وال استریت ژورنال: کارمندان هواوی از مخالفان دو دولت آفریقایی جاسوسی کرده اند

وال استریت ژورنال گزارشی منتشر کرده و در آن مدعی شده شرکت هواوی به دولت های دو کشور آفریقایی برای جاسوسی از شهروندان معترض کمک کرده است.

طبق این گزارش تکنسین های غول فناوری چین به دولت اوگاندا برای دسترسی به پیام های رمزگذاری شده شهروندان مخالف این کشور کمک کرده اند. در ادامه گزارش آمده کارمندان این شرکت چینی با پلیس زامبیا هم برای شناسایی و دستگیری وبلاگ نویسان معترض در این کشور آفریقایی همکاری هایی داشته اند.

کارمندان هواوی با استفاده از یک جاسوس افزار به یک گروه در واتساپ که مخالف رییس جمهور اوگاندا بوده نفوذ کرده اند. مقامات اوگاندا به کمک این نفوذ سردسته مخالفین را دستگیر کرده اند.

در زامبیا هم تکنسین های این کمپانی چینی به دولت این کشور کمک کرده اند تا به شماره تماس و صفحات فیسبوک مخالفین رییس جمهور این کشور دسترسی پیدا کند. کارمندان این کمپانی آدرس محل سکونت وبلاگ نویسان معترض را پیدا کرده و در اختیار پلیس قرار داده اند.

مقامات دولتی اوگاندا و زامبیا همکاری با هواوی را تأیید کرده اند. یکی از سخنگویان دولت زامبیا گفته هواوی به دولت این کشور برای مبارزه با سایت های خبری مخالف کمک کرده است:

«هر وقت بخواهیم سایت هایی که دروغ پراکنی می کنند را شناسایی کنیم، از آژانس زیکتا (Zicta) که با هواوی همکاری می کند کمک می گیریم.»

در گزارش واشنگتن پست به باخبر بودن سران هواوی از فعالیت های کارمندان این شرکت در کشورهای آفریقایی اشاره ای نشده است. همچنین مدرکی دال بر استفاده از تجهیزات ساخت این کشور برای جاسوسی یافت نشده.

اگر این گزارش صحت داشته باشد بهانه جدیدی به دولت ترامپ برای افزایش تحریم های هواوی خواهد داد و ممنوعیت استفاده این شرکت از تجهیزات آمریکایی احتمالا ادامه پیدا خواهد کرد. هواوی در پاسخ به این گزارش ادعا کرده «هیچ گونه فعالیت جاسوسی در این کشورها نکرده.»

قبل تر گزارشی منتشر شد که در آن از همکاری هواوی با یک اپراتور کره شمالی برای جاسوسی از شهروندان خبر می داد. سران هواوی همانند این گزارش هرگونه فعالیت در کره شمالی را تکذیب کردند. باید دید واکنش مقامات آمریکایی چیست. چند روز پیش قانونی در آمریکا تصویب شد و محدودیت های مراوده با هواوی افزایش پیدا کرد.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟