همه چیز درباره آیفون 13
ماجرای جالب تولید تنها ب ام و M5 جهان با موتور مکلارن F1

ماجرای جالب تولید تنها ب ام و M5 جهان با موتور مکلارن F1

مک لارن F1 آخرین محصول خارج از شرکت بی ام و و بخش M Power آن بود که به موتوری از این شرکت مجهز شده است. این همکاری مشترک در نهایت افسانه مک لارن F1 را رقم زد که تبدیل به سریع ترین خودروی قرن ۲۰ میلادی شد.

یک موتور ۶.۱ لیتری V-12 تنفس طبیعی ساخت بخش M Power برای  مک لارن توسعه داده شد. بی ام و قرار بود ۳۵۰ موتور برای شرکت مک لارن تولید کند، اما این شرکت تنها ۱۰۶ دستگاه مک لارن F1 را تولید کرده است. نکته ای که تا به امروز صحبتی از آن به میان نیامده بود قرار گیری این موتور روی یک بی ام و M5 اتاق E34 واگن است. این موتور برای گذراندن تست های نهایی پیش از نصب بر روی مک لارن F1، روی این M5 جایگذاری شده است.

مک لارن F1

بی ام و تنها یک نسخه از این M5 خاص را تولید کرده بود و مالکیت آن همچنان در دستان این شرکت است. این مسئله را دیوید کلارک مدیر اجرایی محصولات جاده ای مک لارن در بین سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ در مصاحبه با کریس هریس، مجری فعلی برنامه تاپ گیر رسانه ای کرد. او حتی با این خودرو عجیب رانندگی نیز کرده است.

او سواری با یک خودروی واگن با حداکثر قدرت ۶۲۷ اسب بخار و ۶۵۰ نیوتن متر گشتاور که صدای معرکه ای تولید می کند را غیرقابل باور توصیف کرده است. جالب است بدانید که موتور آن زمان M5 یک واحد ۶ سیلندر با حداکثر قدرت ۳۱۱ اسب بخار و ۳۶۰ نیوتن متر گشتاور بوده است.

این بی ام و خاص تا به حال به صورت عمومی توسط شرکت سازنده به نمایش در نیامده و از سرنوشت دقیق آن نیز اطلاعاتی در دسترس نیست.

پیش از این در خبری به ساخت نسل جدید مک لارن F1 توسط طراح اصلی این ابرخودرو یعنی گوردن میوری اشاره کرده بودیم که می توانید این خبر را در اینجا مطالعه کنید.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato