3.7 لیتر در صد کیلومتر؛ معجزه مهندسی در قالب نسل جدید مزدا 3

3.7 لیتر در صد کیلومتر؛ معجزه مهندسی در قالب نسل جدید مزدا 3

نزدیک شدن به زمان عرضه نسل جدید قوای محرکه هیبریدی شرکت مزدا که به SkyActiv-X معروف بوده و گفته می شود مصرف سوخت بسیار کمی دارد، نشریات خارجی را وا داشته تا تمرکز خود را بر روی میزان مصرف سوخت این قوای محرکه بگذارند.

حال نشریه لهستانی AUtoCentrum به سراغ یکی از اولین نمونه های عرضه شده مزدا 3 هاچبک مجهز به این موتور رفته و توانسته است مصرف سوخت 7 لیتر در هر 100 کیلومتر با سرعت 140 کیلومتر بر ساعت و دور موتور 3000 rpm در دنده 6 را از این موتور به ثبت برساند. این میزان مصرف سوخت با توجه به سرعت خودرو رقم شگفت انگیزی به شمار می رود.

طبق سیکل جدید مصرف سوخت اتحادیه اروپا (موسوم به WLTP) مزدا 3 هاچبک SkyActive-X مصرف سوخت ترکیبی 5.8 لیتری در هر 100 کیلومتر خواهد داشت. حتی در مدل دنده دستی این میزان مصرف سوخت کاهش یافته و به عدد 5.6 خواهد رسید.

طبق بررسی این نشریه لهستانی هاچبک مذکور با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت در بزرگراه ها تنها 3.7 لیتر سوخت مصرف می کند.

مزدا 3 هاچبک

موتور 2 لیتری تنفس طبیعی مجهز به یک بخش هیبریدی و یک سوپرشارژر الکتریکی توانایی تولید 178 اسب بخار و 222 نیوتن متر گشتاور را دارد و در حال حاضر در بخش شرقی اروپا عرضه می شود. همچنین قیمت پایه مزدا 3 مجهز به این قوای محرکه از 23 هزار یورو آغاز می شود و در مدل های بالاتر به 29 هزار یورو می رسد.

این قوای محرکه هنوز در تمام نقاط دنیا توسط شرکت مزدا عرضه نشده است و با توجه به تاخیر پیش آمده در زمینه تولید انبوه آن بازارهای مهمی همچون آمریکای شمالی و چین باید تا سال 2020 و حتی 2021 برای دریافت آن صبر پیشه کنند.

پیش از این در دو مطلب جداگانه به قوای محرکه جدید شرکت مزدا پرداختیم که می توانید در دو لینک زیر به مطالعه آنها بپردازید.

فناوری Skyactiv-X tech مزدا؛ شگردی عجیب برای کاهش مصرف سوخت

 

روش منحصر به فرد مزدا برای تغییر عملکرد موتور درون سوز

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.