افت شارژدهی باتری تسلا مدل S پس از 235 هزار کیلومتر کارکرد [تماشا کنید]

افت شارژدهی باتری تسلا مدل S پس از 235 هزار کیلومتر کارکرد [تماشا کنید]

حتما متوجه شده اید که باتری تلفن همراه شما پس از چند ماه یا ورود به سال دوم دیگر مثل روزهای اول شارژدهی نداشته و عملکرد آن افت پیدا می کند. این مساله در رابطه با خودروهای الکتریکی نیز صادق است، چرا که با گذشت زمان کارایی باتری آنها نیز کاهش یافته و به تبعیت از آن مسافت قابل پیمایش نیز کمتر از قبل می شود.

حال سوال مهمی که به ذهن مشتریان بالقوه خطور می کند اینست که میزان افت کارایی باتری خودروهای الکتریکی در بلند مدت تا چه حد است؛ به ویژه اینکه باتری گران ترین جزء از یک اتومبیل برقی محسوب می شود و تعویض آن ممکن است هزینه ای بیش از ده هزار دلار به مالک تحمیل کند.

پک باتری تسلا

اخیرا فردی به نام برندن فلش (Branden Flasch) که مالک یک دستگاه تسلا مدل S است، با تهیه ویدیویی جالب سعی کرده به سوال فوق پاسخ دهد. خودروی آقای فلش به نسخه ۷۰D تعلق داشته و مدل سال ۲۰۱۵ است. کد ۷۰D به معنای آن است که باتری خودرو ظرفیتی برابر با ۷۰ کیلووات ساعت دارد و پیشرانه نیز از دو موتور الکتریکی تشکیل یافته است.

در طول ۵ سال گذشته، تسلا مدل S متعلق به برندن فلش حدود ۱۴۶ هزار مایل (حدود ۲۳۵ هزار کیلومتر) کار کرده و بیش از ۱۰۰۰ بار شارژ شده است. این فرد جوان به منظور تست کارایی باتری خودرو، با شارژ کامل به دل جاده ها و خیابان ها زده و تا خالی شدن شارژ به رانندگی با سرعت میانگین ۷۰ مایل (۱۱۲.۶ کیلومتر) در ساعت پرداخته است.

همانگونه که در ویدیوی ضمیمه شده می توانید مشاهده فرمایید، پس از حدود ۲۰۸ مایل مسافت (۳۳۴ کیلومتر) شارژ باتری تسلا مدل S آقای فلش صفر می شود. با چنین رکوردی باید گفت پس از ۵ سال، باتری این خودرو ۸۳ درصد از ظرفیت اصلی خود را حفظ کرده و به طور میانگین هر ساله ۳.۴ درصد از میزان شارژدهی آن کاسته شده است.

ذکر این نکته ضروری است که آقای فلش در طول مدت مالکیت خود فراتر از میانگین ایالات متحده به رانندگی با خودروی خود پرداخته است. طبق آمار هر شهروند آمریکایی هر ساله حدود ۱۵ هزار مایل (۲۴.۱ هزار کیلومتر) با اتومبیل شخصی اش رانندگی می کند، حال آنکه کارکرد تسلا مدل S طی مسافتی در حدود ۳۰ هزار مایل (۴۸.۲ هزار کیلومتر) در هر سال را نشان می دهد.

بنابراین اینگونه نیز می توان نتیجه گرفت که اگر آقای فلش همانند دیگر شهروندان سالانه حدود ۱۵ هزار مایل با تسلا مدل S رانندگی می کرد، افت کارایی باتری آن نصف شده و به ۱.۷ درصد کاهش می یافت.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato