ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویروس کرونا
علمی

ویروس کرونا چگونه آینده شغل‌ها را دستخوش تغییر می‌کند؟

ویروس کرونا تا چندین ماه آینده مهمان ما خواهد بود، اما شاید تاثیرات آن تنها محدود به چند ماه دیگر نباشد و تغییرات دائمی در اطراف ما ایجاد کند. بسیاری از افراد در سراسر جهان ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۲۲:۰۰

ویروس کرونا تا چندین ماه آینده مهمان ما خواهد بود، اما شاید تاثیرات آن تنها محدود به چند ماه دیگر نباشد و تغییرات دائمی در اطراف ما ایجاد کند. بسیاری از افراد در سراسر جهان دورکار شده‌اند یا شرکت‌ها به سلامت کارمندان خود بیش از گذشته اهمیت می‌دهند، بنابراین با وجود مشکلاتی که امروزه بخاطر شیوع کووید-۱۹ تجربه می‌کنیم، شاید آینده روشن‌تری در انتظار ما باشد.

ما در حال تجربه کردن تغییرات زیادی در زندگی خود هستیم که برای مثال می‌توان به نحوه ارتباط برقرار کردن با دیگران اشاره کرد. اگرچه ما نگران وضعیت کنونی هستیم و همچنین چشم اندازی روشنی از آینده خود نداریم، اما جواب این سوالات که شرکت‌ها برای کارمندان خود چه اقداماتی انجام می‌دهند، شما چگونه با دیگران کار می‌کنید، محل کار شما و فناوری چگونه تغییر خواهد کرد و چگونه شرکت شما رویکرد کلی خود را اصلاح می‌کند و حتی چگونه شما از فرصت‌های شغلی استفاده می‌کنید، جنبه مثبت آینده را مشخص می‌کنند.

می‌توانیم به شما بگوییم که آینده روشن است و برای آن ۵ پیش‌بینی درنظر گرفته‌ایم که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

شرکت برای شما چه کارهایی انجام می‌دهد؟

 • افزایش حمایت‌های کارفرمایان از کارکنان

بسیاری از کارفرمایان به علت شیوع ویروس کرونا، سیستم‌های پشتیبانی از کارکنان را گسترش داده‌اند و احتمالا این برنامه در آینده نیز همراه ما خواهد بود. شرکت‌ها مجبور شده‌اند که سلامت کارکنان خود را مدنظر قرار دهند که البته محدود به سلامت فیزیکی نمی‌شود بلکه شما را از نظر روانی و احساسات نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

مراکز درمانی که در دوران شیوع کرونا در شرکت‌ها دایر شده‌اند یا مدیتیشن‌‌های صبحگاهی، احتمالا در آینده نیز همچنان ارائه خواهند شد. علاوه بر این، شرکت‌ها در حال یادگیری اهمیت مشارکت و انگیزه کارکنان بدون توجه به بخشی که در آن فعالیت دارند، هستند. این دانش، باعث ایجاد سطح بالاتری از حمایت از کارکنان می‌شود.

 • حمایت از سلامت روانی کارکنان

قرنطینه عامل اصلی افسردگی، اضطراب و سایر مواردی محسوب می‌شود که سلامت روانی افراد را به خطر می‌اندازد و حفظ فاصله اجتماعی و کاهش تماس‌های فیزیکی، این مشکل را تشدید کرده. تا پیش از بحران کرونا سلامت روانی کارکنان چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت، اما با افزایش احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های روانی، اهمیت این موضوع افزایش پیدا کرده و شرکت‌ها می‌توانند راه‌حل، مزایا و همچنین برنامه‌هایی برای کمک به کارکنان خود درنظر بگیرند.

 • بهبود مدیریت

مدیریت در دوران بحران بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می‌کند و همچنین مشخص است که کدام رفتارهای مدیریتی می‌تواند کارآمدتر باشند. در سخت‌ترین زمان‌ها، رهبران برتر افرادی هستند که می‌توانند بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنند، خونسردی خود را حفظ کنند، قوی باقی بمانند، حس همدلی خود را نشان دهند، آینده‌نگر باشند و اقدامات قاطع و مناسب انجام دهند. در حقیقت در دوران سخت عملکرد مدیران سنجیده می‌شود و عیار آن‌ها مشخص می‌شود.

ویروس کرونا

شخصیت اصلی مدیران در شرایط سخت نمایان می‌شود

در شرایط عادی، شاید مدیران با عملکرد نه چندان مناسب نیز بتوانند یک شرکت را مدیریت کنند اما زمانی که بحران شروع می‌شود، شخصیت واقعی آن‌ها مشخص می‌شود. این احتمال وجود دارد که برخی مدیران نالایق بتوانند در شرایط عادی پنهان شوند، اما با شروع بحران عملکرد آن‌ها نیز بهبود پیدا می‌کند و افرادی که بهترین نبودند نیز در این راه قدم برمی‌دارند. مدیری که نتواند در این شرایط قابلیت‌های خود را افزایش دهد، از این چرخه حذف می‌شود. در مقابل، از مدیران کارآمد تقدیر می‌شود و استاندارد جدیدی برای این بخش ایجاد می‌کنند.

 • افزایش تمرکز روی فرهنگ

همانند مدیریت، فرهنگ شرکت نیز نقش مهمی در موفقیت آن دارد. اگر فرهنگ «نحوه انجام کارها در این شرکت» یا «مردم زمانی که کسی به آن‌ها نگاه نکنند، کاری را انجام می‌دهند» باشد، فرهنگ تبدیل به یک امر حیاتی در زمان اجرای تصمیمات مهم مدیریتی می‌شود. انتظار می‌رود دانش شرکت‌ها درباره اهمیت فرهنگ به عنوان زمینه‌ای برای عملکرد و مشارکت کارکنان، افزایش پیدا کند و روی نظارت، مدیریت و اصلاح فرهنگ تمرکز شود.

نحوه انجام کار با دیگران

 • رابطه شما با همکاران بهبود پیدا می‌کند

هیچ چیزی در ایجاد پیوند میان افراد یک تیم بیشتر از یک دشمن مشترک نمی‌تواند موثر باشد و ویروس کرونا نمونه کاملی از یک دشمن مشترک است که می‌تواند این ارتباط را تقویت کند. در شرایط بسیار سختی قرار داریم و زمانی که از این بحران عبور کنیم، به سطح جدیدی از ارتباط با همکاران خود دست پیدا خواهیم کرد.

پس از پایان بحران کرونا، حس همدلی افزایش پیدا می‌کند

شما پس از برگشتن به کار، از دیدن همکاران خود هیجان زده خواهید شد و ارتباط پایداری با هم‌تیمی‌های خود برقرار خواهید کرد تا در شرایط بحرانی بتوانید بر مشکلات غلبه کنید. کار اساسا یک اقدام اجتماعی است و امروز و در آینده، همکاران جایگاه مهم‌تری در تجربه کاری پیدا می‌کنند.

 • تنوع بیشتری برای انجام کارها ایجاد می‌شود

رویکرد سنتی برای انجام کارها شاید برای افرادی با توانایی‌های فیزیکی، ذهنی و اجتماعی متفاوت چندان جالب نباشد، اما امکان کار از خانه راه‌های مشارکت بیشتری برای افراد فراهم می‌کند. شرکت‌ها به این موضوع پی می‌برند که افراد با توانایی‌های متفاوت چگونه می‌توانند در کارها مشارکت داشته باشند که نتیجه آن، ایجاد یک دیدگاه جدید برای دستیابی به بهترین خروجی از طریق طراحی، سیاست‌ها و رویکردهای جدید است.

 • حس همدلی برای زندگی کاری شما ایجاد می‌شود

پس از مدت طولانی دوباره به سر کار بازمی‌گردید، مدیران و همکاران احترام بیشتری برای نیازهای زندگی قائل می‌شوند و از خانواده برای تمام کارهایی که انجام داده‌اند، قدردانی می‌کنند. آن‌ها به درک عمیق‌تری از کارهایی که شما برای زندگی شخصی خود از آشپزی گرفته تا حمایت از کودکان در کارهای مدرسه انجام می‌دهید، دست پیدا می‌کنند.

محل کار و فناوری

 • کار انعطاف‌پذیرتر می‌شود

بسیاری از شرکت‌ها در برابر کار کردن کارمندان در خانه مقاومت کرده‌اند اما شیوع بحران کرونا باعث شده دیگر این مقاومت وجود نداشته باشد و آن‌ها به اجبار با دورکاری موافقت کنند. این شرکت‌ها برای راحتی کار کارمندان خود، از سیستم‌های فناوری بیشتری استفاده خواهند کرد. تیم‌ها یاد می‌گیرند که چگونه از راه دور با یکدیگر همکاری کنند و مدیران توانایی مدیریت خود را بر اساس اهداف و نه حضور کارمندان بهبود می‌دهند.

شرکت‌ها با شیوع کرونا، با دورکاری موافقت کردند

شرکت‌ها بیش از گذشته امکان دورکاری را برای کارکنان خود فراهم می‌کنند و افزایش انعطاف‌پذیری باعث می‌شود کارمندان محل کار خود را برای بهترین عملکرد، انتخاب کنند.

 • محل کار بهتر می‌شود

زمانی که کارکنان به محل کار باز می‌گردند، کارفرمایان باید درباره رویکرد خود در محل کار تجدیدنظر کنند. شرکت‌ها باید بیش از گذشته به تمیزی دفاتر اهمیت دهند و همچنین فاصله میان کارکنان را افزایش دهند. علاوه بر این موارد، تمام ویژگی‌هایی که دورکاری برای کارکنان در پی دارد، خواسته‌های جدید برای دفاتر کار ایجاد می‌کنند. سازمان‌ها به درک جدیدی از اهمیت حضور در دفتر، ماهیت مهم ارتباط چهره به چهره و همچنین حمایت از کارکنان دست پیدا خواهند کرد.

 • با فناوری راحت‌تر برخورد خواهید کرد

فرقی نمی‌کند تا چه اندازه با فناوری احساس راحتی می‌کنید، در دوران شیوع کرونا به آن عادت کرده‌اید. استفاده از سیستم‌های جدید برای ارتباط و کار کردن در زمانی که پلتفرم خاصی در دسترس نباشد، می‌تواند استرس‌زا باشد اما با استفاده از فناوری در دوران کرونا احتمالا راحتی، توانایی و اطمینان خود را افزایش داده‌اید. علاوه بر این، شرکت یا محل زندگی شما احتمالا به زیرساخت‌های بهتری مجهز می‌شود که می‌تواند زندگی با فناوری را راحت‌تر کند.

رویکرد شرکت‌ها

 • سرعت افزایش و بوروکراسی کاهش پیدا می‌کند

با رشد و بلوغ شرکت‌ها، طبیعی است که آن‌ها بخواهند فرایندها و شیوه‌هایی را ایجاد کنند تا از استانداردسازی و ثبات مطمئن شوند. در حالی که این موارد ضروری هستند، اما می‌تواند سرعت پیشرفت را کاهش و بوروکراسی را افزایش دهد. شیوع ویروس کرونا باعث شد بسیاری از شرکت‌ها سیستم‌های غیرضروری را کاهش دهند یا حذف کنند و به روند کار سرعت ببخشند تا بتوانند هرچه سریع‌تر به نیازهای مبتنی بر این بیماری واکنش نشان دهند.

حذف سیستم‌های غیرضروری، سرعت انجام کارها را افزایش می‌دهد

بسیاری از شرکت‌ها مجبور به تصمیم‌گیری‌هایی شدند تا روند انجام کار سریع‌تر شود که نتیجه آن، افزایش قدرت کارمندان بود. فرقی نمی‌کند فرد در کدام بخش مشغول به فعالیت است، امکان پاسخگویی سریع نتیجه مثبتی در آینده خواهد داشت. اگر ما راندمان و توانمندسازی را امروز افزایش دهیم، از انجام کارهای بدون ارزش افزوده یا تصمیمات سخت در آینده جلوگیری می‌کنیم.

 • نوآوری شکوفا می‌شود

خلاقانه‌ترین راه‌حل‌ها اغلب در زمان بزرگترین محدودیت‌ها ایجاد می‌شوند. چالش‌های کنونی ما در دوران شیوع ویروس کرونا باعث جلوگیری از انجام کسب و کارها مانند شرایط عادی می‌شود. این سختی‌ها و چالش‌ها باعث می‌شود که دنبال راه‌‌های جدیدی برای فکر کردن باشیم و همچنین به رویکردهای بهتری برای رفع مشکلات دست پیدا کنیم. شرکت‌ها به اهمیت نوآوری پی می‌برند و شرایطی را فراهم می‌کنند تا سطح نوآوری، خلاقیت و توانایی حل مشکلات افزایش یابد.

 • شرکت‌ها بطور موثرتر با یکدیگر کار خواهند کرد

شرکت‌هایی که در زمان پیش از شیوع ویرو کرونا با یکدیگر رقابت می‌کردند، شاید به فکر همکاری با یکدیگر بیفتند. برای مثال به رستوران‌هایی توجه کنید که در گذشته رقیب هم بودند، اما هم اکنون با همکاری یکدیگر برای افراد نیازمند غذا تهیه می‌کنند یا شرکت‌هایی که با همکاری یکدیگر برای افراد بیکار، شغل ایجاد می‌کنند. در دوران بحران، برخی شرکت‌ها اطلاعات مهندسی خود برای تولید دستگاه‌های پزشکی ضروری را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. در حالی که نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم شرکت‌ها اطلاعات محصولات آینده خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، احساس مسئولیت آن‌ها نسبت به جامعه افزایش پیدا خواهد کرد.

فرصت‌ها برای مشارکت

 • در فرصت‌های شغلی خود تجدیدنظر خواهید کرد

در حال حاضر بسیاری از مردم در سراسر جهان بیکار شده‌اند، اما در نهایت این وضعیت به نفع برخی کارمندان خواهد بود. در دوران بحران شرکت‌ها مجبور شده‌اند دوباره شرایط کارهای مهم خود را ارزیابی کنند، تعاریف مسئولیت‌ها را گسترش دهند و مرزهای جدیدی را برای وظایف کلیدی کشف کنند. با توجه به چنین تغییرات بنیادی در کارها و نحوه طراحی آن‌ها، فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد می‌شود.

پس از پایان بحران، فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد می‌شود

شاید وضعیت کنونی خسته کننده باشد، اما زمانی که اقتصاد به حالت عادی بازگردد، شرکت‌ها نیاز شدیدی به افراد کارآمد و با انگیزه پیدا خواهند کرد. این فرصت‌ها ممکن است در سازمان‌ها یا اقتصاد گیگ ایجاد شوند و یا نیاز به پیمانکار افزایش پیدا کند.

 • با شروع کار هر استارتاپ، به روحیه کارآفرینی شما تلنگری زده می‌شود

زمانی که ویروس کرونا به پایان برسد، کسب و کارها برای بازیابی ارزش خود به سرعت دست بکار می‌شوند. در این وضعیت حتی قدیمی‌ترین و معتبرترین سازمان‌ها نیز عملکرد مشابه با یک استارتاپ خواهند داشت و این احتمال وجود دارد که با سیل عظیمی از کسب و کارهای جدید مواجه شویم و دنیای شرکت‌ها تغییر کند.

در این میان تفکر سریع، جریان سریع ایده‌ها و نبوغ برای پی بردن به وقایع، مواردی هستند که به آن‌ها نیاز داریم. این نوع از فرهنگ، فرصت‌هایی برای شغل‌های جدید و پیشرفت شغلی ایجاد خواهد کرد.

شاید در حال حاضر ناامید باشید و امیدی به آینده جهان نداشته باشید، اما تمام سختی‌‌هایی که امروز می‌کشیم نوید آینده‌ای بهتر را می‌دهند. درس‌هایی که این روزها یاد می‌گیریم، در سال‌های آینده بهبود پیدا می‌کنند. از بحران ویروس کرونا عبور می‌کنیم و دلایل زیادی وجود دارد که به آینده‌ای روشن باور داشته باشیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی