راهنمای کامل ثبت بی‌نقص تصاویر تایم لپس

تصویربرداری تایم لپس نوعی تکنیک سینماتوگرافی است که در آن، تصویربردار مجموعه‌ای از تصاویر ثابت را در گذر زمان از سوژه به ثبت می‌رساند و سپس تمام آن تصاویر را به صورت پیوسته پشت یکدیگر قرار می‌دهد تا ویدیویی کوتاه خلق شود. به عنوان مثال تصاویر جداگانه‌ای که از روند شکفتن یک گل به ثبت می‌رسند، در نهایت تبدیل به ویدیویی می‌شوند که این پروسه را به صورت کامل نمایش می‌دهد.

هدف از ثبت تصاویر تایم لپس، خلق توهمی از حرکت بسیار سریع سوژه است؛ به عبارت دیگر دستکاری زمان به شکلی که به نظر آید سوژه با سرعت بالایی حرکت می‌کند. تصاویربرداری تایم لپس یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای سرعت بخشیدن به پروسه‌هاییست که به صورت معمول قابل مشاهده نیستند یا خیلی ساده حوصله مخاطب را سر می‌برند؛ مثل طلوع و غروب خورشید، حرکت ستاره‌ها در آسمان شب یا رشد گیاهان.

با این حال، با استفاده از تایم لپس می‌توان حتی حرکات سریع را برداشت و از قبل هم سریع‌ترشان کرد؛ مثل آبشار، حرکت جمعیت در پیاده‌روهای شهر یا اتوبانی پر رفت و آمد.

برای تصویربرداری تایم لپس به چه تجهیزاتی نیاز است؟

تصویربرداری تایم لپس تنها به چند تجهیزات خاص نیاز دارد.

یک دوربین: اگرچه در تئوری می‌توان از هر دوربین و اسمارت‌فونی برای تصویربرداری تایم لپس استفاده کرد، ساده‌ترین راه استفاده از دوربین‌های بدون آینه یا DSLR خواهد بود - برخی از آن‌ها حتی حالت مخصوصی برای تایم لپس هم دارند. این یعنی با یکی از این دوربین‌ها، تجهیزات کمتری نیاز خواهید داشت و تصاویر بهتری هم ثبت خواهید کرد.

یک سه‌پایه: سه‌پایه برای تصویربرداری تایم لپس ضروری است. زیرا دوربین باید به شکلی بی‌نقص سر جای خود بایستد تا سوژه به شکلی باثبات حرکت کند و از سوی دیگر مشکل بلور در تصاویر به وجود نیاید.

یک اینتروالومتر: اینتروالومتر یک دستگاه اکسترنال (یا برخی مواقع نرم‌افزاری که روی دوربین دانلود می‌شود) است که دوربین را مجبور می‌کند برای مدت زمانی مشخص و با فواصل مشخص تصاویربرداری کند. این دیوایس کاری می‌کند که دیگر نیازی به ایستادن کنار دوربین و فشردن دکمه شاتر به صورت مداوم نداشته باشید.

فیلترهای ND: فیلترهای ND (مخفف Neutral-Density) نقش عینک آفتابی را برای دوربین شما ایفا می‌کنند. میزان نوری که وارد لنز می‌شود کاهش می‌یابد و در عین حال دمای رنگ از بین نمی‌رود. اگرچه این فیلترها انحصاراً برای تصویربرداری تایم لپس نیستند، انعطاف‌پذیری بیشتر را به سرعت شاتر می‌آورند. بنابراین می‌توان سرعت شاتر را کاهش دهید و کماکان همان مقدار نور را داشته باشید.

کارت‌های حافظه ظرفیت بالا: تصویربرداری تایم لپس شامل انبوهی از تصاویر باکیفیت است که به صورت پشت به پشت ثبت می‌شوند و چنین چیزی نیازمند ظرفیت بالا خواهد بود. برای دستیابی به بهترین نتیجه، با فرمت RAW تصویربرداری کنید که بالاترین رزولوشن ممکن را به ارمغان می‌آورد. در عین حال باید برای فایل‌هایی بسیار حجیم هم آماده باشید، بنابراین چند کارت حافظه همراه‌تان باشد بد نیست.

بهترین تنظیمات دوربین برای ساخت تایم لپس

هنگام ضبط یک ویدیوی تایم لپس، بهترین نتایج تنها زمانی حاصل می‌شود که تنظیمات دوربین را دستی تعیین کنید. اگر قرار باشد ویدیوی تایم لپس را در حالت اتوماتیک ثبت کنید، دوربین است که درباره تصحیح میزان نور تصمیم می‌گیرد و در این حالت، هر تصویر ممکن است متفاوت از تصویر قبلی و بعدی ظاهر شود. مثلا برخی تصاویر روشن‌تر و برخی تصاویر تاریک‌تر از دیگری درمی‌آیند.

تصویربرداری در حالت دستی گاهی ترسناک به نظر می‌رسد، خصوصاً اگر در این زمینه مبتدی باشید. اما این گام برای دستیابی به بهترین میزان نور و نرم‌ترین موشن بلور ممکن ضروری است. در ادامه آنچه لازم است به ذهن بسپارید را لیست کرده‌ایم.

گشودگی دهانه لنز: میزانی از گشودگی را انتخاب کنید که فوکوس را روی سوژه نگه می‌دارد و نوری مطلوب دارد. برای دستیابی به بهترین عمق میدان برای سوژه، با گشودگی‌های مختلف آزمون و خطا کنید.

سرعت شاتر: انتخاب بهترین سرعت شاتر به نتیجه‌ای بستگی دارد که می‌خواهید حاصل شود. اگر می‌خواهید هر شات بسیار شفاف به نظر برسد و به خوبی حرکت سوژه‌ها را نشان دهد، یک آپرچر سریع (۱/۱۰۰ یا سریع‌تر) نتیجه‌ای مطلوب خواهد داشت. اما اگر در منطقه‌ای شلوغ و پر رفت و آمد (مثلا یک خیابان مهم)‌ تصویربرداری می‌کنید، به خاطر فاصله چند ثانیه‌ای هر شات، سوژه‌ها به نوعی خواهند جهید.

اگر ویدیویی روان‌تر می‌خواهید به سراغ آپرچرهای کندتر (۱/۵۰ یا کمتر) بروید که حرکت سوژه‌های را ثبت کرده و موشن بلور را به مسیر حرکت‌شان اضافه می‌کند. سرعت شاتر استاندارد برای تصویربرداری تایم لپس اینست که نرخ فریم را دو برابر کنید. بنابراین اگر با ۲۵ فریم بر ثانیه تصویربرداری می‌کنید، سرعت شاتر باید ۱/۵۰ باشد.

ایزو: بهترین تنظیمات ISO بستگی به نور دارد. برای تصویربرداری تایم لپس، سطح ایزو پایین بهترین انتخاب خواهد بود؛ چرا که نویز را کاهش می‌دهد. اما یک ایزو پایین نیازمند تنظیمات نوری بالاتر خواهد بود. اگر می‌خواهید تایم‌-لپس‌تان را با تنظیمات کم‌نور ثبت کنید، نیازمند ایزو بالاتر خواهید بود تا دوربین به نور حساس‌تر شود.

فوکوس: دوربین و لنزتان را روی فوکوس دستی قرار دهید و نه فوکوس خودکار. این باعث می‌شود برای هر شات فوکوسی یکپارچه داشته باشید. اگر دوربین‌تان در حالت فوکوس خودکار باشد،‌ میان هر شات سعی می‌کند روی سوژه‌ای جدید فوکوس کند و لازم به اشاره نیست که چنین چیزی در تایم‌-لپس‌های پر رفت و آمد دردسرساز خواهد شد.

فواصل تایم لپس: به فواصل تایم لپس به چشم تعداد فریم‌های موجود در هر ثانیه از ویدیوی تایم لپس‌تان نگاه کنید. وقتی برای تایم لپس برنامه می‌ریزید، باید سرعت سوژه را در نظر بگیرید تا فواصل تایم لپس به صورت صحیح تعیین شود. حرکات سریع نیازمند فواصل کمتر هستند - بین یک الی سه ثانیه. کافیست میان هر تصویر فواصل بیشتری تعیین کنید و سوژه به طرفین خواهد جهید. اما حرکات آرام‌تر (مثلا حرکت ابرها) می‌تواند با فواصل بیشتر (تا سقف ۳۰ ثانیه) ثبت شود و مشکل جهیدن پیش نیاید.

آمادگی برای تصویربرداری تایم لپس

لوکیشن مد نظرتان را به درستی انتخاب کنید. تصویربرداری تایم لپس تعهدی طولانی‌مدت می‌طلبد، بنابراین باید پیش از آغاز تصویربرداری، محل مورد نظرتان را به دقت انتخاب کنید. چیزهای مختلفی را هم مد نظر داشته باشید: مانند قاب‌بندی سوژه، میزان نوری که در محل به دست می‌آید و اینکه آیا تداخلی غیرقابل پیش‌بینی در روند تصویربرداری پیش خواهد آمد یا خیر.

تجهیزات مناسب حمل کنید. نه‌تنها باید تجهیزات تصویربرداری را با خود حمل کنید، بلکه باید حواست‌تان به شرایط محل تصویربرداری هم باشد. اگر روزی آفتابی بود، بهتر است کلاه و کرم ضد آفتاب داشته باشد. اگر هوا سرد است، یک ژاکت و دستکش داشته باشید. و مهم نیست کجا می‌روید، همیشه آب و مقداری خوردنی هم همراهتان ببرید.

تجهیزات را به خوبی نصب کنید. مطمئن شوید که دوربین و سه‌پایه روی زمینی مستحکم قرار گرفته‌اند. در غیر این صورت قاب‌های تصاویر اندکی متفاوت از دیگری خواهند بود و تایم لپس‌تان آنطور که باید از آب در نمی‌آید.

مطالب مرتبط

دوربین آنالوگ پولاروید Now رونمایی شد

روز گذشته شرکت پولاروید از یک دوربین آنالوگ جدید به نام Now رونمایی کرد که این بار برخلاف نسخه +OneStep به جای لنز دوگانه از یک لنز فوکوس خودکار جدید بهره می گیرد و برخی امکانات ارتباطی آن از قبیل قابلیت گرفتن سلفی ریموت از آن حذف شده اند.در مدل قبلی این محصول که +OneStep... ادامه مطلب

ساخت لنز تختی که نیاز به فوکوس ندارد؛ دوربین های چندگانه موبایل به تاریخ می پیوندند؟

تلفن های هوشمند با لنزهای عکاسی متعدد و عکس های تار احتمالا در  آینده ای نه چندان دور به گذشته ها می پیوندند چراکه دانشمندان لنزی تخت ساخته اند که نیازی به فوکوس روی سوژه ها ندارد. این تکنولوژی که که توسط متخصصان دانشگاه یوتا در آمریکا ارائه شده در برگیرنده یک لنز تخت است... ادامه مطلب

دوربین DSLR لایکا S3 با سنسور ۶۴ مگاپیکسلی و قابلیت فیلمبرداری 4K رونمایی شد

روز گذشته دوربین فول فریم DSLR لایکا S3 با قابلیت فیلم برداری 4K و ثبت عکس های ۶۴ مگاپیکسلی معرفی شد. این محصول که تقریبا دو دهه بعد از مدل S2 معرفی شده مجموعه ای از بهبودها و به روز رسانی ها را به سری دوربین های قطع متوسط DSLR لایکا آورده و همزمان ظاهر... ادامه مطلب

قرنطینه خانگی برای درمان و پیشگیری از ویروس کرونا

لابه لای پیام‌های منتشر شده در شبکه های اجتماعی و صحبت‌های مسئولان به طور مداوم عبارت «قرنطینه» را می شنویم؛ به راستی قرنطینه یا نوع خانگی و شخصی آن به چه معناست؟در روزهای اخیر چند باور عمومی هموطنان را از رفتن به درمانگاه یا بیمارستان‌ها منع می کند: هنوز داروی خاصی برای درمان یا کنترل... ادامه مطلب

رونمایی فوجی فیلم از دوربین Instax Mini 11 مخصوص سلفی گرفتن

فوجی فیلم از جدیدترین دوربین آنالوگ چاپ سریع خود با نام Instax Mini 11 رونمایی کرد. این دوربین که تجربه عکاسی Point and Shoot را به ارمغان می آورد، بسته به نور محیط سرعت شاتر و شدت فلش را به طور خودکار تنظیم می کند.در مدل های قبلی از جمله مدل محبوب Mini 9، کاربر... ادامه مطلب

برنده مسابقه عکاسی زیر آب سال ۲۰۲۰ مشخص شد

برنده جدید مسابقه عکاسی زیر آب سال ۲۰۲۰ اعلام شد. برنده فرانسوی توانسته با عکس‌برداری از فک‌های ساکن در قطب جنوب، از بین ۵۵ هزار عکس ارسال شده در این مسابقه، رتبه نخست را به خود اختصاص دهد.این مسابقه که هر ساله توسط سازمان بریتانیایی UPY برگزار می‌شود، عکاس فرانسوی به نام گرگ لوکو (Greg... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟