ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

سردار جلالی: اولین خطر سایبری کشور تلگرام و شبکه‌های اجتماعی است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اولین خطر سایبری کشور را تلگرام و شبکه‌های اجتماعی دانست و تاکید کرد که وزارت ارتباطات عملاً فیلترینگ تلگرام را اجرا نکرده است. سردار «غلامرضا جلالی» اعلام کرد که اولین ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۰

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اولین خطر سایبری کشور را تلگرام و شبکه‌های اجتماعی دانست و تاکید کرد که وزارت ارتباطات عملاً فیلترینگ تلگرام را اجرا نکرده است.

سردار «غلامرضا جلالی» اعلام کرد که اولین خطر سایبری سال ۹۸ از نظر سازمان پدافند غیرعامل، شبکه تلگرام و شبکه‌های اجتماعی خارج از کنترل دولت و کشور است. او در پاسخ به این موضوع که چرا تلگرام فیلتر شده را باید همچنان یک خطر سایبری دانست، گفت:

«آقای آذری جهرمی این کار را نکرده است، فیلتر دو نوع است. یک فیلتر آی‌پی است و یک فیلتر هم اکانت. در فیلتر آی پی، آی پی تلگرام را به اپراتور‌ها و آی‌اس‌پی‌ها داده شد و آن‌ها بستند ولی فیلتر اکانت انجام نشده است و تلگرام محتوای خود را در گوگل قرار می‌دهد و در بستر گوگل منتقل می‌کند، این‌ها گوگل را که فیلتر نمی‌کنند و از زیرساخت‌ها و ابزار‌های گوگل استفاده می‌کنند و این محتوا بدون فیلتر در دسترس‌شان قرار می‌گیرد.»

سردار جلالی در توضیح این رویه چنین ادامه می‌دهد: «اگر شما در گوگل بزنید تلگرام، مسدود است، ولی اگر شما از آن طرف وارد تلگرام شوید همچنان باز است یعنی محتوای تلگرام همه در گوگل وجود دارد و در کانال‌ها کار می‌شود، مثل اینکه بگوییم اسم شما حسنی است و بگویم حسنی را راه ندهید و شما بگویید اسم من حسینی است و بگویم خب راه بدهید، در این حال شما آمدی داخل و فرقی نمی‌کند حسنی باشی یا حسینی؛ موضوع خودت بودی که نباید می‌آمدی داخل اما حالا که آمدی داخل، چه اسمت حسنی باشد چه حسینی باشد. مشکل وزارت ارتباطات است، این موضوع یک مقدار پیچیده و فنی است که ان‌شااللّه به جای خودش توضیح داده خواهد شد.»

خطر سایبری کشور

به باور سردار جلالی شبکه‌های اجتماعی امروزه دیگر از حالت یک مسنجر ساده خارج شده‌اند و تبدیل به یک ابزار رسانه‌ای شده‌اند. او باور دارد که این ابزار می‌تواند عملیات روانی متفاوتی انجام دهد و البته از کارکردهای مثبت آن نیز غافل نمی‌ماند: «اضافه بر این‌ها یک سری مشاغل در قالب خدمات عمومی که مشاغل جزئی هستند بر بستر شبکه‌های اجتماعی شکل می‌گیرد، مثل تاکسی، املاک، غذا، ساندویچ، پیک و امثالهم که چیزی حدود صد و هفتاد-هشتاد نوع از این خدمات شناسایی شده است و این‌ها در این بستر شکل می‌گیرد.»

وی در ادامه صحبت‌های خود به واگذاری شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب داخل کشور به عناصر خارجی و خارج از کنترل دستگاه‌های اجرایی حاکمیت اشاره کرد و آنها را یک بمب شیمیایی خواند: «یعنی می‌توانند جمعیت را تحت تاثیر دو عملیات قرار دهد؛ یکی عملیات شناختی یعنی تغییر باور و اثرگذاری بر مکانیسم‌های تصمیم‌گیری مردم و دوم عملیات روانی و رسانه‌ای با هدف هدایت افکار عمومی به سمت خواسته‌های خود یا تبیین مفاهیم اساسی جنگ اقتصادی در حوزه عملیات روانی.»

سردار جلالی معتقد است که شبکه‌های اجتماعی درون کشور باید ملی باشند. او باور دارد شرکت‌های داخل کشور می‌توانند بخش‌های خصوصی یا دولتی یا هرنوع بخش دیگری این ابزارها را ایجاد کنند یا به آنها واگذار شود، ولی باید در کنترل دستگاه‌های اجرایی حاکمیت باشند تا بتوان آن را پیگیری و مدیریت کرد: «نباید اجازه دهیم که مردم‌ را با شبکه‌های اجتماعی از بیرون سازماندهی کنند و افکار عمومی را شکل دهند و آن‌ها را به تصمیماتی علیه این کشور و حکومت متقاعد سازند.»

خطر سایبری کشور

رییس سازمان پدافند غیرعامل همچنین درباره راه‌اندازی نظام بانکی توسط تلگرام هشدار داده و معتقد است که هیچ یک از این سیستم‌ها مقررات، ضوابط و رگولاتوری مشخصی در داخل کشور ندارد: «بنابراین یک نوعی کاهش کنترل دولت بر این حوزه‌ها را شکل می‌دهد، به تعبیری که مداخلات پولی در حوزه بانک مرکزی و ارز برای ما خطرناک می‌شود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (56 مورد)
 • بنیامین جمالیفرد
  بنیامین جمالیفرد | ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

  هی نظرات رو که میخونم یکی از یکی دیگه احمق تر که نه چس مثقال حالیششو نه چی فقط نشستن برای خودشون خیال بافی میکنن ... واقعا جای تاسف داره اینقدر احمق داریم تو جامعه

 • طاووس
  طاووس | ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

  حالا حالاها این بنده خداها کار دارن
  مثلشو

 • amir_nasyry
  amir_nasyry | ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

  خطر اصلی امثال اینان
  با این طرز فکرش!

 • See The Great
  See The Great | ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

  بنده جر خوردم دمش گرم خعلییی با حاله این سردار از هزار تا استنداپ بهتره?
  من برام سواله حجاب و اینترنت و آمریکا نبود اینا چجوری کشور رو پیش میبردن دیگه بهانه ای نداشتن ?

 • Sam Paeez
  Sam Paeez | ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

  چند وقت دیگه : اولین خطر برای ما خود ملت هستند باید ساقطشان کنیم

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی