چگونه نرم افزار های پیش فرض و اضافی را در ویندوز 10 حذف کنیم؟

نرم افزار های اضافی و پیش فرض زیادی همراه با اپلیکیشن‌ها و حتی سیستم عامل‌های مختلف -خصوصا ویندوز 10- روی کامپیوتر نصب می‌شوند که به احتمال زیاد نیازی به آن‌ها نخواهید داشت. در این مطلب قصد داریم به چگونگی حذف نرم افزار اضافی از روی ویندوز 10 بپردازیم.

با استفاده از این مطلب قادر خواهید بود به راحتی نرم افزار‌هایی که ناخواسته نصب می‌شوند و یا اپلیکیشن‌هایی که از ابتدا روی ویندوز نصب شده بودند و به آن‌ها نیازی ندارید را حذف کنید. اگر شما هم از تعداد زیاد این گونه اپلیکیشن‌ها خسته شده‌اید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

حذف نرم افزار اضافی از ویندوز 10

تور کیش

ویندوز 10 همراه با نرم افزار‌های اضافی و بیهوده زیادی روی کامپیوتر‌ها نصب می‌شود. در بیشتر موارد حذف این نرم افزار‌ها به سادگی انجام پذیر است. همچنین چند راه مختلف دیگر هم برای حذف اینگونه اپلیکیشن‌ها وجود دارند. استفاده از روش سنتی برای Uninstall کردن یا استفاده از دستورات Powershell و نرم افزار‌های شخص ثالث.

نرم افزار اضافی که به اصطلاح آن را Bloatware هم می‌خوانند به راحتی در مسیر System > Apps & Features قرار نمی‌گیرد تا بتوانید آن‌ها را Uninstall کنید. مایکروسافت و دیگر شرکت‌های توسعه دهنده که اینگونه محصولات را در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند قصد دارند با استفاده شما از این اپلیکیشن‌ها به سود بیشتری برسند. بنابراین دلیلی ندارد که مایکروسافت روند حذف این اپلیکیشن‌ها را برای کاربرانش تسهیل کرده باشد.

استفاده از روش Uninstall برای حذف نرم افزار اضافی از ویندوز 10

حذف برخی از اینگونه اپلیکیشن‌ها در ویندوز 10 ساده است. نرم افزار‌هایی نظیر Money، News، Sports و چندی دیگر جزو این دسته از نرم افزار‌ها قرار می‌گیرند. ابتدا اپلیکیشن مد نظر خود را یافته و سپس روی آن کلیک راست کنید. در لیست باز شده گزینه Uninstall را بزنید.

حذف نرم افزار اضافی

البته اگر اپلیکشن مد نظر شما گزینه Uninstall را نداشت متعجب نشوید چرا که بسیاری از اپلیکیشن‌های دیگر نصب شده روی ویندوز قابلیت حذف از این روش را ندارند و برای از بین بردنشان باید از دستورات Powershell استفاده کنید. لازم به ذکر است که نمی‌توان اپلیکیشن کورتانا را از ویندوز 10 حذف کرد.

استفاده از Powershell برای حذف نرم افزار اضافی از ویندوز 10

Powershell یکی از ابزار‌های مهم و کاربردی مدیریت ویندوز به محسوب می‌شود. بسیاری از افراد Powershell را با دیگر ابزار کاربردی ویندوز یعنی Command Prompt مقایسه می‌کنند چرا که هسته یکسانی دارند. البته کاربرد‌های پاورشل به مراتب بیشتر از Command Prompt است و می‌توان آن را یک زبان دستوری و برنامه‌نویسی دانست که دستتان را در بسیاری از موارد کاملا باز می‌گذارد.

برای حذف اپلیکیشن‌های اضافی از طریق پاورشل ابتدا باید ابزار یادشده را باز کنید. در نوار جستجو Windows Powershell را تایپ کنید. سپس روی گزینه مشخص شده همانند تصویر زیر کلیک راست کرده و گزینه Run as Administrator را برگزینید. با این کار مطمئن خواهید شد که دسترسی کاملی به همه اجزای سیستم عامل دارید.

حذف نرم افزار اضافی

حالا باید نرم افزاری که می‌خواهید حذفش کنید را انتخاب نمایید. دستورات پاورشل می‌توانند هر پکیجی که روی سیستم عامل نصب شده است را پاک کند؛ از Zune Music گرفته تا ماشین حساب ویندوز و Bing Health.

ناپدید کردن نرم افزار‌های اضافی از طریق پاورشل

استفاده از دستورات زیر پکیج تایپ شده را محو خواهد کرد. دقت داشته باشید که در پاورشل امکان کپی و پیست کردن کد زیر وجود دارد، اما توصیه می‌کنیم تنها گزینه‌هایی را انتخاب کنید که قصد ناپدید کردنشان را دارید.

Get-AppxPackage -name "Microsoft.ZuneMusic" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.Music.Preview" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.XboxGameCallableUI" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.XboxIdentityProvider" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingTravel" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingHealthAndFitness" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingFoodAndDrink" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.People" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingFinance" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.3DBuilder" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsCalculator" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingNews" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.XboxApp" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingSports" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsCamera" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.Getstarted" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.Office.OneNote" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsMaps" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.MicrosoftSolitaireCollection" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.MicrosoftOfficeHub" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingWeather" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BioEnrollment" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsStore" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.Windows.Photos" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsPhone" | Remove-AppxPackage

استفاده از این دستورات باعث می‌شود که بدون حذف کردن برنامه‌ها آیکون‌ها و اعلان‌های مربوط به هرکدام از این اپلیکیشن‌ها را محو کنید و دیگر اثری از آن‌ها مشاهده نکنید. بعد‌ها اگر بخواهید یکی از این نرم افزار‌ها را برگردانید امکانش را خواهید داشت.

حذف نرم افزار‌های اضافی از طریق پاورشل

اگر می‌خواهید به طور کامل نرم افزار مد نظر خود را از پاورشل حذف کنید، باید از دستور متفاوتی استفاده نمایید: DISM. این واژه مخفف Deployment Imaging Service and Management‌ است و با قدرت بالایی که دارد می‌توانید به روش‌های مختلف سرویس‌های متنوعی را در ویندوز اجرا کند. ما قصد داریم با استفاده از دستور یادشده برخی نرم افزار‌های اضافی ویندوز را حذف کنیم.

حذف برنامه‌ها کمی با ناپدید کردنشان متفاوت است. ابتدا با استفاده از دستور زیر باید لیستی کامل از نرم افزار‌های بیهوده و اضافی را ببینیم:

DISM /Online /Get-ProvisionedAppxPackages | select-string Packagename

حذف نرم افزار اضافی

حالا همانند شکل بالا باید لیستی کامل از پکیج‌های نصب شده روی سیستم عامل خود را مشاهده کنید. حالا می‌توانیم با استفاده از نام پکیج نرم افزار مد نظر خودمان حذفشان را آغاز کنیم. برای این کار از دستور زیر استفاده نمایید:

DISM /Online /Remove-ProvisionedAppxPackage /PackageName:PACKAGENAME

در این دستور به جای PACKAGENAME باید نام پکیج مورد نظر خود را درج کنید. مثلا برای حذف Bingweather باید به جای PACKAGENAME بنویسید: Microsoft.BingWeather_4.22.3254.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe. در تصویر زیر البته انتخاب ما Microsoft Zune Video بود.

حذف نرم افزار‌های اضافی ویندوز 10 با اسکریپت Windows10Debloater

اسکریپت Windows10Debloater در پاورشل توسط Sycnex تولید شده. این اسکریپت می‌تواند تقریبا همه پکیج‌های اضافی نصب شده روی ویندوز 10 را از سیستم عامل حذف کند. البته باید توجه داشته باشید که ممکن است نرم افزار‌های کاربردی‌تری مثل TuneInRadio یا PowerBI یا اپلیکیشن نت‌فلیکس ویندوز هم از بین ببرد. برای دانلود این اسکریپت باید به گیت هاب بروید.

در صفحه گیت هاب، از گوشه بالای سمت راست گزینه Clone or download را بزنید. از منوی باز شده گزینه Download ZIP را انتخاب کنید. وقتی فایل فشرده دانلود شد، روی آن کلیک راست کرده و با استفاده از هر نرم افزاری که دارید آن را از حالت فشرده خارج کنید. دو نسخه اصلی در این اسکریپت وجود دارند:

  • Windows10Debloater: این نسخه به صورت خاموش کار خود را انجام می‌دهد.
  • Windows10DebloaterGUI: در این نسخه با یک پنجره گرافیکی رو به رو خواهید شد که دارای رابط کاربری است و گزینه‌های مختلفی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

با استفاده از اسکریپتی که معرفی کردیم همه فرآیند‌های بالا به صورت اتوماتیک انجام خواهند پذیرفت. همچنین ورودی‌های مختلف در رجیستری ویندوز که توسط این نرم افزار‌ها ثبت شده بودند هم از بین خواهد رفت.

حذف نرم افزار اضافی

اگر می‌خواهید نرم افزاری خاص را نگه دارید دو راه حل پیش رو خواهید داشت. یکی از آن‌ها این است که به بخش اولیه بروید و از روش دستی که توضیح دادیم استفاده کنید و روش دوم فعالسازی مجدد و نصب دوباره اپلیکیشن‌های مد نظر پس از حذف خواهد بود.

منبع:
MakeUseOf
برچسب ها

مطالب مرتبط

آموزش: چگونه سرعت گوگل کروم را افزایش دهیم

آیا مرورگر کامپیوتر شما به کندی کار می کند یا حتی کرش می کند؟ پلاگین های غیر ضرروی، افزونه ها،  یا حتی داده انباشته بیش از حد تاریخچه و دیتای مربوط به مرور اینترنت می توانند باعث کندی مرورگر شما شوند. در ادامه مطلب، چگونه حل اینگونه مشکلات را شرح خواهیم داد.در این مقاله آموزشی، روش... ادامه مطلب

کنترل ابزارهای اندرویدی با ماوس و صفحه کلید

آیا تا به حال به اینکه موبایل و تبلت اندرویدی خود را با صفحه کلید و ماوس کنترل کنید٬ فکر کرده اید؟ فرض کنید که قصد دارید به یک پیام با استفاده از صفحه کلید پاسخ دهید و یا از تبلت به عنوان صفحه نمایش جانبی استفاده کنید؛ در این صورت چنین امکانی معجزه می... ادامه مطلب

چگونه اطلاعات از دست رفته در هر پلتفرمی را بازیابی کنیم؟

در زمینه ی تکنولوژی گاهی اتفاقاتی می افتند که می توانند حسابی  شما را بترسانند. مثلا پاک شدن یک فایل مهم از لپ تاپ و یا تلفن همراه خود را در نظر بگیرید. چه احساسی خواهید داشت اگر نحوه ی بازیابی این فایل را بلد نباشید؟نگران نباشید. خوشبختانه ابزارها و اپلیکیشن های بسیار متنوعی روی... ادامه مطلب

اضافه شدن ویژگی امنیتی جدید در ویندوز 10 برای محافظت از حافظه‌ی SSD

اگر از رمزگذاری برای محافظت از داده‌های خود در حافظه‌ی SSD ویندوز 10 استفاده می‌کنید، باید این نکته را بدانید که مایکروسافت با پیاده سازی یک تغییر در نسخه‌ی پیش نمایش سیستم عامل خود، از این پس از ابزار بیت لاکر به عنوان نرم افزار پیش فرض رمز گذاری حافظه‌های SSD استفاده خواهد کرد.ابزار بیت... ادامه مطلب

با ۵ اشتباه رایج که باعث کاهش سرعت کامپیوتر می‌شود آشنا شوید

همه‌ی کامپیوتر‌ها با گذشت زمان سرعتشان کاهش می‌یابد و انجام کار‌ها را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. کند شدن کامپیوتر شبیه به یک کابوس است که هیچکدام دوست نداریم گرفتارش شویم. با اینکه کاهش سرعت کامپیوتر به مرور زمان امری اجتناب ناپذیر است اما اشتباهات رایجی وجود دارند که بسیاری از کاربران با انجامشان سرعت... ادامه مطلب

چند ترفند ساده در گوگل برای آنکه به نتایج جستجوی بهتری برسید

در دنیای امروز سوال های فراوانی برای مردم پیش می آید که شاید موتور جستجوگر گوگل بهترین پاسخ برای آن ها باشد. نحوه ی جستجوی صحیح در گوگل خود یک مزیت به شمار می رود. بارها پیش آمده که سوال خود را به صورت خلاصه در بخش جستجو نوشته اید و سپس با زدن دکمه... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x