وقتی جان سخت ترین موجود کره زمین در برابر تغییرات اقلیمی کم می‌آورد

از خرس آبی یا تاردیگراد (Tardigrade) به عنوان موجود نامیرا یاد می شود. این جاندار می تواند سال ها بدون غذا به حیات خود ادامه دهد. دمای بسیار بالا، فشار خردکننده و خلاء نیز تأثیری روی آن ندارند. حتی گفته می شود هزاران تاردیگراد روی سطح ماه زندگی می کنند.

اما مطالعات جدید نشان می دهند امکان مرگ همین جاندار نامیرا نیز به لطف تغییرات اقلیمی که بشر مسبب اصلی آن است، وجود دارد. جدیدترین تحقیقی که توسط دانشگاه کپنهاگ انجام شده نشان می دهد گونه ای از تاردیگراد با نام علمی Ramazzottius varieornatus در برابر تغییرات دمایی که در دهه های آینده گریبانگیر انسان می شود، آسیب پذیر است.

خرس آبی

محققان برای آگاهی از تأثیر گرما روی تاردیگرادها، آنها را از منطقه ای در دانمارک جمع آوری کرده و دسته بندی کردند. یک گروه از تاردیگرادها در حالت فعال و در محیط نمناک و قابل جابه‌جایی قرار گرفتند.

گروهی دیگر به وضعیت نیمه فعال وارد شدند که یکی از ترفندهای تاردیگرادها برای تحمل شرایط دشوار محیطی است. در این حالت خرس آبی به خواب رفته و خشک می شود تا توانایی تحمل فشارهای محیطی را پیدا کند. پس از بازگشت شرایط به حالت مطلوب نیز دوباره فعال می شود.

محققان بیشینه دمایی که تاردیگرادها در حالت فعال و نیمه فعال در زمان های مختلف می توانند تحمل کنند را اندازه گیری کردند. آنها همچنین تأثیر دوره سازش یا هم‌هوایی (Acclimatization) را پیش از آزمایش بررسی کردند. هدف محققان اندازه گیری میانگین دمایی بود که در آن دست کم نیمی از تاردیگرادها میمیرند.

نتایج این آزمایش نشان داد تاردیگرادهای فعال که فرآیند هم‌هوایی در آنها فعال نشده، آسیب پذیری بالایی در برابر تغییرات دمایی داشته و نیمی از آنها پس از 24 ساعت قرارگرفتن در معرض دمای 37.1 درجه سانتی گراد می میرند. تاردیگرادهای فعالی که فرآیند سازگار شدن در آنها فعال شده بود خوش شانس تر بودند و توانستند تا دمای 37.6 درجه سانتی گراد دوام بیاورند.

نکته جالب توجه آن که دمای مذکور تفاوت چندانی با بالاترین دمای ثبت شده در دانمارک (36.4 درجه سانتی گراد) ندارد. این یعنی امکان زنده ماندن تاردیگرادها با افزایش موج های گرما کاهش یافته و تأثیرات مخربی بر اکوسیستم این جانداران خواهد گذاشت.

تاردیگرادهای نیمه فعال توانستند به مدت یک ساعت حداکثر دمای 82.7 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. البته میانگین دمای کشنده برای این گروه در بازه 24 ساعته به 63.1 درجه سانتی گراد سقوط کرد. از آنجا که این دما بسیار فراتر از گرم ترین دمای ثبت شده تاریخ زمین است، بنابراین تاردیگرادهای نیمه فعال شانس بالاتری برای زنده ماندن دارند.

محققان می گویند حتی تاردیگرادها نیز از تغییرات اقلیمی در امان نیستند، ولی در مقایسه با بسیاری از جانداران شانس بالاتری برای زنده ماندن در طولانی مدت خواهند داشت.

دانشمندان با اشاره به اینکه هم‌هوایی می تواند تحمل تاردیگرادها را در برابر افزیش دما افزایش دهد، می گویند این جاندار (خصوصاً در حالت فعال) در برابر دماهای بالا حساس بوده و پاشنه آشیل این جاندار تقریباً نامیرا نیز همین بالا رفتن دماست.

مطالب مرتبط

واکنش گرتا تونبرگ به اظهارات تمسخرآمیز وزیر خزانه داری آمریکا در داووس

گرتا تونبرگ فعال نوجوان محیط زیست با انتشار توییتی به اظهارات تمسخرآمیز وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا واکنش نشان داد.تونبرگ با انتشار نموداری از سازمان ملل متحد در توییترش گفت که بودجه کنونی برای محدود نگه داشتن گرمایش جهانی به 1.5 درجه سانتی گراد ناکافی است و فهمیدن این موضوع به مدرک دانشگاهی نیازی... ادامه مطلب

ساعت آخرالزمان 20 ثانیه به نیمه شب نزدیک شد؛ کمتر از دو دقیقه تا نابودی زمین

به گفته «بولتن دانشمندان اتمی»، جهان با سرعت بیشتری به سمت نابودی پیش می رود و همین عامل سبب شده تا ساعت آخرالزمان 20 ثانیه به نیمه شب یا نابودی زمین نزدیک شود.ساعت آخرالزمان در سال های گذشته دو دقیقه با نابودی زمین فاصله داشت؛ ولی انواع تهدیدات جدی از جمله تغییرات اقلیمی، جنگ اتمی... ادامه مطلب

کارخانجات کوکاکولا در هر دقیقه ۲۰۰ هزار بطری پلاستیکی نوشابه تولید می کنند

در مجمع جهانی اقتصاد که هم اکنون در داووس سوئیس در حال برگزاری است کوکاکولا اعلام کرد که به استفاده از پلاستیک یکبار مصرف ادامه می دهد. Beatriz Perez نایب رئیس این شرکت در مصاحبه ای مسئولیت کوه بزرگ پلاستیک تولیدی این شرکت را بر گردن مصرف کنندگان انداخت و گفت: مصرف کنندگان تشنه نوشیدنی هایی... ادامه مطلب

ایجاد با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه [تماشا کنید]

محققان گوگل در همکاری با مؤسسه پزشکی هاورد هیوز (Howard Hughes Medical Institute)، با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه را ایجاد کردند و به دستاورد مهمی در حوزه نگاشت مغزی (Brain Mapping) دست یافتند.این نقشه 20 میلیون سیناپس از مغز مگس میوه (Fruit Fly) را که 25 هزار نورون را به... ادامه مطلب

کشف گونه جدید کوسه راه رونده در اندونزی [تماشا کنید]

محققان چهار گونه کوسه جدید کشف کرده اند که به کمک باله های خود در کف دریا «راه» می روند. این شیوه حرکتی در کوسه ها بسیار نادر بوده و برتری بزرگی به این جاندار برای شکار طعمه های کوچک می دهد.محققان این گونه های خارق العاده را در آب های استوایی مجمع الجزایر هند-استرالیا... ادامه مطلب

افزایش بی سابقه یکی از خطرناک‌ترین گازهای گلخانه‌ای در جو

محققان از افزایش بی سابقه انتشار گازی خبر می دهند که از نظر خواص افزایش دمای جو ۱۲۴۰۰ بار قوی تر از کربن دی اکسید است و شدیدا به لایه ازون آسیب می رساند.این گاز که HFC-23 نام دارد، یکی از عوامل اصلی گرمایش زمین و سوراخ شدن لایه ازون در سالیان گذشته بوده است. کشورهای... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟