هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره تهدید جهانی ویروس ابولا

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره تهدید جهانی ویروس ابولا

سازمان بهداشت جهانی در جمهوری دموکراتیک کنگو وضعیت بحرانی شیوع ویروس ابولا اعلام کرده و از احتمال جهانی شدن آن خبر داده است.

هشدار در حدی نیست که مرزهای کنگو بسته شود و به گزارش سازمان بهداشت جهانی خطر گسترش بیماری به خارج از مرزها هنوز زیاد نیست. «تدروس آدهانوم گبریسوس»، رئیس سازمان بهداشت جهانی در این باره اعلام کرده: «زمان آن رسیده که جهان به این موضوع توجه کند و تلاش هایمان را دو چندان کنیم.»

شیوعی که در اول آگوست ۲۰۱۸ آغاز شد، ۲ هزار و ۵۱۲ نفر را مبتلا کرد و هزار و ۶۷۶ مورد مرگ را به دنبال داشت. تمرکز شیوع بر استان های ایتوری و کیوو شمالی در کنگو بود که در شرق مرزهای سودان، اوگاندا و رواندا قرار دارند. اما اعلامیه جدید خبر از گسترش به شهر گوما با جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون نفر می دهد. این شهر که در نزدیکی مرز رواندا واقع شده است از هاب های حمل و نقل منطقه به حساب می آید. چند روز قبل یک مورد ابتلا و مرگ در این شهر شناسایی شد و مسئولین مجبور به واکسیناسیون ۷۵ فرد نزدیک به او شدند.

ابولا
واکسن ابولا که گفته می شود ۹۷.۵ درصد موثر است تنها در اختیار افرادی گذاشته می شود که با بیماران در تماس هستند.

کمیته اضطرار متخصصین که برای ارزیابی شیوع در کنگو تشکیل شده اعلام کرده که ریسک شیوع ابولا در سطح منطقه ای و ملی همچنان بسیار بالا است اما در سطح بین مللی در حد کم ارزیابی می شود.

درگیری های داخلی کنگو مشکلات بر سر راه مبارزه با این بیماری را دوچندان کرده است. بر اساس گزارش های رسمی از ماه ژانویه، ۱۹۸ حمله به مسئولین بهداشت انجام شده که مرگ ۷ نفر و مجروح شدن ۵۸ نفر دیگر را در پی داشته است.

پیش از این تنها ۴ بار اخطاری در این حد خطر از سوی سازمان بهداشت جهانی منتشر شده بود. یکی از این ۴ بار بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ بود که ابولا در غرب آفریقا بیش از یازده هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato