استارتاپ‌های بیمیتو و ازکی ادغام شدند

از بین سه بازیگر اصلی صنعت بیمه آنلاین در ایران، دو بازیگر تصمیم به ادغام با هم گرفته‌اند. با ادغام استارتاپ‌های «بیمیتو» و «ازکی»، شرکت جدیدی تاسیس خواهد شد که «گروه صنعتی ماموت» روی آن سرمایه‌گذاری قابل توجهی را انجام خواهد داد.

رقابت استارتاپ‌های فعال در صنعت بیمه آنلاین، در چند سال اخیر با بیلبوردهای شهری به خوبی به نمایش کشیده شد. اما اکنون چه اتفاقی افتاده که این رقابت داغ و پر هزینه به یک ادغام رسیده است؟ «حامد ولی‌پوری»، مدیرعامل بیمیتو در گفتگو با دیجیاتو، به همین سوال پاسخ می‌دهد و می‌گوید:

«بیمیتو در ۴ سال اخیر تجربیات مهمی در فضای بیمه آنلاین به دست آورد اما در نقطه مقابل تیم ازکی، در بخش‌هایی که ما روی آن‌ها تمرکز زیادی نکرده بودیم، پیشرفت داشت. در نتیجه، در تیم ازکی هم ارزش قابل توجهی ایجاد شده بود. در واقع تمرکز ما در برخی رشته‌ها بود و تمرکز ازکی، در رشته‌هایی دیگر از صنعت بیمه آنلاین. ما با هم صحبت کردیم، پیشنهادی مطرح شد مبنی بر اینکه می‌توان این موضوع را بررسی کرد، وارد بررسی موضوع شدیم و دیدیم ارزش‌هایی که در هر دو شرکت وجود دارد، هم‌افزایی مورد نیاز را ایجاد می‌کند. از طرف دیگر VC «ماموت» هم در کنار این جریان قرار گرفت و سرمایه‌گذاری قابل توجهی هم در همین راستا انجام شد.»

تور کیش

او توضیح می‌دهد که پس از ادغام، شرکتی جدید تاسیس خواهد شد، که نیمی از آن متعلق به بیمیتو، و مالکیت نیم دیگر آن به ازکی تعلق خواهد داشت. پس از آن سرمایه نقدی از طریق ماموت به شرکت جدید تزریق می‌شود.

ولی‌پوری در پاسخ به این سوال که کدام‌ یک از برندها در ادامه‌ی این ادغام باقی خواهند ماند و کاربران باید با کدام برند خداحافظی کنند، می‌گوید فعلا استراتژی این است که هر دو برند به کارشان ادامه دهند: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که کاربر مشترک زیادی در پلتفرم‌ها وجود ندارد. دلیلش هم این است که هر کدام از ما، بخش‌های مختلفی از بازار را هدف قرار داده بودیم. به همین دلیل، تصمیم گرفته‌ایم فعلاً هر دو برند را نگه داریم، تا از ارزش و کاربران متفاوتی که وجود دارد استفاده کنیم. ممکن است بعداً بررسی بیشتری انجام شود و وقتی که بتوان ارزش ایجاد شده در هر یک از برندها را کاملاً به دیگری انتقال داد، در آینده تصمیم دیگری گرفته شود.»

تیم ازکی، از اواخر سال ۹۶ با سرمایه‌گذاری یک شریک آلمانی فعالیت خود را در ایران آغاز کرده بود. همین مسئله، این سوال را به وجود می‌آورد که آیا شرایط تحریم‌ها و وضعیت کنونی سرمایه‌گذاری استارتاپی در کشور، باعث حرکت دو برند به سوی ادغام شده است؟ مدیرعامل بیمیتو اما اعلام می‌کند که تصمیم برای ادغام ارتباطی به شرایط کشور، سخت‌شدن جذب سرمایه یا تحریم‌ها نداشته‌ است. او همچنین تاکید می‌کند که سرمایه‌گذاران ازکی، که شامل مجموعه، از جمله ماموت و سرمایه‌گذار خارجی هستند، هم اکنون و در مرحله ادغام نیز حضور داشته‌اند. او در خصوص دلیل اصلی این ادغام می‌گوید:

«هر بخش از صنعت بیمه پیچیدگی‌های بسیاری دارد و واقعاً هزینه و زمانی که باید هر طرف صرف این موضوع کنند، بسیار سنگین بود. از طرفی، بیمیتو و ازکی هر کدام بر بخش‌های مختلف این بازار تمرکز کرده بودند. همین موضوع باعث شد که ما تصور کنیم که این روش، می‌تواند باعث موفقیت هر دو کسب‌وکار شود. همین موضوع، مهم‌ترین نکته‌ای بود که ما را قانع کرد که این تصمیم درستی است.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا پس از ادغام، هرچند دو پلتفرم جداگانه کار می‌کنند، اما آیا باید انتظار تعدیل نیروی انسانی را داشت یا خیر، می‌گوید: «فعلا برنامه‌ای برای تعدیل نیرو نداریم و احتمالاً باید جذب نیرو هم داشته باشیم. چون به دنبال برخی بازارهای جدید در صنعت بیمه هستیم و برای همین موضوع، نیاز به منابع انسانی متخصص داریم. ضمن اینکه هر دو مجموعه، توانمند هستند و ما ترجیح می‌دهیم از توانمندی منابع انسانی هر دو مجموعه استفاده کنیم. به همین دلیل امروز که صحبت می‌کنیم هیچ برنامه‌ای برای تعدیل نیرو وجود ندارد.»

ولی‌پوری همچنین اعلام می‌کند که سهم بازار بیمیتو و ازکی از صنعت بیمه آنلاین، اکنون به ۸۰ درصد رسیده است و برآورد می‌کند که سهم بقیه رقبا مجموعاً ۲۰ درصد باشد.

تور کیش

مطالب مرتبط

آیا وام استارتاپی در دوران کرونا، مداخله در فضای کسب‌وکار است؟ سازمان فناوری پاسخ می‌دهد

«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و معاونش «امیر ناظمی» به تازگی اعلام کرده‌اند که وزارت ارتباطات برای جلوگیری از تعدیل نیرو به استارتاپ‌ها وام می‌دهد. در این میان پرسش‌های بسیاری مطرح می‌شود؛ از چرایی این‌کار گرفته تا شفافیت و سوال‌هایی اساسی‌تر مانند اینکه آیا همین‌کار وزارت ارتباطات نوعی مداخله در فضای کسب‌وکار محسوب می‌شود یا... ادامه مطلب

استارتاپ «ایران رنتر» با جذب سرمایه از «ارتباط فردا» به دنبال چیست؟

«امیر حق‌رنجبر»، مدیرعامل استارتاپ «ایران رنتر» در گفتگو با دیجیاتو خبر داد که «فینووا»، نهاد سرمایه‌گذاری شرکت تجارت الکترونیک «ارتباط فردا»، در این استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده است. اگرچه او رقم دقیق این جذب سرمایه را اعلام نمی‌کند اما عقیده دارد که این سرمایه‌گذاری، «بزرگ‌ترین جذب سرمایه‌ی یک استارتاپ در حوزه فین‌تک در ایران بوده است»؛... ادامه مطلب

توضیح مدیرعامل «آی هوم» درباره تعدیل نیرو و استراتژی جدید این استارتاپ

مدیرعامل «آی هوم» خبر تعدیل ۷۰ نیرو در این استارتاپ را تایید کرد و با ارسال توضیحاتی برای دیجیاتو، از استراتژی جدید این استارتاپ گفت.«علیرضا نصری» اعلام می‌کند که در ماه‌های گذشته، آی هوم در شرایط سخت اقتصادی و رکورد در بازار مسکن، درگیر اتخاذ یک تصمیم سخت بود که این تصمیم سرانجام در روزهای گذشته... ادامه مطلب

استارتاپ «آی هوم» بخشی از نیروهای خود را تعدیل کرد

شنیده می‌شود که روز گذشته ۲۹ بهمن ۹۸، استارتاپ «آی‌ هوم» که از خود به عنوان «جامع ترین وب سایت خرید، رهن و اجاره املاک» یاد می‌کند، تعداد نامشخص اما قابل توجهی از نیروهای خود را تعدیل کرده است. بر اساس اطلاعاتی که به دست دیجیاتو رسیده، این دومین تعدیل نیروی این استارتاپ در دو... ادامه مطلب

استارتاپ «پیاده» ۳۰ نفر از اعضای خود را تعدیل کرد؛ اما کماکان به فعالیت ادامه می‌دهد

نویسنده این یادداشت «لنا وفایی»، مدیرعامل استارتاپ پیاده است. استارتاپ «پیاده» در ابتدای سال ۹۸، که تا آن زمان به معرفی مکان‌ها و رویدادهای تفریحی باکیفیت در تهران می پرداخت، در استراتژی کسب و کار خود تغییراتی ایجاد کرد. ما تصمیم گرفتیم تا به یک مارکت‌پلیس برای فروش برنامه‌های تفریحی (تجربه) تبدیل شویم و این امکان... ادامه مطلب

رای شورای رقابت در پرونده شکایت چیلیوری از اسنپ فود قطعی شد، اما این آغاز ماجراست

شکایت چیلیوری از اسنپ فود در شورای رقابت، در شش ماه اخیر به شدت جنجالی و خبرساز شده بود. ۲۲ مهر ماه، شورای رقابت رای به «غیر رقابتی بودن» فعالیت اسنپ فود و توقف این نوع فعالیت داد و این شرکت را ۱۰۰ میلیون تومان جریمه کرد. اما امروز خبر می‌رسد که درخواست تجدیدنظر اسنپ فود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟