دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

مدل‌های کامپیوتری از احتمال قابل سکونت بودن سیاره ونوس در گذشته می‌گویند

‌مدل‌های کامپیوتری جدید نشان می‌دهند که سیاره ونوس احتمالا حدود 700 میلیون سال پیش قابل سکونت بوده است.

با توجه به برخی از سناریوهای ممکن، «مایکل وی» و «آنتونی دل جنیو» از انستیتو گودارد نتیجه‌گیری کرده‌اند که شاید این سیاره 2 یا 3 میلیون سال پیش از تبدیلات شدید در اتمسفر آن، حاوی آب مایع بوده باشد.

در حال حاضر ونوس را می‌توان تعریف خوبی از جهنم دانست. نه تنها 96.5 درصد جو این سیاره از دی‌اکسید کربن تشکیل شده و باران‌هایی از جنس سولفوریک اسید در آن می‌بارد بلکه میانگین دمای سطحی آن در حدود 462 درجه سانتیگراد است. برای تقریب به ذهن بد نیست بدانید که این دما برای ذوب کردن سرب کافی خواهد بود. با چنین مشخصاتی نمی‌توان شانسی برای وجود آب مایع یا امکان سکونت در ونوس قائل بود.

با این حال نقشه‌های راداری دقیقی که از کاوشگرهای فضایی مختلف طی 40 سال اخیر به دست آمده نشان می‌دهد که شاید یک اقیانوس کم عمق در ونوس جریان داشته. اگر چنین چیزی صحت داشته باشد پس این سیاره احتمالا محیط بسیار متفاوتی نسبت به محیط امروزش داشته و برای حضور آب مایع به اندازه کافی سرد بوده است.

سیاره ونوس

نمایی گرافیکی از ونوس پر آب

برای بررسی احتمال چنین فرضیه‌ای، وی و جنیو پنج شبیه‌سازی مختلف بر مبنای سطوح مختلف آب موجود در سیاره ونوس انجام دادند که شامل اقیانوسی با عمق 310 متر، 10 متر، وجود آب به صورت جذب شده در خاک، اقیانوس عمیقی با توپوگرافی مشابه اقیانوس‌های کره زمین و در نهایت سناریویی که در آن کل سیاره با آبی به عمق 158 متر پوشانده شده بود می‌شد.

برای تخمین وضعیت ونوس 4.2 میلیارد سال پیش و 715 میلیون سال پیش، آن‌ها سناریوهایشان را به صورت مدل سه بعدی به اجرا در آوردند که تغییرات اتمسفری و افزایش تابش‌های رادیویی را با گذشت زمان اعمال می‌کرد.

آن‌ها دریافتند که در هر کدام از این حالت‌ها، دمای ونوس در محدوده پایدار بین 20 و 50 درجه سانتیگراد باقی ماند. این محدوده دما شاید با مقیاس‌های زمینی خیلی مناسب به نظر نرسد اما برای در بر داشتن آب مایع به اندازه کافی خوب است.

اگر پوسته ونوس قابلیت جذب کربن دی اکسی را داشت شاید ونوس امروزه همچون زمین میزبان حیات بود

نکته مهمتر اینکه این سیاره برای 3 میلیارد سال چنین دمایی داشته است. اگر این مدل‌ها همچنان هم قابل اعمال بودند، می‌شد گفت با وجود اینکه ونوس 2 برابر بیشتر از زمین تشعشعات خورشیدی دریافت می‌کند اما همچنان هم در محدوده قابل سکونت منظومه شمسی قرار می‌گیرد. دلیل این موضوع به 4.2 میلیارد سال پیش بر می‌گردد. زمانی که ونوس برای اولین بار شکل گرفت به سرعت سرد شد و دی اکسید کربن موجود در اتمسفر آن توسط سیلیکات پوسته‌اش جذب شد. این روند با مکانیزمی مشابه آنچه که سه میلیارد سال پیش برای زمین اتفاق افتاد پیش رفت. چنین پروسه‌ای می‌توانست نوعی اتمسفر شبه زمینی حاوی نیتروژن و کربن دی اکسید و متان به وجود بیاورد.

با این حال بر اساس گفته‌های دانشمندان بین 715 تا 700 میلیون سال پیش طغیان ناگهانی دی اکسید کربن در این سیاره اتفاق افتاد که احتمالا به خاطر فعالیت‌های آتش‌فشانی بود. بعد از خروج کربن دی اکسید از ماگمای مایع، این ماگما بعد از سرد شدن به صورت در پوشی در آمد که از جذب مجدد گاز جلوگیری می‌کرد. چنین پدیده‌ای موجب به وجود آمدن اثر گلخانه‌ای شده و با وجود اتمسفر متراکم این سیاره، دمای آن را تا وضعیت حال حاضر افزایش داد.

محققان می‌گویند که برای درک بهتر تاریخچه و تحولات سیاره ونوس نیاز به انجام مطالعات و ماموریت‌های بیشتری حس می‌شود با این حال نتایج به دست آمده از مدل‌های آن‌ها نشان می‌دهد که احتمالا شرایط سکونت روزگاری در ونوس فراهم بوده و این سیاره تفاوت زیادی با چیزی که امروزه از آن می‌بینیم داشته است. این دست‌یافته‌ها می‌توانند برای بررسی سیارات فراخورشیدی مشابه ونوس بسیار به کار دانشمندان بیاید.

مطالب مرتبط

کشف مولکول‌های آب در نمونه‌های به دست آمده از سیارک ایتوکاوا

دانشمندان به تازگی موفق شدند در نمونه های به دست آمده از سیارک ایتوکاوا مولکول های آب پیدا کنند که این کشف به حل معمای منبع اصلی آب موجود روی زمین کمک خواهد کرد.محققان دانشگاه آریزونا با بررسی دقیق ذرات به دست آمده از سیارک مورد بحث که در سال 2010 توسط کاوشگر هایابوسا ژاپن... ادامه مطلب

چین پروژه شبیه سازی 200 روزه زندگی در فضا را آغاز می کند

کشور چین چند سالی است که بودجه های هنگفتی را صرف برنامه های فضایی کرده، و قصد دارد فاصل خود را با آمریکا و روسیه به عنوان پیشتازان رقابت های فضایی کاهش دهد.حال قرار است چهار دانشجوی چینی طی برنامه شبیه سازی «Lunar Palace 365»، به مدت 200 روز در یک محیط ایزوله زندگی کرده... ادامه مطلب

اگر فردی در فضا بمیرد، با بدن او چه می کنند؟

در سال 1969 میلادی که نیل آرمسترانگ و یازده فضانورد دیگر از طریق آپولو عازم ماه شدند، ترس تمام وجود نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا را فرا گرفت و با دلهره ای عجیب انتظار شنیدن خبر مرگ آنها را می کشید.در همان زمان یادداشتی با عنوان «در صورت بروز فاجعه روی ماه» از او منتشر شد که... ادامه مطلب

فضاپیمای جونو ناسا وارد «حالت ایمن» شد

شب گذشته، فضاپیمای جونو ناسا، 13 ساعت پیش از اینکه نزدیک به سطح سیاره مشتری به حرکت خود ادامه دهد، وارد حالت ایمن شد. از تاریخ 4 جولای، جونو وارد مداری فوق العاده بیضوی پیرامون این کره گازی شد و هر 53 روز یک بار به دور سیاره می چرخید تا اعداد و ارقامی را... ادامه مطلب

ناسا در پی حیات فرازمینی، باکتری ها را به مرز فضا می برد

کشف حیات در سیاره ای دیگر، تنها با هدف آلوده کردن آن به میکروب های زمینی، یکی از کابوس هایی است که ناسا همواره پیش روی چشمان خود آن را احساس می کند. این سازمان برای آنکه دریابد آیا موجودات تک سلولی زمینی می توانند به سمت مریخ حرکت کرده و در سیاره سرخ زنده بمانند،... ادامه مطلب

تلسکوپ فضایی کپلر دو سیاره جدید قابل زیست را شناسایی کرد

تلسکوپ فضایی ناسا با نام Kepler که در ماه آوریل همه را نگران کرد، پس از بازگشت به شرایط عملیاتی به مأموریت خود در جستجوی حیات فرازمینی ادامه می دهد. در این مأموریت، ستاره های دیگری رصد می شوند که سیاره هایی به اندازه زمین در مدارشان داشته باشند.این رصدگر فضا به تازگی چهار اگزوپلنت (فراسیاره)... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x