زمین موقتاً صاحب یک ماه جدید شده است

زمین موقتاً صاحب یک ماه جدید شده است

زمین موقتاً صاحب یک ماه جدید شده است

ستاره شناسان سیارکی که از سه سال قبل در میدان گرانشی زمین به دام افتاده بوده را شناسایی کرده و به آن لقب «ماه کوچک زمین» را داده اند.

حدوداً یک هفته قبل ستاره شناسان مرکز نقشه برداری آسمانی کاتالینا (CSS) در آریزونا، شی کم نوری که به سرعت در آسمان حرکت می کرد را شناسایی کردند. چند روز بعد محققان شش رصدخانه از سراسر دنیا این سیارک با نام «۲۰۲۰ CD3» را مشاهده کرده و با محاسبه مدار آن اعلام کردند که حدوداً از سه سال قبل در حال گردش به دور زمین بوده است.

مدار شبیه سازی شده سیارک ۲۰۲۰ CD3

مرکز بررسی ریزسیاره‌ها (MPC) که مسئول جمع آوری داده های مشاهده ای برای سیارک ها و دنباله دارهاست، اعلام کرد که هیچ سندی مبنی بر مصنوعی بودن این شی دریافت نکرده است. به همین دلیل این جسم به احتمال زیاد یک سیارک است که حین عبور از مقابل زمین در میدان گرانشی آن گیر افتاده است.

«۲۰۲۰ CD3» دومین سیارکی است که از آن به عنوان «ماه کوچک» زمین یاد می شود. خرده سیاره «۲۰۰۶ RH120» بین سپتامبر ۲۰۰۶ تا ژوئن ۲۰۰۷ به دور زمین گردش کرد تا اینکه سرانجام از جاذبه زمین رهایی یافت.

سیارک 2020 CD3

میهمان کوچک زمین احتمالاً طولی به اندازه یک اتومبیل (۱.۹ تا ۳.۵ متر) داشته و هر ۴۷ روز یکبار در مداری بیضی شکل و کشیده که از مدار ماه اصلی نیز فراتر می رود، به دور زمین گردش می کند.

مدار خرده سیاره «۲۰۲۰ CD3» پایدار نیست و محققان تخمین زده اند که ماه آوریل از گرانش زمین رهایی خواهد یافت. البته برخی شبیه سازی های انجام شده از خط سیر این خرده سیاره نتایج متضادی را نشان داده اند.

بنابراین محققان به رصدهای بیشتری نیاز دارند تا به طور دقیق سرنوشت ماه کوچک زمین را تخمین زده و از اینکه این خرده سیاره یک ماه کوچک موقتی بوده و زباله فضایی نیست، مطمئن شوند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل