عارضه مگس پران چشم؛ دلایل، نشانه‌ها و درمان

تا حالا شده به یک نقطه نگاه کنید و احساس کنید روی چشمانتان، چیزهای ریزی مثل حشره در حال حرکت هستند؟ این پدیده که در هر سنی رخ می‌دهد، یک نوع پدیده به نسبت طبیعی است. شاید در دیدگاه اول کمی آزاردهنده باشد اما در قدرت بینایی و چه بسا درک بینایی‌تان تاثیری ندارد. به این پدیده در فارسی، مگس پران چشم (Floaters) گفته می‌شود.

مگس‌پران چشم ضرر و زیانی در ارگان چشم یا دیگر بافت‌های بدن ندارد اما اگر نقاط، کرمینه‌ها یا هر اسمی که به این عوامل به ظاهر حرکت‌زا نسبت می‌دهید، بزرگتر از حالت معمول باشد، این احتمال وجود دارد این نقاط مثل یک پرده، روی قدرت بینایی شما سایه بیندازد.

ما در طول زندگی خودمان یاد می‌گیریم که چگونه مگس‌پران‌های چشم را نادیده بگیریم و به همین خاطر اگر حساسیتی از خود نشان ندهید، شما نیز پس از مدتی به آنها عادت می‌کنید. با این اوصاف تحت شرایطی نادر، مگس‌پران چشم به قدری می‌تواند برای فرد آزاردهنده باشد که تلاش برای نادیده گرفتن‌شان کار بسیار سختی خواهد بود.

مگس‌پران چشم

نشانه‌ها

علت نامگذاری «مگس‌پران چشم» مشخص است. چرا که نقاط براق و شفاف روی چشم پدیدار می‌شود و به نظر می‌رسد این نقاط شفاف مثل حشره‌ای روی چشم در حال حرکت هستند. همزمان با تمرکزمان روی محل خاصی، این نقاط شفاف نیز تا حدودی ناپدید می‌شوند. با این حال جالب است بدانید فرمت و شکلِ مگس‌پران‌ها در هر فردی با فرد دیگر احتمالا تفاوت دارد. مگس‌پران‌ها می‌توانند اشکال متفاوتی داشته باشند:

 • نقاط سیاه یا خاکستری
 • خطوط پیچ‌ و تاب خورده
 • خطوط نخی شکل
 • تارهای عنکبوتی
 • حلقه‌ها
مگس‌پران چشم

آناتومی کره چشم. مایع زجاجیه با نام Viterous Body منطقه عظیمی از فضای داخل کره چشمی را اشغال کرده است. بخش زیادی از مایع زجاجیه را آب تشکیل می‌دهد.

علت پیدایش پدیده مگس‌پران چشم

بیشتر مگس‌پران‌های چشم انعکاسی از پروتئینی به نام کلاژن هستند. در قسمت پشتی کره چشم، منطقه‌ای ژل مانند به نام مایع زجاجیه (ویتروس) وجود دارد که درصد کمی از این مایع آبکی را کلاژن‌ها تشکیل می‌دهند و تقریبا ۹۸ درصد از مایع زجاجیه، متشکل از آب است.

با بالا رفتن سن، رشته‌های پروتئین کلاژن که در تشکیل مایع زجاجیه نقش دارند، به رشته‌های کوچکتر تقسیم می‌شوند. سایه این فرآیند نسبتا پیچیده که پشت قرنیه چشم به وجود می‌آید در حقیقت همان مگس‌پران‌هایی است که ما تجربه می‌کنیم. اگر مگس‌پران‌ها حالتی فلاش‌گونه دارند شاید بیانگر اینست زجاجیه آسیب دیده است. اگر احساس می‌کنید حالتی را تجربه می‌کنید که پیش از این تا به حال احساس نکرده بودید یا تغییرات گسترده‌ای رخ داده، بهتر است در اولین فرصت به ملاقات یک متخصص چشم‌پزشک بروید.

اگر تعداد کمی از مگس‌پران‌ها را جلوی چشم خود می‌بینید، چندان حساس نشوید. چرا که به زودی به این شرایط عادت می‌کنید.

البته نیازی نیست نسبت به پیدایش و تحرک مگس‌پران‌ها چندان مضطرب شوید. بد به دلتان راه ندهید! چرا که تغییراتی را که اشاره کردیم بیشتر در سنین میان ۵۰ الی ۷۵ سالگی اتفاق می‌افتد. اغلب افرادی تجربه تغییرات ناگهانی در مگس‌پران‌ها را احساس می‌کنند که یا عمل آب مروارید (کاتاراکت) را انجام داده‌اند یا فردی نزدیک‌بین هستند.

مگس‌پران‌های چشم  به دنبال دلایل بالینی و آسیب‌شناسی نادری نیز رخ می‌دهند:

 • بیماری‌های مختلف چشمی
 • آسیب بافت‌های چشم
 • رتینوپاتی دیابتی
 • تغییرات ناگهانی فشار خون (کاهش یا افزایش یک‌باره و مستمر فشار)
 • ته‌نشین‌های کریستالی شکل که مایع زجاجیه را تشکیل می‌دهند
 • تومورهای چشمی

اختلال‌های چشمی که با مگس‌پران‌ها در ارتباط است:

 • پارگی قرنیه
 • قرنیه جدا شده از چشم
 • خون‌ریزی در مایع زجاجیه
 • التهاب در مایع زجاجیه یا قرنیه
 • تومورهای چشمی

امکان دارد افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می‌برند، پیش از تجربه یک حمله از طریق ظهور مگس‌پران‌ها به آنها هشدار داده می‌شود که یک موج شدید در راه است. البته انسان‌هایی که به این شرایط دچار شده‌اند در گفت‌وگو با پزشک بیان کرده‌اند مگس‌پران‌ها حالتی فلاشری دارند و مثل یک چراغ برای مدتی کوتاه خاموش و روشن می‌شوند و تحرک شدیدی نیز دارند. پس از اتمام حمله میگرنی، مگس‌پران‌ها نیز از حرکت می‌ایستند.

مگس‌پران چشم

چه زمانی باید متخصص چشم‌پزشکی را ملاقات کنیم؟

اگر تعداد کمی از مگس‌پران‌ها را جلوی چشم خود می‌بینید، چندان حساس نشوید. چرا که به زودی به این شرایط عادت می‌کنید. با این حال اگر با حالات زیر در حال دست و پنجه نرم کردن هستید، به شما توصیه می‌کنیم سریعا به ملاقات یک چشم‌پزشک بروید.

 • افزایش یک‌باره و ناگهانی تعداد مگس‌پران‌ها
 • حالت فلاش‌گونه پیدا کردن مگس‌پران‌ها
 • کاهش بینایی محیطی
 • تغییراتی در مگس‌پران‌ها که سریع رخ می‌دهد و در طول زمان بدتر نیز می‌شود
 • پیدایش مگس‌پران‌ها پس از جراحی یا آسیب به چشم
 • احساس درد در ناحیه چشم

توجه داشته باشید هر کدام از نشانه‌های بالا می‌تواند علت احتمالی شروع یک خون‌ریزی داخل چشمی باشد. پس اگر نشانه‌های این چنینی را تجربه می‌کنید، قطعا مراجعه به یک پزشک عمومی، تنها وقت تلف کردن است. شما باید به یک چشم‌پزشک و یک فرد متخصص رجوع کنید. در غیر این صورت خطر از دست دادن بینایی‌تان را به جان می‌خرید.

مگس‌پران چشم

چگونه مگس‌پران‌های ناشی از آسیب بالینی درمان می‌شوند؟

اگر وضعیت خوش‌خیم باشد، هرگز به مداخلات دارویی نیازی نیست اما اگر مگس‌پران‌ها به قدری آزاردهنده است که دلتان می‌خواهد از شرشان خلاص شوید، سعی کنید به چهار جهت اصلی بالا، پایین، راست و چپ برای دقایقی نگاه کنید. در حقیقت انجام این ورزش به صورت مستمر می‌تواند در ناپدیدن شدن نقطه‌های شفاف کمک‌کننده باشد.

اگر به قدری تعداد مگس‌پران‌ها مثل قارچ زیاده شده باشد، چشم‌پزشک داروهای متنوعی برای بهبودی‌تان تجویز می‌کند. پس از این مرحله اگر همچنان وضعیت‌تان بهتر نشده باشد، چشم‌پزشک جراحی ویترکتومی را پیشنهاد می‌دهد. در این عمل، مایع زجاجیه که ماهیتی شبیه به ژل را دارد، از کره چشم برداشته شده و محلول نمکیِ مشابه جایگزین زجاجیه خواهد شد.

با این اوصاف پیشنهاد نمی‌کنیم به این راحتی به عمل جراحی ویترکتومی تن بدهید؛ چرا که پس از این جراحی، عارضه‌های زیادی سلامتی‌تان را تهدید می‌کند. بروز احتمالی عارضه و اختلال‌هایی مثل التهاب بافت‌های چشم، پارگی قرنیه و حتی پدیده آب مروارید تا آخر عمر می‌تواند سلامتی‌تان را به خطر بیندازد. اگر هر کدام از این عارضه‌ها پیش بیاید و شما دیر متوجه شوید، امکان نابینایی در شما وجود دارد.

malltina

مطالب مرتبط

آمار جدیدی از ووهان چین: تعداد گربه‌‌سانان مبتلا به کرونا بیش از حد انتظار است

این روزها خبرهای مختلفی در مورد آمار همه‌گیری ویروس کرونا منتشر می‌شود. مطالعات جدید نشان ‌می‌دهد آمار گربه‌سانانی که به این ویروس مبتلا شده‌اند بیش از حد انتظار بوده و تعداد زیادی گربه در ووهان چین به ‌صورت خاموش و بدون هیچ‌گونه علائمی به بیماری کرونا مبتلا شد‌ه‌اند.براساس اطلاعات منتشر شده از مطالعه جدید، تعداد... ادامه مطلب

واکسن کرونا روسیه در بدن ۱۰۰ درصد دریافت‌کنندگان آنتی‌بادی تولید کرد

واکسن کرونا روسیه که پیش از این به خاطر آزمایش‌های ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته بود، در بدن تمام داوطلبان آنتی بادی تولید کرده است.ماه گذشته بود که پوتین از تولید نخستین واکسن کرونا توسط روسیه خبر داد. این واکسن دو مرحله‌ای بر پایه «آدنوویروس» سرماخوردگی و توسط «مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالئی» تولید شده اما فقدان... ادامه مطلب

دانشمندان به ترکیب مناسب قهوه و خواب برای کار در شیفت شب پی بردند

کار در شیفت شب یا کار کردن تا دیر وقت روی پروژه های کاری و درسی نیازمند آمادگی است و مثلا باید قبل از آن خواب کافی داشته باشید. دانشمندان در پژوهشی تازه ترکیب مناسب خواب و کافئین برای کار کردن در شب را پیدا کرده اند تا افراد بدون خستگی بیش از اندازه و... ادامه مطلب

درمان احتمالی بیمار HIV بدون تزریق سلول های بنیادی

نتایج یک تحقیق نشان می دهند که یک زن آلوده به ویروس HIV احتمالا بدون دریافت سلولهای بنیادی درمان شده است. لورین ویلنبرگ ۶۶ ساله از کالیفرنیا در سال ۱۹۹۲ میلادی به این ویروس آلوده شد و دانشمندان می گویند او یکی از جمعیت ۰.۵ درصدی از بیمارانی است که سیستم ایمنی بدن شان بدون... ادامه مطلب

تایید اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا؛ کارایی واکسن زیرسوال می‌رود؟

دانشمندان دانشگاه «هنگ کنگ» اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا را به صورت بالینی تایید کردند که می‌تواند پیامدهایی برای اثربخشی واکسن کرونا داشته باشد.بیش از ۶ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و دانشمندان به تحقیقات پیرامون این بیماری ادامه می‌دهند. یکی از سوالات مهم درباره کووید-۱۹، ابتلای مجدد افراد به آن... ادامه مطلب

۹ دلیل برای اینکه به عرضه واکسن کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین باشیم

درحالی که فصل پاییز به سرعت نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، بسیاری این سوال برایشان پیش آمده که آیا تلاش محققان برای ساخت واکسن ویروس کووید-۱۹، بزودی به ثمر خواهد نشست یا خیر.مقاله‌ای که پیش روی شماست توسط ویلیام پتری نوشته شده. پزشک و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه ویرجینیا و کسی که به تحقیق روی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟