همه چیز درباره آیفون 13
۹۰۰ تومان برای هر کیلووات ساعت برق؛ ماینینگ بیت کوین گران می‌شود

۹۰۰ تومان برای هر کیلووات ساعت برق؛ ماینینگ بیت کوین گران می‌شود

«علی بخشی» رییس سندیکای صنعت برق در نشست خبری خود اعلام کرده است که قیمت هر کیلووات ساعت برق فارم‌های ماینینگ ۷ سنت خواهد بود؛ تعرفه‌ای که البته هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده است. با توجه به قیمت فعلی دلار، می‌توان قیمت هر کیلووات ساعت برق را حدود ۹۰۰ تومان تخمین زد. او همچنین خبر داد که اگرچه قرار بود قیمت این تعرفه بر اساس تعرفه برق صادراتی باشد، اما از آنجایی که تعرفه برق صادراتی ثابت نیست، قیمت ۷ سنت در نظر گرفته شده است.

آنطور که خبرگزاری‌های ایسنا و مهر از این نشست خبری گزارش داده‌اند، «سپهر برزی‌مهر» دبیر سندیکای صنعت برق هم اشاره کرده است که به ازای استخراج هر واحد بیت‌کوین ۷۲ هزار کیلووات ساعت برق مصرف می‌شود که با احتساب نرخ واقعی برق، ماینرها باید ۳۶ میلیون تومان پرداخت کند:

«یارانه هر کیلووات ساعت برق ۵۰۰ تومان است یعنی تولید یک واحد بیت کوین حدود ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان برای صنعت برق هزینه دارد. در حالی که در حال حاضر ماینرها برای تولید یک واحد بیت کوین حدود ۵ تا ۶ میلیون می‌پردازند.»

او البته اشاره کرده است که سندیکای صنعت برق با استخراج ارزهای دیجیتال مخالف نیست: «نمی‌توانیم بگوییم آنچه هم اکنون توسط عده‌ای از مردم انجام می‌شود خلاف قانون است چون قانونی وجود ندارد که با آن مغایرتی وجود داشته باشد البته استفاده از برق یارانه ای برای تولید کالایی به غیر از آنچه برای آن مجوز صادر شده و جهت عرضه در عرصه بین المللی تخلف است.»

دبیر سندیکای برق همچنین گفته است که رقمی حدود ۵۰۰ تا هزار مگاوات مصرف کل برق ماینینگ در کشور است.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato