کشف مار سه چشم در استرالیا خبرساز شد

کشف مار سه چشم در استرالیا خبرساز شد

در طبیعت کشور استرالیا همه مدل حیوان اعم از مارها و دیگر خزندگان در سطح متنوعی یافت می‌شود. اما طی آخرین اخبار ماه جاری، یک نوع مار جدید با سه چشم در شهر کوچک «هامپتی دو» واقعا در استرالیا کشف شد.

ویژگی سه چشم باعث شده مار قابلیت دید بهتری برای شکار داشته باشد. معمولا در اقصی نقاط جهان مارهای مختلفی با چند سر کشف می‌شوند اما کشف یک مار چند چشم شاید اولین بار باشد که خبرش در رسانه‌ها می‌پیچد.

افرادی که این مار سه چشم را کشف کردند، اسمش را «مونتی» گذاشتند. اینکه چگونه جرئت کردند این حیوان مخوف را به دام بیندازد چندان مشخص نیست اما در هر صورت آنها توانستند از ناحیه سر مونتی عکس‌برداری کنند. برخلاف انتظارات، مونتی تنها یک سر داشت و این سه چشم همگی واقع در یک کاسه سر بود. پیش از عکسبرداری اشعه ایکس، این فرضیه شکل گرفت «مونتی» دارای چند سر جوش‌خورده به هم باشد اما اینگونه نبود.

مار سه چشم

به نظر می‌رسد این اختلال در زمان جنینی برای «مونتی» رخ داده و برای این حیوان یک جهش مفید روی داده است. گویا از روی شانس و اقبال به این شکارچی، دید وسیع‌تر و صد البته قدرتمند‌تر هدیه داده شد. اما اینکه آیا عوامل محیطی منجر به این جهش شده یا خیر هنوز مورد بحث است و به نظر نمی‌رسد عوامل زیست محیطی مسبب این اتفاق شده باشد.

در حالیکه تنها یک ماه از کشف این مار گذشته، متاسفانه مونتی در هفته گذشته به دلایلی نامعلوم تلف شد. سوال اینجاست آیا ما مجدد این گونه از مارها را در طبیعت خواهیم دید؟ علت جهش در زمان جنینی مونتی چه بود و چگونه با وجود افزایش شانس بقای حیوان در طبیعت، به سادگی عمرش پایان یافت.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato