گرمای بی سابقه زمستان خرس های سراسر دنیا را یک ماه زودتر از خواب زمستانی بیدار کرده

گرمای بی سابقه زمستان خرس های سراسر دنیا را یک ماه زودتر از خواب زمستانی بیدار کرده

زمستانی که در آن به سر می بریم طبق ارزیابی ها گرم ترین زمستان در تاریخ بشریت است و حالا گزارش شده که خرس ها در سراسر دنیا یک ماه زودتر از موعد همیشگی از خواب زمستانی بیدار شده اند.

اسوتلانا آکولوا مدیرعامل باغ وحش مسکو اعلام کرده که طبق پیش بینی های این مرکز دو خرس هیمالیایی که در آنجا نگهداری می شوند یک ماه زودتر از موعد همیشگی (یعنی اردیبهشت ماه) از خواب زمستانی بیرون می آیند.

به همین خاطر کارکنان باغ وحش از همین حالا پایش خرس ها را آغاز کرده اند و متوجه شده اند که جنبش این جانوران در این بازه بیشتر از حد همیشگی شده است و این نشان می دهد که خرس ها آماده بیدار شدن از خواب زمستانی هستند.

آکولوا در مصاحبه با نشریه مسکو تایمز گفته است: به خاطر گرمای بی سابقه ای که در این زمستان تجربه کردیم، کارکنان باغ وحش از حالا خود را برای بیدار شدن خرس ها آماده کرده اند و برای جلوگیری از وارد شدن هرگونه شوک به سیستم گوارش آنها چندین وعده غذایی کوچک نیز برایشان فراهم شده است.

تغذیه این جانوران قرار است که در ابتدای امر شامل مواد غذایی کم کالری نظیر سیب، گلابی، سالاد و سبزیجات باشد و به تدریج مواد غذایی پرکالری تری نظیر عسل، ماهی و انواع مغزها به این مجموعه اضافه شود.

پیشتر گزارش های مشابهی از بیدار شدن خرس ها در دیگر مناطق روسیه و سراسر دنیا منتشر شده بود.

در شهر دیگری به نام Voronezh روسیه، بعد از آنکه مدیران و کارکنان باغ وحش شهر متوجه شدند خواب زمستان ماشا (خرس قهوه ای ساکن در باغ وحش) از همیشه سبک تر شده و حساسیت بیشتری به صداها نشان میدهد، اعلام کردند که خرس یک ماه زودتر از خواب زمستانی اش بیرون می آید.

اتفاقی مشابه به این برای دو خرس قهوه ای در باغ وحش Korkesaari در هلسینکی فنلاند افتاده که بعد از تنها دو ماه خواب زمستانی ۱۵ روز پیش بیدار شدند.

خرس ها بسته به گونه شان معمولا بین چهار تا پنج ماه از سال را در خواب زمستانی به سر می برند و در برخی مناطق این مدت به هشت ماه می رسد. اما امسال به خاطر پدیده تغییرات اقلیمی و گرمای بی سابقه زمستانی این بازه بسیار کوتاه شده و بعضا به دو ماه رسیده است.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato