سازمان بهداشت جهانی: ابتلا به سرخک ۵۰ درصد افزایش یافته است

سازمان بهداشت جهانی: ابتلا به سرخک ۵۰ درصد افزایش یافته است

سازمان بهداشت جهانی با اشاره به شکست تلاش ها برای سرکوب سرخک در جهان هشدار داد که در سال جاری میزان شیوع این بیماری عفونی ۵۰ درصد افزایش یافته و موارد متعددی از مرگ بر اثر سرخک مشاهده شده است.

سرخک نوعی عفونت حاد سیستم تنفسی و به شدت مسری است که برای کودکان و افراد مسن خطر زیادی به همراه دارد اما با تزریق واکسن می توان از آن جلوگیری کرد. این واکسن از سال ۱۹۶۰ مورد استفاده قرار می گیرد اما عدم دسترسی کافی به آن در کشورهای فقیر و انتشار خبرهای نادرست در مورد خطر واکسیناسیون در کشورهای توسعه یافته باعث رشد چشمگیر سرخک شده است. جنبش موسوم به «آنتی وکس» مدعی است تزریق واکسن باعث ابتلای کودکان به اوتیسم می شود.

سرخک سال گذشته باعث مرگ ۱۳۶ هزار نفر شده است

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی سرخک در اکثر نقاط دنیا و حتی کشورهای بهره مند از سیستم واکسیناسیون گسترده نیز مشاهده شده است. به گفته این سازمان تنها ۱۰ درصد از کیس های ابتلا به سرخک گزارش می شوند و در نتیجه افزایش ۵۰ درصدی به معنی میلیون ها بیماری است که با عفونت سیستم تنفسی دست و پنجه نرم می کنند.

شمار بیماران مبتلا به سرخک در سال جاری ۲۲۹ هزار مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۹ هزار مورد بیشتر شده است. این بیماری مهلک سال گذشته باعث مرگ ۱۳۶ هزار نفر در سراسر دنیا شده؛ هرچند آمار حقیقی به مراتب بالاتر از این عدد است. سرخک

آمار ابتلای به سرخک تا سال ۲۰۱۷ مرتبا رو به کاهش بوده اما در کشورهایی نظیر اکراین، ماداگاسکار، جمهوری دموکراتیک کنگو، چادو سیرالئون رو به فزونی نهاده است. شیوع سرخک به حدی است که طی پنج ماه گذشته تنها در ماداگاسکار ۶۶۲۷۸ مورد ابتلای به سرخک و ۹۲۲ مورد مرگ بر اثر آن گزارش شده است. طی ۴۵ روز گذشته ۱۳۷ کودک ساکن جمهوری دموکراتیک کنگو نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

اوایل ماه جاری «محمد مهدی گویا»، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد که اقدامات بهداشتی در داخل باعث شده تا بیماری هایی همچون سرخک، مالاریا، کزاز نوزادی و…در آستانه حذف از کشور قرار بگیرند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato