احتمال جریمه عابران پیاده موبایل به دست در نیویورک

احتمال جریمه عابران پیاده موبایل به دست در نیویورک

رانندگان خودرو در نیویورک مدت هاست هنگام رانندگی اجازه استفاده از تلفن های همراه را ندارند. البته این قانون عجیب نیست و در بسیاری از کشورها مانند ایران قوانین مشابهی برای استفاده از موبایل زمان رانندگی وجود دارد. اما قانون گذاران نیویورکی به دنبال تصویب قانونی هستند که به جریمه عابران پیاده موبایل به دست منجر می شود.

این قانون که برای اولین بار توسط سناتور «جان سی لو» مطرح شد می تواند منجر به جریمه شدن افراد خطاکار به مبلغ 25 تا 50 دلار شود. در متن این قانون آمده:

عابرین تحت هیچ شرایطی حق رد شدن از خیابان در حال استفاده از وسایل الکترونیکی را ندارند؛ زیرا ثابت شده استفاده آن ها از این دستگاه ها باعث حواس پرتی و عبور بسیار خطرناک از خیابان می شود.

این قانون همچنین به نتایج آماری از سوی سازمان ملی ایمنی آمریکا اشاره کرده که نشان می دهد عابران پیاده نوجوان به علت استفاده از موبایل و دیگر دستگاه های الکترونیکی بسیار بیشتر از کودکان در خطر برخورد با خودروها قرار دارند. قبل از همه گیر شدن تلفن های هوشمند از سال 1996، کودکان 5 تا 9 ساله بیشترین احتمال تصادف با خودرو را داشتند.

جریمه عابران پیاده موبایل به دست

متن این جریمه فعلا در کمیته حمل و نقل نیویورک قرار دارد و رئیسش «تیم کندی» آن را دخالت بیش از حد دولت توصیف کرده. اگر قانون در این کمیته موفق شود در مجلس سنای ایالتی به رای گذاشته خواهد شد و پس از آن نیز تصویب یا وتو شدنش بر عهده فرماندار این ایالت خواهد بود.

البته نیویورک تنها شهر در آمریکا نیست که جریمه عابران پیاده را مد نظر قرار داده. شهر هانولولو نیز استفاده عابران از تلفن همراه هنگام رد شدن از خیابان را از سال 2017 منع کرده و جریمه ها از 15 تا 99 دلار به نسبت تعداد دفعات جریمه هر شخص متغیراند. شهر دیگری که از سال 2018 چنین قانونی وضع کرده مونت کلیر در کالیفرنیاست.

نوجوانان به علت استفاده از موبایل بیشتر از کودکان در معرض تصادف اند

گفتنی است جریمه عابران پیاده به آمریکا محدود نمی شود. علاوه بر استرالیا که به دنبال وضع قوانین مشابه است، در برخی نقاط چین نیز پیاده رو ها برای استفاده مردم عادی و افرادی که سرشان در تلفن هایشان است تفکیک شده و جریمه هایی نیز برای افراد خطاکار در نظر گرفته شده است. کره جنوبی و فرانسه هم اقدام به نصب تابلوهای هشدار در پیاده روها و حتی قرار دادن چراغ راهنمایی روی زمین کرده اند.

تمام این اقدامات به این دلیل رخ می دهند که آمار مرگ و میر افراد پیاده طی سال های اخیر افزایش چشم گیری داشته و بسیاری تلفن های هوشمند را از عوامل اصلی این موضوع می دانند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.