راهنمای کامل ثبت بی‌نقص تصاویر تایم لپس

تصویربرداری تایم لپس نوعی تکنیک سینماتوگرافی است که در آن، تصویربردار مجموعه‌ای از تصاویر ثابت را در گذر زمان از سوژه به ثبت می‌رساند و سپس تمام آن تصاویر را به صورت پیوسته پشت یکدیگر قرار می‌دهد تا ویدیویی کوتاه خلق شود. به عنوان مثال تصاویر جداگانه‌ای که از روند شکفتن یک گل به ثبت می‌رسند، در نهایت تبدیل به ویدیویی می‌شوند که این پروسه را به صورت کامل نمایش می‌دهد.

هدف از ثبت تصاویر تایم لپس، خلق توهمی از حرکت بسیار سریع سوژه است؛ به عبارت دیگر دستکاری زمان به شکلی که به نظر آید سوژه با سرعت بالایی حرکت می‌کند. تصاویربرداری تایم لپس یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای سرعت بخشیدن به پروسه‌هاییست که به صورت معمول قابل مشاهده نیستند یا خیلی ساده حوصله مخاطب را سر می‌برند؛ مثل طلوع و غروب خورشید، حرکت ستاره‌ها در آسمان شب یا رشد گیاهان.

با این حال، با استفاده از تایم لپس می‌توان حتی حرکات سریع را برداشت و از قبل هم سریع‌ترشان کرد؛ مثل آبشار، حرکت جمعیت در پیاده‌روهای شهر یا اتوبانی پر رفت و آمد.

برای تصویربرداری تایم لپس به چه تجهیزاتی نیاز است؟

تصویربرداری تایم لپس تنها به چند تجهیزات خاص نیاز دارد.

یک دوربین: اگرچه در تئوری می‌توان از هر دوربین و اسمارت‌فونی برای تصویربرداری تایم لپس استفاده کرد، ساده‌ترین راه استفاده از دوربین‌های بدون آینه یا DSLR خواهد بود - برخی از آن‌ها حتی حالت مخصوصی برای تایم لپس هم دارند. این یعنی با یکی از این دوربین‌ها، تجهیزات کمتری نیاز خواهید داشت و تصاویر بهتری هم ثبت خواهید کرد.

یک سه‌پایه: سه‌پایه برای تصویربرداری تایم لپس ضروری است. زیرا دوربین باید به شکلی بی‌نقص سر جای خود بایستد تا سوژه به شکلی باثبات حرکت کند و از سوی دیگر مشکل بلور در تصاویر به وجود نیاید.

یک اینتروالومتر: اینتروالومتر یک دستگاه اکسترنال (یا برخی مواقع نرم‌افزاری که روی دوربین دانلود می‌شود) است که دوربین را مجبور می‌کند برای مدت زمانی مشخص و با فواصل مشخص تصاویربرداری کند. این دیوایس کاری می‌کند که دیگر نیازی به ایستادن کنار دوربین و فشردن دکمه شاتر به صورت مداوم نداشته باشید.

فیلترهای ND: فیلترهای ND (مخفف Neutral-Density) نقش عینک آفتابی را برای دوربین شما ایفا می‌کنند. میزان نوری که وارد لنز می‌شود کاهش می‌یابد و در عین حال دمای رنگ از بین نمی‌رود. اگرچه این فیلترها انحصاراً برای تصویربرداری تایم لپس نیستند، انعطاف‌پذیری بیشتر را به سرعت شاتر می‌آورند. بنابراین می‌توان سرعت شاتر را کاهش دهید و کماکان همان مقدار نور را داشته باشید.

کارت‌های حافظه ظرفیت بالا: تصویربرداری تایم لپس شامل انبوهی از تصاویر باکیفیت است که به صورت پشت به پشت ثبت می‌شوند و چنین چیزی نیازمند ظرفیت بالا خواهد بود. برای دستیابی به بهترین نتیجه، با فرمت RAW تصویربرداری کنید که بالاترین رزولوشن ممکن را به ارمغان می‌آورد. در عین حال باید برای فایل‌هایی بسیار حجیم هم آماده باشید، بنابراین چند کارت حافظه همراه‌تان باشد بد نیست.

بهترین تنظیمات دوربین برای ساخت تایم لپس

هنگام ضبط یک ویدیوی تایم لپس، بهترین نتایج تنها زمانی حاصل می‌شود که تنظیمات دوربین را دستی تعیین کنید. اگر قرار باشد ویدیوی تایم لپس را در حالت اتوماتیک ثبت کنید، دوربین است که درباره تصحیح میزان نور تصمیم می‌گیرد و در این حالت، هر تصویر ممکن است متفاوت از تصویر قبلی و بعدی ظاهر شود. مثلا برخی تصاویر روشن‌تر و برخی تصاویر تاریک‌تر از دیگری درمی‌آیند.

تصویربرداری در حالت دستی گاهی ترسناک به نظر می‌رسد، خصوصاً اگر در این زمینه مبتدی باشید. اما این گام برای دستیابی به بهترین میزان نور و نرم‌ترین موشن بلور ممکن ضروری است. در ادامه آنچه لازم است به ذهن بسپارید را لیست کرده‌ایم.

گشودگی دهانه لنز: میزانی از گشودگی را انتخاب کنید که فوکوس را روی سوژه نگه می‌دارد و نوری مطلوب دارد. برای دستیابی به بهترین عمق میدان برای سوژه، با گشودگی‌های مختلف آزمون و خطا کنید.

سرعت شاتر: انتخاب بهترین سرعت شاتر به نتیجه‌ای بستگی دارد که می‌خواهید حاصل شود. اگر می‌خواهید هر شات بسیار شفاف به نظر برسد و به خوبی حرکت سوژه‌ها را نشان دهد، یک آپرچر سریع (۱/۱۰۰ یا سریع‌تر) نتیجه‌ای مطلوب خواهد داشت. اما اگر در منطقه‌ای شلوغ و پر رفت و آمد (مثلا یک خیابان مهم)‌ تصویربرداری می‌کنید، به خاطر فاصله چند ثانیه‌ای هر شات، سوژه‌ها به نوعی خواهند جهید.

اگر ویدیویی روان‌تر می‌خواهید به سراغ آپرچرهای کندتر (۱/۵۰ یا کمتر) بروید که حرکت سوژه‌های را ثبت کرده و موشن بلور را به مسیر حرکت‌شان اضافه می‌کند. سرعت شاتر استاندارد برای تصویربرداری تایم لپس اینست که نرخ فریم را دو برابر کنید. بنابراین اگر با ۲۵ فریم بر ثانیه تصویربرداری می‌کنید، سرعت شاتر باید ۱/۵۰ باشد.

ایزو: بهترین تنظیمات ISO بستگی به نور دارد. برای تصویربرداری تایم لپس، سطح ایزو پایین بهترین انتخاب خواهد بود؛ چرا که نویز را کاهش می‌دهد. اما یک ایزو پایین نیازمند تنظیمات نوری بالاتر خواهد بود. اگر می‌خواهید تایم‌-لپس‌تان را با تنظیمات کم‌نور ثبت کنید، نیازمند ایزو بالاتر خواهید بود تا دوربین به نور حساس‌تر شود.

فوکوس: دوربین و لنزتان را روی فوکوس دستی قرار دهید و نه فوکوس خودکار. این باعث می‌شود برای هر شات فوکوسی یکپارچه داشته باشید. اگر دوربین‌تان در حالت فوکوس خودکار باشد،‌ میان هر شات سعی می‌کند روی سوژه‌ای جدید فوکوس کند و لازم به اشاره نیست که چنین چیزی در تایم‌-لپس‌های پر رفت و آمد دردسرساز خواهد شد.

فواصل تایم لپس: به فواصل تایم لپس به چشم تعداد فریم‌های موجود در هر ثانیه از ویدیوی تایم لپس‌تان نگاه کنید. وقتی برای تایم لپس برنامه می‌ریزید، باید سرعت سوژه را در نظر بگیرید تا فواصل تایم لپس به صورت صحیح تعیین شود. حرکات سریع نیازمند فواصل کمتر هستند - بین یک الی سه ثانیه. کافیست میان هر تصویر فواصل بیشتری تعیین کنید و سوژه به طرفین خواهد جهید. اما حرکات آرام‌تر (مثلا حرکت ابرها) می‌تواند با فواصل بیشتر (تا سقف ۳۰ ثانیه) ثبت شود و مشکل جهیدن پیش نیاید.

آمادگی برای تصویربرداری تایم لپس

لوکیشن مد نظرتان را به درستی انتخاب کنید. تصویربرداری تایم لپس تعهدی طولانی‌مدت می‌طلبد، بنابراین باید پیش از آغاز تصویربرداری، محل مورد نظرتان را به دقت انتخاب کنید. چیزهای مختلفی را هم مد نظر داشته باشید: مانند قاب‌بندی سوژه، میزان نوری که در محل به دست می‌آید و اینکه آیا تداخلی غیرقابل پیش‌بینی در روند تصویربرداری پیش خواهد آمد یا خیر.

تجهیزات مناسب حمل کنید. نه‌تنها باید تجهیزات تصویربرداری را با خود حمل کنید، بلکه باید حواست‌تان به شرایط محل تصویربرداری هم باشد. اگر روزی آفتابی بود، بهتر است کلاه و کرم ضد آفتاب داشته باشد. اگر هوا سرد است، یک ژاکت و دستکش داشته باشید. و مهم نیست کجا می‌روید، همیشه آب و مقداری خوردنی هم همراهتان ببرید.

تجهیزات را به خوبی نصب کنید. مطمئن شوید که دوربین و سه‌پایه روی زمینی مستحکم قرار گرفته‌اند. در غیر این صورت قاب‌های تصاویر اندکی متفاوت از دیگری خواهند بود و تایم لپس‌تان آنطور که باید از آب در نمی‌آید.

malltina

مطالب مرتبط

برندگان مسابقه عکاسی هنر ماکرو ۲۰۲۰ اعلام شدند

در مسابقه عکاسی هنر ماکرو ۲۰۲۰ شاهد مجموعه‌ای از تصاویر سورئال هستیم که سوژه‌های مختلفی از گل تا قورباغه را به تصویر کشیده‌اند.مسابقه عکاسی هنر ماکرو بخشی از مسابقه عکاسی بین‌المللی سالانه «Garden» محسوب می‌شود که به دنبال بهترین تصاویر از باغ، گیاه، گل و گیاه‌شناسی است. در حالی که هنوز می‌توان برای مسابقه اصلی... ادامه مطلب

به مناسبت هشتمین سالگرد رسیدن کنجکاوی به مریخ؛ ۸ تصویر زیبا از سیاره سرخ

مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) ۱۵ مرداد ۱۳۹۱ (یا ۱۶ مرداد بسته به موقعیت جغرافیایی) به مریخ رسید. حال به مناسبت هشتمین سالگرد رسیدن این وسیله به سیاره سرخ، ناسا هشت تصویر زیبا از مریخ منتشر کرده که توسط این ربات گرفته شده‌اند.محقق گردوخاک گرفتهکنجکاوی این عکس سلفی را خرداد ماه سال ۹۷ و پس از... ادامه مطلب

حمله باج افزاری گسترده علیه کانن؛ ۱۰ ترابایت دیتا به سرقت رفت

شرکت کانن اعلام کرده که هدف دو حمله باج افزاری بزرگ قرار گرفته است و دسترسی به ۱۰ ترابایت دیتای ارزشمند آن حالا منوط به پرداخت مبلغی نامشخص باج به عاملان این حملات است.البته این شرکت جزئیات زیادی در مورد نوع دیتای سرقت شده خود ارائه نکرده و مشخص نیست چه تعداد از کاربران آن... ادامه مطلب

تصاویر برگزیده رقابت عکاسی Urban 2020 مشخص شدند

فینالیست‌های مسابقه عکاسی Urban International Photo Awards مشخص شدند. این رقابت یازدهمین سال برگزاری را پشت سر گذاشته و بر زندگی مدرن، معماری شهری و زندگی روستایی و حاشیه نشینی تمرکز می‌کند. در ادامه تعدادی از عکس‌هایی را که به فینال این رقابت در سال ۲۰۲۰ راه یافته‌اند مشاهده می‌کنید.تم کلی رقابت عکاسی Urban International... ادامه مطلب

الیمپوس از دوربین O-MD E-M10 Mark IV به قیمت ۷۰۰ دلار رونمایی کرد

شرکت الیمپوس که قرار است بزودی تولید دوربین‌های عکاسی را کنار بگذارد، دوربین ۷۰۰ دلاری O-MD E-M10 Mark IV را از خانواده دوربین‌های میرورلس میکرو چهار سوم معرفی کرد. این محصول در ظاهر شباهت زیادی به نسل قبل دارد، اما از سنسور و نمایشگر بهبود یافته برخوردار بوده و برای کاربرانی تولید شده که به... ادامه مطلب

برندگان مسابقه عکاسی منظره ۲۰۲۰ «آگورا»؛ از ایستاده برابر ماه تا دروازه بهشت

مسابقه عکاسی منظره ۲۰۲۰ آگورا مجموعه‌ای بی‌نظیر از تصاویر شامل رعد و برق و قرارگیری انسان در مقابل مناظر و عوامل طبیعی را به نمایش می‌گذارد.بالاترین جایزه مسابقه امسال به یک عکاس استرالیایی، «لوک سیمپسون» تعلق گرفته و در عکس وی، یک فرد در مقابل ماه کامل قرار گرفته و منظره‌ای جادویی خلق شده. به گفته... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟