آمار فروش خودروی جهان در سال 2018 منتشر شد؛ شاسی بلندها باز هم در صدر

آمار فروش خودروی جهان در سال 2018 منتشر شد؛ شاسی بلندها باز هم در صدر

موسسه JATO Dynamics که در زمینه گردآوری اطلاعات و تحلیل بازار خودرو فعالیت می کند، گزارش آماری سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. بر این اساس سال گذشته ۸۶.۰۱ میلیون اتومبیل مختلف در ۵۴ بازار بزرگ جهان به فروش رسیده که در مقایسه با رقم ۸۶.۴۳ میلیون دستگاه برای سال ۲۰۱۷ کاهشی ۰.۵ درصدی را نشان می دهد.

another-86-million-new-cars-sold-in-2018-toyota-ranks-first_2

دلیل اصلی افت آمار فروش خودرو در سال ۲۰۱۸، به کاهش تقاضا در بزرگ ترین بازار خودرویی دنیا یعنی چین بر می گردد، جایی که آمار خرید اتومبیل های نو ۲.۸ درصد کمتر شده است.

فلیپه مانوز تحلیلگر موسسه JATO در این باره گفته:

روند نزولی در چین آمار کلی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. از آنجایی که چین نزدیک به ۳۰ درصد از آمار فروش خودرو در جهان را به خود اختصاص داده، هر تغییری که آنجا رخ دهد، نتایج ملموسی به دنبال دارد.

طبق آمار موسسه JATO در سال ۲۰۱۸ چین با فروش ۲۸.۰۸ میلیون خودروی سواری و تجاری سبک برای چندمین سال متوالی در صدر ایستاده است. پس از این کشور، قاره اروپا با فروش ۱۷.۷ میلیون خودرو در رده دوم و ایالات متحده با فروش ۱۷.۳۲ میلیون مدل مختلف در رده سوم قرار دارند.

another-86-million-new-cars-sold-in-2018-toyota-ranks-first_1

از میان دیگر کشورها، هند با فروش ۳.۹۲ میلیون اتومبیل رشدی ۹ درصدی را ثبت کرده است. جالب اینکه این کشور پرجمعیت به لحاظ آماری اکنون حائز رتبه ای بهتر از آلمان و بریتانیا شده است.

همانطور که قابل پیشبینی بود، این مدل های شاسی بلند هستند که سال گذشته محبوب تر از بقیه ظاهر شده و با فروش ۲۹.۷۷ میلیونی، ۳۶.۴ درصد از آمار کلی را تشکیل می دهند. بد نیست اشاره کنیم در سال ۲۰۱۷ شاسی بلندها ۳۳.۸ درصد از بازار را در اختیار داشتند.

another-86-million-new-cars-sold-in-2018-toyota-ranks-first_4

در بین برندهای مجزا، رتبه اول به تویوتا رسیده است. این شرکت ژاپنی در سال ۲۰۱۸ توانسته ۸.۰۹ میلیون خودرو را با برند خود به فروش برساند که بیش از هر برند دیگری است. پس از تویوتا، فولکس واگن و فورد به ترتیب با ثبت آمار ۶.۷۴ و ۵.۳۲ میلیونی در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

آمار فروش خودرو

اگر بخواهیم به پرفروش ترین مدل سال ۲۰۱۸ نیز اشاره داشته باشیم، باید از فورد سری F یاد کنیم که بیش از ۱.۰۷ میلیون دستگاه از آن توسط مشتریان خریداری شده است. پس از این سری، تویوتا کرولا و هوندا سیویک به ترتیب با فروش بیش از ۹۳۴ و ۸۱۲ هزار دستگاه در رتبه های دوم و سوم ایستاده اند.

آمار JATO Dynamics نشان می دهد فروش اتومبیل های تمامی برقی، رشد قابل ملاحظه ای داشته و از ۷۲۷ هزار دستگاه در سال ۲۰۱۷، به ۱,۲۳۶ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. از بین برندهای سازنده مدل های الکتریکی، تسلا با تحویل تقریبا ۲۳۰ هزار خودرو در رتبه نخست و بایک و BYD به ترتیب با فروش ۱۵۲ و ۹۲ هزار مدل در جایگاه های دوم و سوم هستند.

another-86-million-new-cars-sold-in-2018-toyota-ranks-first_3

از میان مدل های برقی هم تسلا مدل ۳ با ثبت آمار ۱۳۸ هزار دستگاهی، پرفروش ترین خودروی تمام الکتریکی لقب گرفته است. بایک ES و نیسان لیف هم حائز رتبه های بعدی شده اند.

 

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato