متخصصین: ویروس کرونا احتمالاً هیچ گاه ناپدید نخواهد شد

متخصصین: ویروس کرونا احتمالاً هیچ گاه ناپدید نخواهد شد

ظاهراً ویروس کرونا آمده که بماند. متخصصین می گویند این ویروس ممکن است برای همیشه به خانواده ویروس هایی که دستگاه تنفسی انسان را هدف می گیرند، ملحق شود.

«Amesh Adalja»، متخصص بیماری های واگیردار از مرکز امنیت سلامت دانشگاه جانز هاپکینز در مصاحبه با سایت Business Insider می گوید:

«این ویروس قرار است تا مدتی با ما بماند  این بیماری در جمعیت های انسانی حالت بومی یا اندمیک (Endemic) دارد و بدون واکسن از بین نخواهد رفت.»

رؤسای جمهور آمریکا و چین در مورد فرا رسیدن فصل بهار ابراز امیدواری کرده اند، چرا که گفته می شود هوای گرم تا حدودی از گسترش ویروس کرونا همانند آنفلوانزای فصلی جلوگیری می کند. «Adalja» در این مورد می گوید:

«ممکن است نرخ انتقال ویروس کاهش پیدا کند بنابراین می توان تا ظاهر شدن مجدد آن، فرصت کافی برای توسعه واکسن را در اختیار داشت.»

با این وجود ویروس کرونا به طور کامل از بین نخواهد رفت. اگر این ویروس مثل آنفلوانزا، فصلی شود، احتمالاً شیوع آن در فصل تابستان کاهش پیدا کرده و در فصل های پاییز و زمستان هر سال دوباره سر و کله اش پیدا خواهد شد.

متخصص آمریکایی: ویروس کرونا تا مدتی با ما خواهد ماند

«William Schaffner»، متخصص بیماری های واگیردار از دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt University) آمریکا نیز در گفتگویی با CNN می گوید:

«ویروس های دستگاه تنفسی بسیار فصلی هستند، اما همیشه اینگونه نیست. امیدواریم فرا رسیدن فصل بهار سبب فروکش کردن این ویروس شود. ما از این موضوع مطمئن نیستیم.»

ویروس های دستگاه تنفسی فصلی هستند؛ چون در دمای پائین پوشش ژله مانندی که ویروس را احاطه کرده، سخت می شود. سفت شدن این پوشش به ویروس ها کمک می کند تا مدت زمان بیشتری در هوا فعال مانده و از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.

البته نیمکره شمالی و جنوبی زمین به طور همزمان فصول یکسان را تجربه نمی کنند. به عنوان مثال زمانی که چین و آمریکا هوای گرم تر را تجربه می کنند، کشورهای آمریکای جنوبی و اقیانوسیه وارد فصل زمستان شده اند. علاوه بر این در برخی کشورها تغییر فصول چندان محسوس نیست و همین عامل به گفته «Adalja» می تواند سبب گردش آنفلوانزا در این کشورها در تمام طول سال شود.

چهار نوع کروناویروس دیگر در حال حاضر وجود دارند که در سطح جمعیت جهانی، بومی شده اند. همه آنها فصلی بوده و معمولاً سبب سرماخوردگی می شوند و هر کدام از آنها نیز می توانند باعث ذات الریه شوند.

به گفته «Adalja»، کرونای جدید ممکن است در حال حاضر بومی شده و به کلوپ کروناویروس های اکتسابی جامعه (community-acquired) که به طور مداوم در گردش هستند، ملحق شده باشد.

چند روز قبل مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC)، اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا از طریق جامعه را در این کشور ثبت کرد. به گفته «Adalja» این یعنی کرونای جدید به جای سرایت از طریق افرادی که به چین سفر کرده بودند، در حال سرایت کردن از فرد به فرد دیگر است.

«Adalja» با اشاره به اینکه ویروس کرونا در جامعه تثبیت شده، اضافه می کند که برخی متخصصین بهداشتی در آمریکا نگران بروز اشتباه در شناسایی موارد مبتلا به کرونا هستند، چون این بیماری شباهت زیادی به بیمای های فصلی دارد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato