جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

چند ماه قبل بود که شرکت تویوتا پس از مدت ها انتظار، از نسل پنجم سوپرا در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی کرد. برای این کوپه ژاپنی که از پلتفرمی مشترک با ب ام و Z4 جدید بهره می برد، در مدل پایه ۳.۰ قیمتی در حدود ۵۱ هزار دلار تعیین شده است.

با این رقم، تویوتا سوپرا نسبت به همزاد آلمانی خود در وضعیت به مراتب بهتری دارد، زیرا قیمت ب ام و Z4 از ۶۵,۶۹۰ دلار آغاز می شود. به دلیل بهره گیری از پلتفرمی مشترک، توجیه این اختلاف قیمت تقریبا ۱۵ هزار دلاری شاید برای برخی کار دشواری باشد.

2020-Toyota-Supra-vs-2020-BMW-Z4

درست است که موتور ۳ لیتری شش سیلندر و توربوشارژ رودستر آلمانی در مقایسه با کوپه ژاپنی ها ۴۷ اسب بخار قدرت بیشتری دارد، اما در مقابل وزن آن ۲۱ کیلوگرم سنگین تر است.

فارغ از شباهت ها و تفاوت های فنی و ظاهری، ب ام و Z4 برای رسیدن به سرعت ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) در ساعت به ۳.۹ ثانیه زمان نیازمند است، حال آنکه سوپرا ۰.۲ ثانیه کندتر بوده و در عرض ۴.۱ ثانیه شتاب صفر تا ۶۰ مایل را محقق می کند.

با در نظر گفتن تمامی جوانب می توان گفت سوپرا گزینه ای اقتصادی تر نسبت به Z4 محسوب می شود، هر چند مشتریان این دو خودروی اسپرت از دو قشر متفاوت بوده و بعید به نظر می رسد که بازار هدف آنها مشترک باشد. حال سوالی که پیش میاید اینست که تویوتا سوپرا در برابر دیگر رقبا از چه شرایطی برخوردار است؟

در این نوشتار قصد داریم به برخی از کوپه های اسپرت ۴۰ الی ۶۰ هزار دلاری که به نوعی رقیب تویوتا سوپرا به شمار می روند، نگاهی گذرا داشته باشیم. اگر این موضوع برایتان جذابیت دارد، دعوت می کنیم با ادامه مطلب ما را همراهی نمایید.

ب ام و M240i Coupe 2019 | موتور ۳ لیتری شش سیلندر خطی با ۳۳۵ اسب بخار قدرت | قیمت ۴۶,۷۹۵ دلار

از میان محصولات ب ام و، کوپه کوچک و پر هیجان M240i با قیمتی نزدیک به ۴۷ هزار دلار می تواند یکی از گزینه های جایگزین برای تویوتا سوپرا باشد. این باواریایی تند و تیز به لطف موتور ۳ لیتری شش سیلندر اسب بخاری و گیربکس هشت سرعته آپشنال قادر است در عرض ۴.۲ ثانیه سرعت خود را به ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) در ساعت برساند.

a89d9809-2018-bmw-m240i-xdrive-eu-spec-768x512

توزیع وزن ۵۰-۵۰، وجود صندلی های هر چند کوچک عقب و امکان سفارش سیستم تمام چرخ محرک از مزایای ب ام و M240i هستند. به لحاظ ظاهری نیز این خودرو طراحی جا افتاده تری داشته و برخلاف سوپرا هیچ استرویدی قورت نداده است!

ب ام و M2 Competition 2019 | موتور ۳ لیتری ۶ سیلندر خطی با ۴۰۵ اسب بهار قدرت | قیمت ۵۹,۸۹۵ دلار

اگر چه M2 حدود ۹ هزار دلار از مدل پایه تویوتا سوپرا گران تر است، اما این نسخه از سری ۲ آنقدر عملکرد خوب و هیجان انگیزی دارد که نمی توان به راحتی از کنار آن عبور کرد. با این حساب چنانچه فردی با دنبال کوپه ای قدرتمند و پر هیجان باشد، حتما باید M2 را به لیست خود اضافه کند.

a7fad98c-2019-bmw-m2-competition-eu-spec-768x512

با شتاب صفر تا ۶۰ مایل چهار ثانیه ای و امکان سفارش گیربکس هفت سرعته دو کلاچه، کوپه کوچک ژرمن ها اندکی سریع تر از سوپرا بوده و با تکیه بر هندلینگ مثال زدنی خود می تواند لبخند رضایت را بر لبان فرد حاضر در پشت فرمان بنشاند.

فورد ماستنگ Bullitt ۲۰۱۹| موتور ۵ لیتری V8 با ۴۷۵ اسب بخار قدرت | قیمت ۴۷,۶۹۰ دلار

با حدود سه هزار دلار کمتر، می توان به سراغ فورد ماستنگ Bullitt رفت، حال چرا به جای سوپرا باید این نسخه از ماستنگ را برگزید؟ جواب مشخص است، موتور V8 با قدرت و گشتاور بیشتر و همچنین غرش های مهیب تر، گیربکس دستی استاندارد و ظاهری خشن و با ابهت برگرفته از مدل کلاسیک متعلق به استیو مک کوئین. البته با وجود موتور قوی تر این اسب وحشی آمریکایی شتابی برابر با تویوتا سوپرا دارد.

5c7a9e88-2019-ford-mustang-bullitt-768x512

نیسان ۳۷۰Z نیسمو ۲۰۱۹ | موتور ۳.۷ لیتری V6 با ۳۵۰ اسب بخار قدرت | قیمت ۴۶,۵۸۵ دلار

نیسان ۳۷۰Z به خاطر یک دلیل جالب در این لیست گنجانده شده است. تویوتا سوپرا که روزگاری رقیب GT-R محسوب می شد، اکنون با یک پله نزول باید با ۳۷۰Z به رقابت بپردازد. نسخه نیسمو از این کوپه زیبای ژاپنی شتابی برابر با ۵ ثانیه داشته و از گیربکس شش سرعته دستی بهره می برد.

2d4d4e90-2019-nissan-370z-nismo-768x512

در مقایسه با تویوتا سوپرا، نیسان ۳۷۰Z نیسمو به اصطلاح آنالوگ تر بوده و راننده نقش بیشتری در هدایت آن ایفا می کند. البته در صورت تمایل، خریدار می تواند این خودرو را با گیربکس هفت سرعته خودکار سفارش دهد.

پورشه کیمن ۷۱۸ ۲۰۱۹ | موتور ۲ لیتری چهار سیلندر تخت با ۲۹۵ اسب بخار قدرت | قیمت ۵۶,۹۰۰ دلار

پورشه کیمن ۷۱۸ تنها گزینه چهار سیلندر و موتور وسط این لیست به حساب می آید. با وجود اینکه کیمن جزو محصولات پایین رده پورشه به شمار می رود، این کوپه خوش استیل باز هم به لحاظ فنی حرف های زیادی برای گفتن دارد.

51a059d7-2019-porsche-718-cayman-eu-spec-768x512

در صورت تجهیز به گیربکس PDK کیمن در عرض ۴.۷ ثانیه سرعت خود را به ۶۰ مایل در ساعت می رساند، اما در حالت استاندارد و با گیربکس دستی این رقم به ۴.۹ ثانیه افزایش می یابد. درست است که این خودرو در مقایسه با تویوتا سوپرا کندتر است، اما تعادل بسیار خوبی داشته و همانطور که از یک پورشه انتظار می رود، باعث ترشح آدرنالین بیشتر راننده می شود. البته در این بین صدای موتور چهار سیلندر گاها به جای تزریق هیجان، می تواند موجبات آزار گوش ها را فراهم کند!

شورولت کوروت استینگ ری ۲۰۱۹ | موتور ۶.۲ لیتری V8 با ۴۵۵ اسب بخار قدرت | قیمت ۵۶,۹۹۵ دلار

شورولت کوروت استینگ ری یکی از بهترین گزینه ها بوده و ارزش بسیار بالایی در برابر رقم پرداختی دارد. در قبال ۶ هزار دلار بیشتر در مقایسه با تویوتا سوپرا، خریدار کوروت استینگ ری مالک سریع ترین خودرو در بازه قیمتی حاضر می شود.

تویوتا سوپرا

با اتکا به موتور V8 قدرتمند ۴۵۵ اسب بخاری، کوپه نمادین شورولت در حالت استاندارد و با گیربکس هفت سرعته دستی، برای رسیدن به سرعت ۶۰ مایل در ساعت به ۳.۸ ثانیه زمان نیاز دارد. چنانچه این خودرو با گیربکس هشت سرعته اتوماتیک سفارش داده شود، شتاب آن به ۳.۷ ثانیه کاهش می یابد.

با مقایسه گزینه های موجود در این لیست می توان نتیجه گرفت که تویوتا سوپرا برای دستیابی به موفقیت مسیر سختی را در پیش دارد، به ویژه با حضور شورولت کوروت استینگ ری که توانمندی های آن فراتر از کلاس بوده و به همین دلیل پرداخت چند هزار دلار بیشتر برای آن به راحتی قابل توجیه است.

 

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato