ناسا از کشف سیاره فراخورشیدی جدید با شباهت زیاد به زمین خبر داد

ناسا از کشف سیاره فراخورشیدی جدید با شباهت زیاد به زمین خبر داد

ناسا از کشف سیاره فراخورشیدی جدید با شباهت زیاد به زمین خبر داد

روز گذشته ناسا از کشف یک سیاره فراخورشیدی مشابه به زمین در دیتای قدیمی مخابره شده توسط تلسکوپ فضایی کپلر خبر داد. همانطور که پیشتر در خبرها خواندید سوخت تلسکوپ کپلر در سال ۲۰۱۸ تمام شد و از کار افتاد اما دانشمندان حالا مشغول بررسی دیتای مربوط به مشاهدات این تلسکوپ از سیارات فراخورشیدی هستند و در بررسی هایشان به یک سیاره فراخورشیدی جدید برخوردند.

این اگزوپلنت که کپلر ۱۶۴۹c نام دارد در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین قرار گرفته است و به گفته مقامات ناسا در میان هزاران سیاره فراخورشیدی کشف شده توسط کپلر بیشترین شباهت را از نظر ابعاد و متوسط دما به زمین دارد. از طرف دیگر این سیاره در محدوده قابل سکونت ستاره خود قرار گرفته؛ ناحیه ای که امکان وجود آب به شکل مایع در سطح سیاره وجود دارد.

اگزوپلنت جدید اندکی از زمین بزرگ تر است و ۷۵ درصد مقدار نور دریافتی زمین از خورشید را دارد؛ این یعنی کپلر ۱۶۴۹c از نظر دمایی در سطحی تقریبا برابر با زمین قرار می گیرد.

کپلر 1649c

این سیاره فراخورشیدی گرچه به خاطر مشخصاتش بسیار امیدبخش به نظر می آید اما کشف آن لزوما به معنای پیدا شدن زمین دوم نیست.

کپلر ۱۶۴۹c در مدار پیرامونی یک کوتوله سرخ قرار دارد؛ ستاره ای که به گفته ناسا به خاطر زبانه های آتشی که در سطحش وجود دارد محیط اگزوپلنت کشف شده را به فضایی چالش برانگیز برای زندگی بدل می کند. سازمان فضایی آمریکا همچنین خاطرنشان کرده که جو این اگزوپلنت همچنان ناشناخته است و این احتمال وجود دارد که محاسبات صورت گرفته در مورد ابعاد آن اشتباه از آب در بیایند.

تیم تحقیقات بین المللی که این سیاره فراخورشیدی را کشف کرده پیشتر مقاله ای را در نشریه اخترشناسی آمریکا در این رابطه منتشر کرد.

اندرو وندربرگ مولف ارشد این مقاله از دانشگاه تگزاس آستن در این باره گفت:

از آنجا که کوتوله های سرخ در هر نقطه ای پیرامون کهکشان راه شیری پیدا می شوند و به خاطر وجود سیارات کوچک و احتمالا قابل سکونت صخره ای پیرامون آنها، شانس آنکه یکی از این سیارات تفاوت چندانی با زمین نداشته باشد بسیار بالاست.

ما هنوز نمی دانیم که آیا در میان سیارات فراخورشیدی کشف شده توسط کپلر سیاره دیگری شبیه به زمین وجود دارد یا خیر اما کشف کپلر ۱۶۴۹c امیدها برای پیدا کردن حیات خارج از منظومه خورشیدی را تقویت می کند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل