مدیرعامل علی بابا از استرداد ۵۰ میلیارد تومانی بلیت خبر داد

ضربه‌ای که ویروس کرونا به اقتصاد کشور می‌زند به راحتی قابل بررسی نیست. اما در این میان یکی از صنایعی که بیشترین آسیب را دید، صنعت گردشگری آنلاین کشور بود. درست در زمانی که فعالان صنعت گردشگری باید اوج فروش خود را تجربه می‌کردند، با کاهش بیش از ۵۰ درصد در میزان فروش خود مواجه شده‌اند. «مسعود طباطبایی»، مدیرعامل گروه علی بابا در گفتگو با دیجیاتو ضمن تایید این کاهش فروش، تاکید دارد که تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد تومان بلیت استرداد شده و این رقم تا پایان سال افزایش پیدا می‌کند.

طباطبایی عنوان می‌کند که حالا روزانه بیش از ۱۸ هزار تماس با تیم پشتیبانی علی بابا برقرار می‌شود که این آمار نسبت به روزهای عادی گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده است. مدیرعامل گروه علی بابا می‌گوید با وجود تمام مشکلاتی که گریبانگیر آنهاست، تیم علی بابا توانسته تا به امروز پاسخگوی مشتریان خود باشد: «تمام پروازهای خارجی و بخش عمده‌ای از پروازهای داخلی، قطارها و بلیت‌های اتوبوس در حال استرداد شدن است و خوشبختانه همکاری خوبی میان دفاتر و آژانس‌های مسافرتی با ما برای بازپس‌دهی هزینه بلیت‌ها وجود دارد.»

طباطبایی به دیجیاتو می‌گوید عمده ایرلاین‌ها به دستور وزیر راه در حال تهیه بخشنامه‌هایی برای استرداد بلیت مشتریان هستند و این روند کمی طول می‌کشد تا به صورت همگانی در بیاید و ایرلاین‌ها و دفاتر فروش بلیت را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده است. مدیرعامل علی بابا تاکید دارد که هیچ بازار شب عیدی ندارند و با اشاره به مشکلاتی که سال گذشته برای استرداد برخی پروازها به وجود آمد، می‌گوید: «مشکل امسال با مشکل سال گذشته اصلا قابل قیاس نیست و ما علاوه بر اینکه تمام فروش‌مان را پس می‌دهیم، بلکه بازار شب عید را نیز کاملا از دست داده‌ایم. می‌دانیم که شرایط فعلی زمان مناسبی برای سفر نیست و به مشتریان خود می‌گوییم که بهتر است سفر نکنند حتی اگر این موضوع به ضرر ما باشد.»

malltina

طباطبایی در پاسخ به این سوال که آیا این حجم از بازپس دادن هزینه‌ها مشکلات بانکی به وجود آورده یا خیر، می‌گوید که بانک‌ها در روزهای اول در برابر این حجم تراکنش شوکه شدند ولی تمام سعی خود را برای همکاری انجام داده‌اند.

او همچنین به ضربه هنگفت این موضوع به بازیگران آنلاین حوزه گردشگری اشاره می‌کند و اذعان دارد که بازیگران کوچک این حیطه نیز مشکلات سختی را تحمل خواهند کرد: «ضربه‌ای که به بازیگران صنعت گردشگری آنلاین خورده به شدت سنگین است و اگر همین امروز هم این ویروس ناگهان ریشه کن شود،‌ تبعات آن به این زودی برطرف نخواهد شد و مدت‌ها گریبانگیر فعالان صنعت گردشگری آنلاین خواهد بود.»

طباطبایی اذعان دارد که بیش از نیمی از نیروهای علی بابا به صورت دورکاری فعالیت می‌کنند و این موضوع شامل نیروهای پشتیبانی (کال سنتر) هم می‌شود و بیش از نیمی از آنها دورکاری می‌کنند: «هرچند این موضوع بسیار سخت است ولی سعی خود را داریم تا تمام هماهنگی‌ها را برای دورکاری انجام دهیم.» طباطبایی می‌گوید که آنها پیش‌تر هم نیروی دورکار در زمینه‌های مختلف از جمله پشتیبانی داشته‌اند اما حالا تعداد این نیروها چند برابر شده است. او در پاسخ به این پرسش که آیا روند دورکاری خللی به کارشان ایجاد کرده یا خیر می‌گوید:

«به هر حال چون این موضوع بسیار ناگهانی صورت گرفت، در روزهای اول آمادگی کافی برای تحقق این امر وجود نداشت و مشکلاتی تعریف شد. هنوز هم برای آنکه به تعریف دقیق و جامعی برسیم موانعی سر راه وجود دارد اما ما با این سیستم کاری غریبه نیستیم و توانستیم به روند خوبی در آن دست پیدا کنیم.»

مدیرعامل گروه علی بابا همچنین در پاسخ به این پرسش که تکلیف مسافران ایرانی در کشورهای دیگر که در پی بازگشت به ایران هستند چه خواهد شد نیز به دیجیاتو می‌گوید که آنها تلاش‌هایی برای بازگشت ایرانیان انجام داده‌اند و این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد:

«نگرانی ما بیشتر برای ایرانیانی بود که در دبی و ترکیه بودند، تعدادشان هم زیاد بود و همچنان هم این افراد در این کشورها هستند. با وزارت امور خارجه صحبت‌هایی کردیم و توانستیم که تعدادی پرواز به ایران داشته باشیم ولی کماکان می‌دانیم که ایرانیان زیادی جا مانده‌اند و در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم با برخی ایرلاین‌ها و پروازها آنها را به تدریج به ایران برگردانیم.»

مطالب مرتبط

فیسبوک ۷ میلیون پست را به خاطر دروغ‌پراکنی درباره کرونا حذف کرد

به نظر می‌رسد اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده بسیاری در رابطه با ویروس کرونا در سطح اینترنت وجود داشته باشد و یکی از اصلی‌ترین پلتفرم‌های انتشار آنها فیسبوک است؛ در همین راستا کمپانی تحت مدیریت مارک زاکربرگ مجبور بوده تنها بین ماه‌های آپریل تا ژوئن، بیش از هفت میلیون پست شامل اطلاعات غلط از ویروس کرونا... ادامه مطلب

موزیلا ۲۵۰ کارمند را اخراج می‌کند؛ تمرکز بر پروژه‌های پول‌ساز

موزیلا ۲۵۰ کارمند یعنی حدود یک چهارم از نیروی کار خود را به خاطر تأثیرات منفی ناشی از شیوع ویروس کرونا اخراج خواهد کرد و قصد دارد تعدادی از تیم‌ها را مسئول فعالیت روی پروژه‌های پول‌ساز کند. پس از تغییرات حدوداً ۷۵۰ کارمند در این شرکت باقی خواهند ماند.«میچل بیکر» (Mitchell Baker)، مدیرعامل موزیلا با... ادامه مطلب

ترافیک مصرفی حضور در هیات‌های آنلاین برای کاربران رایگان خواهد بود

ساترا، وزارت ارتباطات و سازمان تبلیغات اسلامی با هدف همگرایی برای اجرای طرح «خیمه‌های رسانه‌ای» در محرم 99 تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این طرح قرار شده تا اینترنت رایگان برای حضور در هیات‌های آنلاین لحاظ شود و از ۹۳ هزار هیات دعوت شده تا در این طرح شرکت کنند.رئیس ساترا با اشاره به شرایط... ادامه مطلب

گروه dnaunion از تاثیر کرونا بر کسب‌وکارها، خرید اینترنتی و تبلیغات می‌گوید

نشست خبری سالیانه گروه dnaunion به طور آنلاین با رسانه‌ها برگزار شد. در این نشست اعلام شد که تغییر رفتار مصرف‌کنندگان و رو آوردن آنها به خرید آنلاین الزاما همیشگی نخواهد بود و نیمی از افرادی که در یک نظرسنجی شرکت‌کرده‌اند، گفته‌اند که صرفا به خاطر شرایط خاص کرونا به این اقدام روی آورده‌اند و... ادامه مطلب

تجهیز ۱۰۰ هزار خودرو اسنپ به جداکننده فضای راننده خودرو

با افزایش آمار مبتلایان و شیوع مجدد کرونا، اسنپ تصمیم گرفته راهکارهای عملی را برای افزایش کیفیت بهداشت سفرهای خود در دستور کار قرار دهد. توزیع جداکننده‌ فضای راننده و مسافر یکی از این اقدامات بود که پیش‌تر توسط این تیم انجام شد و تا به امروز این شرکت در طول ۲ماه توانسته ۱۰۰هزار خودرو... ادامه مطلب

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟