از انکار تا افراط؛ رفتارهایی که بحران کرونا را تشدید می‌کنند

اپیدمی گسترده ویروس کرونا در سراسر دنیا منجر به تعطیلی بسیاری از صنایع و کسب و کارها در دنیا شده اما این نخستین بار نیست که بشر شاهد چنین فاجعه عالم گیری است. ویروس هایی از این دست در قرن گذشته بارها به جامعه بشری هجوم آورده اند و آخرین مورد آن هم به H1N1 در سال ۲۰۰۹ باز می گردد.

متخصصانی که پیش از این به کنترل اپیدمی سارس کمک کرده اند نسبت به واکنش های نادرست و پیامدهای مخرب آن در مورد کرونا، هشدار داده اند. به گفته دکتر Allan Detsky و Isaac Bogoch زمانی که چنین اپیدمی های هولناکی روی می دهد، باید نسبت به وقوع سه رفتار مخرب هشیار باشیم چرا که سلامت ذهنی ما و جامعه را تهدید می کنند. وقوع این رفتارها در کسانی که مسئول تصمیم گیری برای جامعه هستند به مراتب عواقب ناگوارتری در پی خواهد داشت.

انکار

نخستین مورد از این رفتارها انکار است که در ابتدای شیوع کرونا در برخی رسانه های جمعی از جمله صدا و سیما شاهد آن بودیم. از نظر پزشکان انکار یک سازوکار دفاعی قوی است که از فرد در برابر فروپاشی کامل حراست می کند اما روی دیگر آن بازداشتن فرد یا جامعه از برداشتن گام های ضروری برای مقابله با بحران است.

تردیدی نیست که در نخستین روزهای وقوع فاجعه در ووهان بسیاری از از افراد در کشورهای دیگر خود را از آن مصون پنداشته و حتی فکر درگیر شدن با این بیماری هم به مخیله آنها خطور نمی کرد.

در زمان وقوع سارس تایوان که در مجاورت چین قرار دارد به خوبی خطرات آنرا تشخیص داده و با اتخاذ معیارهای صحیح توانست شهروندانش را از آن مصون بدارد. شاید انکار از نظر فردی تا حدودی درست باشد اما در صورتی که مسئولان علی رغم هشدارهای واضح به دام آن بیفتند، جامعه در برابر ویروس بسیار آسیب پذیر خواهد بود.

تلاش افراطی

مورد دوم به تلاش و دست و پا زدن برای کنترل محیط برمی گردد. زمانی که شایعات و خبرهای مربوط به کرونا در هر کشوری می پیچید مردم به سمت فروشگاه ها و داروخانه ها هجوم برده و چرخ دستی ها را از ضدعفونی کننده تا دستمال توالت و قرص سرماخوردگی پر می کردند.

این رفتار ناشی از ترس است که شاید در مورد ضدعفونی کننده منطقی باشد اما قرص سرماخوردگی چه ارتباطی به ویروس کرونا دارد؟ تلاش برای کنترل محیط اطراف بدین ترتیب حس امنیتی در فرد ایجاد می کند که کاذب است و دوامی ندارد. علاوه بر این می تواند به کمبود اقلام بهداشتی و ضروری، افزایش قیمت آنها و ایجاد هراس در جامعه منجر شود.

بحران کرونا

عطش پیگیری اخبار

سومین مورد عطش پیگیری اخبار است. علاوه بر اینکه خبرهای منفی می تواند ذهن شما را آشفته کند حتی پیگیری شدید برای یافتن خبرهای صحیح می تواند دردسرساز شود. بسیاری کاهش شمار بیماران در چین و برخی کشورهای دیگر را به عنوان پایان کرونا تلقی می کنند اما چنین نیست و حتی در صورتی که شیب بیماری هم رو به افول بگذارد باید معیارهای فاصله گیری اجتماعی تا زمان رسیدن به ثبات ادامه پیدا کند.

این پزشکان بر اساس همین موارد به مقامات توصیه کرده اند که در تصمیم گیری درباره روش های کنترل کرونا با متخصصان بهداشت و سلامت عمومی مشورت کنند. این متخصصان رفتارهای مخرب را شناسایی کرده و با پرهیز از آنها استراتژی های صحیح و اصولی را برای پایان بحران کرونا تدوین می کنند.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق: حیوانات خانگی در دوران قرنطینه سلامت ذهنی را بهبود می‌بخشند

همه گیری بیماری «کووید 19» در دنیا باعث شده، تحقیقات مختلف از جنبه‌های متفاوتی روی این بیماری انجام شود. آخرین بررسی‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه «یورک» نشان می‌دهد، داشتن حیوان خانگی در شرایط پاندمی کرونا، به سلامت روان کمک شایانی می‌کند و باعث می‌شود فرد کمتر احساس تنهایی کند.در تحقیق انجام شده، 6000 شهروند... ادامه مطلب

تعداد قربانیان جهانی کرونا از مرز ۱ میلیون نفر عبور کرد

کرونا از چندین ماه پیش تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و روزبه‌روز بر شمار مبتلایان و قربانیان آن افزوده می‌شود. اکنون این ویروس جان بیش از ۱ میلیون نفر را گرفته است.با شیوع ویروس کرونا زندگی مردم در سراسر جهان مختل و اقتصاد جهانی نیز با شوک بزرگی مواجه شد. این بیماری صنعت گردشگری،... ادامه مطلب

ویروس کرونا احتمالا سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند

تعداد قربانیان ویروس کرونا در حال نزدیک شدن به ۱ میلیون نفر است، با این حال هنوز اطلاعات کاملی از آن نداریم. در پژوهشی که اخیرا یافته‌های آن منتشر شده، به مسدودسازی سیگنال‌های درد توسط این بیماری کشنده اشاره شده است.زمانی که به یک بیماری مبتلا می‌شویم، دردهای مختلفی را تجربه می‌کنیم، اما اگر بیماری... ادامه مطلب

هوش مصنوعی حالا می‌تواند میزان تنهایی شما را تشخیص دهد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «کالیفرنیا، سن دیگو» در پژوهشی نشان داده‌اند که چگونه ابزارهای تحلیل گفتار هوش مصنوعی می‌توانند سطح تنهایی در سنین بالا را پیش‌بینی کنند.پردازش زبان‌های طبیعی (NLP) برای تکنیک‌های مختلف پردازش یا تحلیل بخش بالایی از گفتارهای طبیعی یا پیام‌های بدون ساختار مورد استفاده قرار می‌گیرند. با پیشرفته شدن سیستم‌های هوش مصنوعی... ادامه مطلب

فنلاند از سگ‌ها برای شناسایی کووید ۱۹ استفاده می‌کند

همه ما سگ‌هایی دیده‌ایم که در ایست‌های بازرسی در مرز‌ها و فرودگاه‌ها مستقر می‌شوند تا با بو کشیدن، به پیدا کردن مواد مخدر و سایر مواد غیر قانونی که مردم نباید به کشور بیاورند کمک کنند؛ اما آیا می‌توان از سگ‌های موادیاب برای بو کشیدن بیماری‌هایی مانند کووید ۱۹ در مردم استفاده کرد؟ ظاهرا محققان... ادامه مطلب

جهش ویروس کرونا آن را مسری‌تر از گذشته کرده است

از چندین ماه پیش کرونا تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و تحقیقات زیادی درباره آن صورت گرفته. در یک پژوهش جدید، جزئیاتی درباره جهش این ویروس منتشر شده که آن را مسری‌تر از گذشته می‌کند.محققان در بیمارستان «متودیست» هیوستون بیش از ۵۰۰۰ نمونه ویروس کرونا از بیماران در این شهر را توالی‌یابی کردند که... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟