ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آمار گوشی هوشمند در ایران
تکنولوژی

مرکز ایسپا: ۶۹ درصد ایرانی‌ها گوشی هوشمند دارند

بر اساس جدیدترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران «ایسپا» که در روزهای ۳۱ اردیبهشت و ۱ خرداد ۹۸ به صورت تلفنی با جامعه آماری شهروندان کل کشور انجام شده است، ۶۹ درصد از مردم اعلام ...

پگاه طوسی
نوشته شده توسط پگاه طوسی | ۵ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۵

بر اساس جدیدترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران «ایسپا» که در روزهای ۳۱ اردیبهشت و ۱ خرداد ۹۸ به صورت تلفنی با جامعه آماری شهروندان کل کشور انجام شده است، ۶۹ درصد از مردم اعلام کرده اند که گوشی هوشمند (لمسی) دارند.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، مشهور به «مرکز ایسپا»، یکی از تنها مراجع آمارسنجی و افکارسنجی در ایران است؛ مرجعی که به شکل دوره‌ای آمارها و حقایق جالبی را منتشر می‌کند. ایسپا بر اساس جدیدترین نظرسنجی خود اعلام کرده است که ۶۹ درصد از ایرانی‌ها گوشی هوشمند لمسی دارند. بر اساس این گزارش، جامعه آماری این نظرسنجی هموطنان شهرنشین و روستانشین را شامل شده و حدود ۳۰.۸ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند گوشی هوشمند لمسی ندارند. ضمن آنکه ۰.۲ درصد نیز به این سوال پاسخ ندادند.

آنطور که «محمد آقاسی» رئیس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در یک گفتگوی جامع با دیجیاتو توضیح داده بود، بسته به تعداد، حساسیت و تنوع سوالات زمان اجرای نظرسنجی متفاوت می شود:

«معمولا نظرسنجی های تلفنی ما حدود دو روز کاری انجام می‌شود و اگر سوالات کم باشد در یک روز کاری هم انجام داده‌ایم. کارهای بزرگ حداکثر تا یک هفته هم زمان برده است. البته پیمایش های بزرگتر زمان بیشتری به خود اختصاص می دهد. ما در واقع نمونه مکفی می‌گیریم تا قابلیت تعمیم به کل کشور را داشته باشد.»

آمار گوشی هوشمند در ایران

آقاسی عقیده دارد کارهایی که در شبکه‌های اجتماعی یا مبتنی بر وب انجام می‌شود نه در ایران بلکه در تمامی کشورها، همه بخاطر آنکه قابلیت تعمیم ندارد دچار خدشه است: «متاسفانه باب آن هم در کشور ما زیاد است، برای مثال در تلویزیون یک برنامه نظرسنجی می‌گذارند و زمانی‌ که نتایج را منتشر می‌کنند، همه این تصور اشتباه را دارند که این نظر تمامی مردم ایران است. درصورتیکه ما می‌گوییم این نظر تمامی مردم ایران نیست در خوشبینانه‌ترین حالت ما می‌توانیم بگوییم این نظر بیننده‌های همان برنامه در همان شب یا همان روز است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • عامر
    عامر | ۵ خرداد ۱۳۹۸

    ۸۰درصد هم زیر خط فقر

    سوال بعدی؟

مطالب پیشنهادی