پروفایل تیک تاک نوجوان مسلمان آمریکایی به خاطر انتقاد از چین معلق شد

پروفایل تیک تاک نوجوان مسلمان آمریکایی به خاطر انتقاد از چین معلق شد

پروفایل تیک تاک نوجوان مسلمان آمریکایی به خاطر انتقاد از چین معلق شد

یک نوجوان مسلمان مدعی شده حساب کاربری او در شبکه اجتماعی تیک تاک پس از انتقاد از سیاست های دولت چین در قبال مسلمانان این کشور، معلق شده است.

«فیروزه عزیز» (Feroza Aziz)، نوجوان ۱۷ ساله اهل ایالت نیوجرسی آمریکا ویدیویی در تیک تاک می گذارد و در آن با اشاره به کمپ های کار اجباری، در مورد نحوه شکنجه، آزار و اذیت و قتل مسلمانان چین صحبت می کند.

به گفته عزیز، دولت چین زندانیان این اردوگاه ها را به خوردن گوشت خوک و نوشیدن مشروبات الکلی و تغییر دین وادار می کند و در صورتی که آنها از این کار سرباز زنند، به قتل خواهند رسید. وی دو ویدیوی دیگر با چنین مضامینی در تیک تاک منتشر می کند تا اینکه حساب کاربری او معلق می شود.

پست های این نوجوان خشم بسیاری از کاربران اینترنت را برانگیخته و موجب سردرگمی هم شده است؛ چون حساب کاربری او و ویدیوهایش از تیک تاک حذف نشده اند. شبکه اجتماعی تیک تاک به فاصله کوتاهی یک بیانیه منتشر کرد و اعلام کرد که این شبکه پروفایل دیگری از این نوجوان را به خاطر مسخره کردن اسامه بن لادن پاک کرده است.

مالک تیک تاک (TikTok)، کمپانی چینی ByteDance است. منتقدان مدعی شده اند این شبکه محتواها را با دستور دولت چین سانسور می کند. مدیران این شبکه اما ادعا می کنند محتواهای سیاسی را حذف نکرده اند ولی اسناد منتشر شده توسط گاردین خلاف این ادعاها را نشان می دهند.

این خبر به فاصله کوتاهی پس از فاش شدن اسناد محرمانه دولت چین از نحوه سرکوب مسلمانان اویغور در کمپ های شهر شین‌جیانگ منتشر می شود. در زندان های این شهر بیش از یک میلیون مسلمان چینی بدون ارتکاب جرم زندانی هستند.

طبق اسناد لو رفته، دولت چین مسلمانان این کشور را وادار به «دگرگونی ایدئولوژیک» می کند و آنها را پس از جدا کردن از خانواده هایشان، در چندین لایه امنیتی زندانی می کند و تمام جنبه های زندگی روزمره آنها را تحت نظر می گیرد.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل