تحقیق جدید: ویروس کرونا فاصله ۴ متری را در هوا طی می‌کند

تحقیقات جدید نشان می دهند ویروس کرونا مسافت ۴ متری را در هوا طی می کند که دو برابر بیشتر از دستورالعمل های فاصله گیری اجتماعی است.

محققان چینی در مطالعات جدید خود که در وب سایت مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) منتشر شده، ذرات حاوی ویروس کرونا را در فاصله ۴ متری بیماران یک بیمارستان با گردش هوای کنترل شده، شناسایی کردند. آنها دریافتند که ویروس کرونا مسافت قابل توجهی را در هوا طی کرده و روی سطوح مختلف فرود می آید. به همین دلیل رعایت فاصله گیری اجتماعی، شستن دست ها و ضدعفونی کردن سطوح می توانند از انتقال این ویروس جلوگیری کنند.

پژوهشگران تحقیقات خود را در بیمارستان، یعنی جایی که اصول بهداشتی و جریان هوا به دقت کنترل و حفظ می شود، انجام دادند. این تحقیق نشان داد که احتمال ابتلای افراد به ویروس کرونا در بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها (ICU) بیشتر است، چون بیماران مبتلا به کرونا معمولاً در این بخش ها نگهداری می شوند.

تحقیقات جدید در مورد طی مسافت ویروس کرونا

محققان ویروس کرونا را روی زمین و زیر کفش پزشکان و کادر درمان پیدا کردند. آن ها همچنین آثاری از ویروس را در کف داروخانه بیمارستان، یعنی جایی که بیمار مبتلا به کرونا وجود نداشت، یافتند. آن ها آثار ویروس را روی تمام سطوح و اجسامی که بیماران و کادر درمان به طور مرتب با آن ها در تماس هستند، شناسایی کردند.

محققان دریافتند آلوده ترین اجسام، ماوس کامپیوتر، سطل زباله، تخت بیمارستان و دستگیره درها هستند. آن ها همچنین ویروس کرونا را به شکل پراکنده روی سرآستین و دستکش کادر درمان شناسایی کردند.

پژوهشگران میزان پخش شدن ذرات معلق حاوی ویروس کرونا را در محیط اندازه گیری کردند و متوجه شدند آن ها حداکثر تا فاصله ۴ متری پخش می شوند. مطالعات قبلی نشان می دهند قطرات کوچکتر برخلاف قطرات بزرگ تر و سنگین تر که توسط نیروی گرانش به سمت زمین کشیده می شوند، مدت زمان بیشتری در هوا باقی می مانند و باز کردن پنجره می تواند به پراکنده کردن آنها منجر شود.

شمار قربانیان کرونا

محققان هشدار می دهند که تحقیقات آنها دو محدودیت دارد؛ نخست اینکه مشخص نیست ویروس کرونای یافت شده زیر کفش یا روی سطوح قدرت بیمار کردن را دارد یا خیر. آنها در آزمایشات اسید نوکلئیک را پیدا کردند ولی این مورد به تنهایی نمی تواند قدرت بیمار کردن ویروس را ثابت کند. همچنین مسافت انتقال دوز عفونت زا قابل شناسایی نبود.

این تحقیق نشان می دهد استفاده از لوازم محافظتی در بخش های نگهداری از بیماران مبتلا به بیماری کووید ۱۹ بیمارستان ها، خصوصاً بخش ICU، حیاتی است. محققان همچنین به خطرات نگهداری از بیمار مبتلا به کرونا در منزل اشاره کرده و می گویند علاوه بر جدا کردن کامل بیمار از دیگر افراد خانواده، باید تمام سطوح و اجسامی که او با آنها تماس دارد را آلوده پنداشته و ضدعفونی کرد.

علاوه بر این بیمار باید اغلب اوقات ماسک به صورت داشته و آن را به طور مرتب تعویض کند. کسی که از بیمار نگهداری می کند نیز باید از ماسک و محافظ صورت استفاده کرده و دستان خود را به طور مرتب بشوید.

مطالب مرتبط

عرضه انبوه واکسن کرونا در مهرماه توسط کمپانی «آسترازنکا»

مدیر اجرایی شرکت داروسازی بریتانیایی «آسترازنکا» اعلام کرده در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌ها، دو میلیارد دوز از واکسن کرونا این کمپانی اواخر شهریور و اوایل مهر وارد بازار می‌شود.این شرکت با دانشگاه «آکسفورد» که در زمینه واکسن پیشتاز است، همکاری می‌کند و تا به امروز چندین دوز از واکسن را به تولید رسانده، البته هنوز... ادامه مطلب

مامور سابق MI6: کرونا ویروس جدید ساخته دست دانشمندان چینی است

سر ریچارد دیرلاو که به مدت ۳۸ سال در سرویس اطلاعاتی بریتانیا کار کرده، ضمن اشاره به یک گزارش علمی منتشر تازه، مدعی شده که کرونا ویروس جدید حاصل مهندسی دانشمندان چینی است. این در حالیست که کارشناسان و محققان باور دارند ویروس عامل کووید ۱۹ پیش از آنکه در میان انسان ها شیوع پیدا... ادامه مطلب

تحقیقی که هیدروکسی کلروکین را برای درمان کرونا خطرناک می‌دانست نامعتبر اعلام شد

تحقیقی که داروی هیدروکسی کلروکین را برای درمان کرونا خطرناک و مرگبار تلقی کرده بود، به دلیل ابهام در مورد صحت داده‌ها توسط محققان آن نامعتبر اعلام شد.پژوهشگران ماه گذشته میلادی تحقیقی در مورد داروی هیدروکسی کلروکین انجام داده و آن را در ژورنال معتبر Lancet منتشر کردند. آن‌ها در این تحقیق نتیجه گرفتند مصرف... ادامه مطلب

مغز متفکر استراتژی سوئد برای مقابله با کووید ۱۹ به اشتباه خود اعتراف کرد

اپیدمیولوژیست ارشد سوئد اعتراف کرد که استراتژی منتخب او برای مقابله با کووید ۱۹ باعث مرگ بسیاری از مردم این کشور شده است. او مقامات سوئد را مجاب کرده بود که قوانین سخت گیرانه ای را برای قرنطینه در این کشور اجرا نکنند.آندرس تگنل در مصاحبه ای که اخیرا با رادیو سوئد انجام داد گفته... ادامه مطلب

روسیه کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را به زودی شروع می‌کند

وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد که محققان این کشور می‌خواهند کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را تا دو هفته دیگر شروع کنند. این کشور همچنین داروی «آویفاویر» (Avifavir) را برای درمان کووید ۱۹ تایید کرده است.روسیه پس از ایالات متحده آمریکا و برزیل، سومین کشور دنیا با بیشترین آمار ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است.... ادامه مطلب

تحقیق جدید از تاثیر رطوبت هوا در احتمال ابتلا به کرونا خبر می‌دهد

مطالعه‌ای که در ماه‌های اولیه شیوع ویروس کرونا در سیدنی استرالیا انجام شده، از رابطه بین کاهش رطوبت هوا با افزایش احتمال ابتلا به کووید ۱۹ خبر می‌دهد. محققان دریافتند کاهش ۱ درصدی رطوبت هوا می‌تواند موارد ابتلا به این بیماری را تا ۶ درصد افزایش دهد.«مایکل وارد» (Michael Ward)، همه‌گیرشناس از دانشگاه سیدنی در... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟