واکنش تند جرمی کلارکسون به سخنرانی محیط زیستی گرتا تونبرگ

جرمی کلارکسون مجری سابق برنامه تاپ گیر و حال حاضر برنامه گرند تورر "گرتا تونبرگ" فعال تغییر اقلیم را "بچه بد اخلاق و لوس" خواند و هواداران و به خصوص پدر و مادر او را به خاطر تشویق او به نشان دادن چنین رفتاری شماتت کرد.

جرمی کلارکسون در ستون هفتگی خود در روزنامه The Sun سخنرانی تونبرگ در اجلاس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در دوشنبه گذشته را "سقوط کامل رفتار در بین نوجوانان" خواند.

گرتا تونبرگ در سخنرانی طوفانی خود اعلام کرد که بزرگسالان در حال دزدیدن رویاهای کودکی من هستند. او در ادامه با اعلام آغاز انقراض دسته جمعی بشر، بزرگسالان و سیاست مداران را متهم به علاقه بیش از حد به مادیات و توجه بیش از حد به وضعیت بد اقتصادی جهان متهم کرد و جرات سیاست مداران و بزرگسالان را زیر سوال برد.

تور کیش

با این وجود جرمی کلارکسون ضمن اشاره به بدهی بزرگ تونبرگ به بزرگسالانی که حمایت مالی از او برای سفر ماجراجویانه خود از اقیانوس اطلس به نیویورک را فراهم کردند، از گستاخی بیش از حد او انتقاد کرد.

او در ستون هفتگی خود عنوان کرد که تونبرگ چگونه همه را زیر سوال می برد در حالی که خود با یک قایق بادبانی ساخته شده از فیبرکربن به ارزش 15 میلیون پوند به آمریکا سفر می کند که مجهز به یک موتور دیزلی پشتیبان است. مسئله ای که گرتا تونبرگ در صحبت های خود به آن اشاره نکرده بود.

جرمی کلارکسون یادآورشد که بزرگسالان فن آوری و نوآوری های علمی و فرهنگی بیشماری را در اختیار گرتا تونبرگ و نسل او در اختیار گذاشته اند این در حالی است که نسل های قبل چنین پیشرفت گسترده ای را در اختیار نداشتند. از جمله درمان سردرد های مزمن تا فیلم های سینمایی، هواپیماهای جنگنده و حتی آیفون.

"چند لحظه با این فکر کنید که گرتا تونبرگ و نوجوانان مانند او در حالی که شب ها با آرامش به خواب می روند، بسیاری از بزرگسالان در حال مراقبت از مرزهای هوایی سوئد با جنگنده های پیشرفته هستند تا امنیت مردم سوئد را تامین کنند. بزرگسالان گوشی های هوشمند، لپ تاپ و اینترنت را در اختیار نسل جدید گذاشتند و شما هر روز از رسانه های اجتماعی استفاده می کنید که بانکها در حال حاضر تمامی هزینه آن را با استفاده از پول بزرگسالان پرداخت می کند."

کلارکسون در وهله اول والدین تونبرگ را مقصر اصلی دانسته و عنوان کرد که آنها باید به فرزند خود یاد می دادند که زندگی یک تراژدی تمام عیار است.

با این وجود جرمی نیز موافق تونبرگ در زمینه گرمایش جهانی و آثار بسیار مخرب زیست محیطی است که می تواند جبران ناپذیر باشد اما او راه حل را در گروی علم و فن آوری می بیند.

جرمی کلارکسون

گرچه این تنها واکنش منفی به سخنان تونبرگ نیست و سر مقاله ریچ لوری در National Review نیز به طور دقیق تر سخنان تونبرگ را بررسی کرده است و رفتار او را ناشی از استفاده ابزاری بزرگسالان برای منافع شخصی خود از فردی همچون تونبرگ می خواند.

کودکان جریان های قدرتمندی را ایجاد می کنند و جمله معروف "برای کودکان" می تواند جذابیت سیاسی اغوا کننده ای به وجود آورد. بزرگسالانی که می گویند باید از این دختر 16 ساله حمایت کرد در یک رفتار دوگانه کسانی که از او حمایت نمی کنند را به باد انتقاد می گیرند.

منبع:
pluralist
برچسب ها

مطالب مرتبط

تغییرات گسترده در انتظار گرند تور؛ تحولاتی که شاید به مذاق طرفداران خوش نیاید

بی تردید مجموعه گرند تور محبوب ترین مستند خودرویی حال حاضر جهان به شمار می رود. این مجموعه تاکنون در دو فصل پخش شده و فصل سوم آن به زودی از تاریخ 18 ژانویه (28 دی ماه) بر صفحات تلویزیون مشترکین سرویس آمازون پرایم ظاهر خواهد شد.با توجه به قرارداد اولیه ای که بین تیم... ادامه مطلب

مروری بر قسمت هشتم از فصل دوم گرند تور؛ تقابل گذشته و حال

جمعه گذشته قسمت هشتم گرند تور در حالی با عنوان "Blasts from the Past" آغاز گشت که از همان لحظات اولیه ورود سه مجری به داخل استودیو، ترکیب عجیب کت و تی شرت جیمز می به سوژه ای برای شوخی کلارکسون تبدیل شد!اندکی بعد از معرفی هایلایت های برنامه توسط جرمی، هموند بر پشت فرمان... ادامه مطلب

پایانی تلخ برای یک مکان خاطره انگیز؛ پیست مشهور تاپ گیر تخریب می شود

از سال 2001 میلادی Dunsfold Aerodrome  که به عنوان یک باند فرودگاهی در جنگ جهانی دوم در 40 کیلومتری شهر لندن استفاده می شد، به عنوان خانه برنامه مشهور تاپ گیر شناخته می شود، در واقع این همان مکانی است که تاپ گیر از آن به عنوان پیست آزمایش استفاده می کند. حال طبق خبرها... ادامه مطلب

مروری بر قسمت نهم گرند تور؛ تداوم نوستالژی و دیوانگی

همانند هفته های پیشین، جمعه این هفته نیز یکی دیگر از قسمت های فصل دوم گرند تور از طریق سرویس آمازون ویدیو پخش شد.این قسمت که حامل عنوان "Breaking, Badly" است، با صحبت های جرمی کلارکسون درباره پیشرفت موجودات زنده از جمله بشر آغاز می شود! به اعتقاد جرمی، انسان ها در طول 25 سال... ادامه مطلب

مروری بر مشهورترین صحنه های تصادف در مجموعه تاپ گیر [تماشا کنید]

تصادف اخیر ریچارد هموند هنگام ضبط سکانس هایی از بررسی ابرخودروی الکتریکی ریماک کانسپت وان برای مجموعه گرند تور بار دیگر نشان داد در کنار لذت و هیجانی که سه مجری معروف تجربه می کنند، چه حوادث خطرناکی ممکن است برای آنها رخ بدهد. اگر چه این اتفاق پیش بینی نشده بود اما کلا تصادف،... ادامه مطلب

گرند تور احتمالاً رکورد بیشترین دانلود غیرقانونی تاریخ را در اختیار دارد

برنامه تلویزیونی جدید جرمی کلارکسون و دوستانش در مدت زمان کوتاهی یک یا دو رکورد ویژه از خود به جای گذاشته است.بعد از پخش سکانس نخست قسمت اول که ارزشی معادل با 3.2 میلیون دلار داشت و به نوعی رکوردی در تاریخ برنامه های تلویزیونی دنیا محسوب می شود، رکورد دیگری نصیب برنامه گرند تور... ادامه مطلب

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x