راه تسلط اوبر بر خاورمیانه هموار شد

راه تسلط اوبر بر خاورمیانه هموار شد

اوبر با پذیرش شرط هایی در مورد نحوه قیمت گذاری سفرها راه را برای گسترش فعالیتش در خاورمیانه هموار کرد.

تاکسی اینترنتی کریم در دبی راه اندازی شد و اکنون در بیش از ۱۴ کشور و  ۱۰۰ شهر خاورمیانه و شمال افریقا فعالیت دارد. اوبر پس از مذاکراتی چند ماه در فروردین امسال نظر مدیران کریم برای خرید این استارتاپ به قیمت ۳.۱ میلیارد دلار را جلب کرد اما نهایی شدن این قرار داد به جلب رضایت نهادهای ناظر در چندین کشور نیاز دارد. بر اساس این توافق تاکسی اینترنتی مذکور کماکان با برند کریم به فعالیت ادامه خواهد داد.

یکی از مهمترین بازارهای کریم مصر است که بیش از ۱۰۰ میلیون جمعیت دارد و بخش عمده ای از آن را جوانان شکل می دهند. اوبر که به هیچ وجه تمایلی به از دست دادن این بازار ندارد، با پذیرفتن شرط هایی توانسته رضایت مقامات این کشور برای خرید رقیب خاورمیانه ای خود را جلب کند.

تاکسی اینترنتی کریم

بر اساس این توافق جدای از سطح تورم سالیانه نباید هزینه سفرهای اوبر ایکس و گریم گو در هر سال بیش از ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. مکانیزم افزایش قیمت نوسانی در ساعات های پر تقاضا (Surge Pricing) نیز نباید از ۲.۵ برابر هزینه سفر در حالت عادی بیشتر شود. همچنین این مکانیزم حداکثر باید به ۳۰ درصد از سفرهای اوبر ایکس و گریم گو اعمال شود. علاوه بر این دو مورد اوبر باید قید توافق های انحصاری با شرکا و واسطه ها را بزند.

اوبر و مصر فردی را به عنوان ناظر مستقل برای اطمینان از پایبندی کمپانی به این توافقنامه تعیین می کنند. مفاد این توافقنامه تا ۵ سال دیگر یا تا زمانی اعتبار دارد که یک شرکت دیگر ۲۰ درصد بازار تاکسی اینترنتی مصر را در دست بگیرد.

اوبر برای حفظ کسب و کار خود در مناطق مختلف دنیا استراتژی های متفاوتی را در پیش گرفته است. این شرکت در چین با رقیب قدرتمند خود به نام Didi وارد مشارکت شده و در روسیه راه ادغام با یاندکس را در پیش گرفت.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato