وقتی جان سخت ترین موجود کره زمین در برابر تغییرات اقلیمی کم می‌آورد

از خرس آبی یا تاردیگراد (Tardigrade) به عنوان موجود نامیرا یاد می شود. این جاندار می تواند سال ها بدون غذا به حیات خود ادامه دهد. دمای بسیار بالا، فشار خردکننده و خلاء نیز تأثیری روی آن ندارند. حتی گفته می شود هزاران تاردیگراد روی سطح ماه زندگی می کنند.

اما مطالعات جدید نشان می دهند امکان مرگ همین جاندار نامیرا نیز به لطف تغییرات اقلیمی که بشر مسبب اصلی آن است، وجود دارد. جدیدترین تحقیقی که توسط دانشگاه کپنهاگ انجام شده نشان می دهد گونه ای از تاردیگراد با نام علمی Ramazzottius varieornatus در برابر تغییرات دمایی که در دهه های آینده گریبانگیر انسان می شود، آسیب پذیر است.

خرس آبی

محققان برای آگاهی از تأثیر گرما روی تاردیگرادها، آنها را از منطقه ای در دانمارک جمع آوری کرده و دسته بندی کردند. یک گروه از تاردیگرادها در حالت فعال و در محیط نمناک و قابل جابه‌جایی قرار گرفتند.

گروهی دیگر به وضعیت نیمه فعال وارد شدند که یکی از ترفندهای تاردیگرادها برای تحمل شرایط دشوار محیطی است. در این حالت خرس آبی به خواب رفته و خشک می شود تا توانایی تحمل فشارهای محیطی را پیدا کند. پس از بازگشت شرایط به حالت مطلوب نیز دوباره فعال می شود.

محققان بیشینه دمایی که تاردیگرادها در حالت فعال و نیمه فعال در زمان های مختلف می توانند تحمل کنند را اندازه گیری کردند. آنها همچنین تأثیر دوره سازش یا هم‌هوایی (Acclimatization) را پیش از آزمایش بررسی کردند. هدف محققان اندازه گیری میانگین دمایی بود که در آن دست کم نیمی از تاردیگرادها میمیرند.

نتایج این آزمایش نشان داد تاردیگرادهای فعال که فرآیند هم‌هوایی در آنها فعال نشده، آسیب پذیری بالایی در برابر تغییرات دمایی داشته و نیمی از آنها پس از 24 ساعت قرارگرفتن در معرض دمای 37.1 درجه سانتی گراد می میرند. تاردیگرادهای فعالی که فرآیند سازگار شدن در آنها فعال شده بود خوش شانس تر بودند و توانستند تا دمای 37.6 درجه سانتی گراد دوام بیاورند.

نکته جالب توجه آن که دمای مذکور تفاوت چندانی با بالاترین دمای ثبت شده در دانمارک (36.4 درجه سانتی گراد) ندارد. این یعنی امکان زنده ماندن تاردیگرادها با افزایش موج های گرما کاهش یافته و تأثیرات مخربی بر اکوسیستم این جانداران خواهد گذاشت.

تاردیگرادهای نیمه فعال توانستند به مدت یک ساعت حداکثر دمای 82.7 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. البته میانگین دمای کشنده برای این گروه در بازه 24 ساعته به 63.1 درجه سانتی گراد سقوط کرد. از آنجا که این دما بسیار فراتر از گرم ترین دمای ثبت شده تاریخ زمین است، بنابراین تاردیگرادهای نیمه فعال شانس بالاتری برای زنده ماندن دارند.

محققان می گویند حتی تاردیگرادها نیز از تغییرات اقلیمی در امان نیستند، ولی در مقایسه با بسیاری از جانداران شانس بالاتری برای زنده ماندن در طولانی مدت خواهند داشت.

دانشمندان با اشاره به اینکه هم‌هوایی می تواند تحمل تاردیگرادها را در برابر افزیش دما افزایش دهد، می گویند این جاندار (خصوصاً در حالت فعال) در برابر دماهای بالا حساس بوده و پاشنه آشیل این جاندار تقریباً نامیرا نیز همین بالا رفتن دماست.

مطالب مرتبط

لایه ازون به خاطر کاهش انتشار مواد مخرب در حال ترمیم است

مطالعات جدید نشان می دهند حفره لایه ازون بر فراز قاره جنوبگان در حال ترمیم شدن است و تغییراتی که این حفره در جریان بادهای نیمکره جنوبی زمین ایجاد کرده بود، در حال معکوس شدن هستند.محققان دانشگاه کلرادو بولدر (University of Colorado Boulder) می گویند ترمیم لایه ازون در قاره جنوبگان تا حدی به دلیل... ادامه مطلب

بحران کرونا به حل مشکلات اقلیمی کمک نخواهد کرد

قرنطینه گسترده و تعطیلی بسیاری از صنایع در پی شیوع ویروس کرونا برخی را به کاهش سطح کربن دی اکسید امیدوار کرده بود اما کارشناسان تاثیر آن در بهبود شرایط اقلیمی و گرمایش زمین را زیر سوال برده اند.متخصصان بر این باورند که کاهش شیب افزایش CO2 نیازمند تغییرات گسترده اجتماعی است و هر چند در صورت... ادامه مطلب

بوسه ترسناک؛ اشتراک گذاری خون در خفاش‌های خون‌آشام برای برقراری رابطه دوستی

مطالعات جدید نشان می دهند خفاش خون آشام برای دوستی با هم نوع خود، خون مکیده شده را طی رفتاری به نام بالاآوری یا «رگورژاسیون» (Regurgitation) از حلق بیرون رانده و وارد دهان خفاش دیگر می کند. محققان می گویند این رفتار به شکل گیری رابطه دوستی طولانی مدت در خفاش ها منجر می شود.محققان... ادامه مطلب

روسیه گرمترین زمستان در تاریخ خود را پشت سر گذاشت

بسیاری از روسیه به نام پایگاه سرما یاد می کنند اما این کشور امسال گرمترین زمستان خود را از ۱۳۰ سال پیش تاکنون پشت سر گذاشت و گرمایش زمین اصلی ترین دلیل این اتفاق بوده است.طبق اطلاعات به دست آمده از سرویس هواشناسی روسیه بخش های عظیمی از این کشور امسال بین ۶ تا ۸... ادامه مطلب

اگر جهان به بحران تغییر اقلیم مثل شیوع کرونا واکنش نشان می‌داد، چه می‌شد؟

ویروس کرونا آنقدر زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار داده که اثرات آن از فضا نیز قابل مشاهده است. در چین میلیون ها نفر قرنطینه شده اند و تصاویر ماهواره ای نشان می دهند که تعطیلی کارخانه ها و خانه نشینی مردم، به کاهش آلودگی هوا در این کشور منجر شده است. شرکت ها به... ادامه مطلب

گرمای بی سابقه زمستان خرس های سراسر دنیا را یک ماه زودتر از خواب زمستانی بیدار کرده

زمستانی که در آن به سر می بریم طبق ارزیابی ها گرم ترین زمستان در تاریخ بشریت است و حالا گزارش شده که خرس ها در سراسر دنیا یک ماه زودتر از موعد همیشگی از خواب زمستانی بیدار شده اند.اسوتلانا آکولوا مدیرعامل باغ وحش مسکو اعلام کرده که طبق پیش بینی های این مرکز دو... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟