دختران نوجوان افغان با قطعات ماشین دستگاه تنفس مصنوعی می‌سازند

تیم رباتیک «رویاپردازان افغان» با ساخت ونتیلاتور و دستگاه اشعه ماوراءبنفش به افغانستان در جنگ با کرونا کمک می‌کند .

در حالی که «هرات» در قرنطینه ناشی از شیوع کرونا به سر می برد، «ناهید رحیمی» ۱۷ ساله و دیگر اعضای تیم «رویاپردازان افغان» اغلب روزهایشان را در یک کارگاه سرگرم ساختن دستگاه تنفس مصنوعی با استفاده از قطعات خودرو هستند.

از آنجا که کرونا به شدت ریه و دستگاه تنفسی را هدف می گیرد، نجات جان بسیاری از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی بستگی دارد.

اعضای تیم کمتر از ۱۸ سال سن دارند

این تیم نخستین بار پس از رد ویزایشان برای شرکت در مسابقات رباتیک آمریکا توجه جهانی را به خود جلب کردند. آنها پس از آن با شرکت در مسابقات کشورهای مختلف از جمله استونی، لهستان، کانادا و مشارکت در ساخت نخستین مدرسه STEAM به الگویی برای دیگر دختران افغانستانی بدل شده اند. حالا که پای ویروس کرونا به این کشور جنگ زده باز شده، رویاپردازان هم از تخصصان برای کمک به بیماران استفاده می کنند.

پس از شروع کرونا والی هرات از مهندسان خواست راهی برای تولید سریع ونتیلاتور پیدا کنند اما مشکل اینجا بود که در سایه قرنطینه بسیاری از فروشگاه ها تعطیل بود و آنطور که «رویا محبوب»، کارآفرین و سرمایه گذار رویاپردازان می گوید این تیم در نهایت تصمیم به استفاده از قطعات خودرو گرفت چرا که به وفور در دسترس بودند: «هرچند در بحران به سر می بریم اما یک راه برای کمک به جامعه و مخصوصا پزشکان و پرستاران داریم.»

دختران رویاپرداز سرگرم تولید دو نمونه اولیه ونتیلاتور هستند که اولی متکی بر چرخ دنده بوده و بر پایه طرح ارزان قیمت دانشگاه MIT طراحی شده و دیگری هم توان خود را از موتور تویوتا «کرولا» تامین کرده و حدود ۳۰۰ دلار تمام می شود.

محبوب و رحیمی هر دو تاکید می کنند که از این دستگاه ها تنها باید در صورت عدم دسترسی به ونتیلاتور استاندارد استفاده شود. با این حال اشتیاق خود برای کمک را پنهان نمی کنند:

«ما از شرکت در این چالش و اعتمادی که دولت محلی به توانایی و مهارتمان برای کار روی چنین پروژه مهمی داشت، بسیار هیجان زده هستیم.»

دستگاه تنفس مصنوعی رویاپردازان تا حدود ۱۲ روز دیگر آماده شده و آن زمان به صورت رسمی آزمایش خواهد شد. اعضای تیم توسعه علاوه بر رحیمی شامل «سمیه فاروقی» ۱۷ ساله، «الهام منصوری» ۱۶ ساله، «فلورانس پویا» ۱۷ ساله، «دینا وهاب زاده» ۱۴ ساله و «مینا احراری» ۱۶ ساله است. دیگر اعضای رویا پردازان هم پروژه تولید ماشین اشعه فرابنفش را کلید زده اند و تعدادی دیگر هم به تولید بازی و انیمیشن برای آموزش شهروندان در مورد ویروس می پردازند.

در کشوری که از دیرباز دختران و زنان برای ایفای نقش در جامعه و حتی آموزش با محدودیت‌های بسیاری مواجه بوده اند، رویاپردازان باورهای قدیمی را به چالش کشیده و جامعه را به قبول مهارت های زنان تشویق می کنند. محبوب می گوید که میراث این دختران از دستگاه هایی که می سازند فراتر رفته و این امید را به وی می دهد که جامعه در حال گام برداشتن در مسیر صحیح است.

مطالب مرتبط

محققان: تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل مرگبار بوده‌اند

با وجود کاهش محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها، کووید-۱۹ همچنان بزرگترین بحران جهان محسوب می‌شود و تحقیقات زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. بر اساس تحقیقی جدید، جهش‌های ویروس کرونا روی قابلیت انتقال‌پذیری آن بی‌اثر هستند.این تحقیق که «کالج دانشگاهی لندن» سرپرستی آن را برعهده داشته، ژنوم‌های ویروس در بیش از ۱۵ هزار فرد مبتلا به... ادامه مطلب

فاصله‌گذاری ۱.۸ متری برای عدم ابتلا به کرونا زیر سوال رفت

بسیاری از کشورها تصمیم به کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا گرفته‌اند، البته در اکثر آن‌ها به فاصله‌گذاری اجتماعی ۱.۸ متری اشاره شده. حالا تحقیقی جدید نشان می‌دهد که این فاصله در صورت وزش باد، برای عدم ابتلا به کووید-۱۹ مناسب نیست.سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردم توصیه می‌کند که از یکدیگر ۱ متر... ادامه مطلب

سازمان جهانی بهداشت آزمایش هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا را متوقف کرد

تحقیقی جدید که روی نزدیک به ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به کرونا مطالعه کرده، خبر از افزایش خطر مرگ و میر و همچنین بیماری‌های قلبی در بیماران درمان شده با داروی «هیدروکسی کلروکین» می‌دهد. در همین راستا سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصمیم به توقف آزمایش این دارو برای مبارزه با کووید-۱۹ گرفته است.ویروس کرونا با... ادامه مطلب

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تنها ۵۰ درصد شانس موفقیت دارد

موسسه Jenner وابسته به دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد از ابتدای اسفندماه فرایند توسعه واکسن کووید ۱۹ را با استفاده از ویروس موجود در بدن شامپانزه ها آغاز کردند. با این حال آنطور که پروفسور آدریان هیل رئیس این موسسه گفته است از آنجا که تعداد افراد آلوده به این بیماری مرتبا در انگلستان کاهش... ادامه مطلب

نیویورک تایمز صفحه نخست خود را به اسامی قربانیان کرونا ویروس اختصاص داد

نشریه نیویورک تایمز با شناسایی ۱۰۰۰ قربانی کرونا ویروس در آمریکا که در حال نزدیک شدن به رقم یکصد هزار است، یاد و خاطره آنها را گرامی داشت.آمریکا کشوری است که کووید ۱۹ در آن بیشتر از هر نقطه دیگری در این عالم قربانی گرفته و با وجود بالا بودن آمار مبتلایان و قربانیانش و البته... ادامه مطلب

دانشمندان ارتش چین به نتایج خوبی در تست واکسن کرونای خود دست یافتند

واکسن کووید ۱۹ که توسط ویروس شناس ارشد ارتش چین ساخته شده نتایج امیدوارکننده ای را در نخستین مراحل آزمایش بالینی از خود نشان داده و واکنش خوب سیستم ایمنی بدن بیش از ۱۰۰ بزرگسال سالم را برانگیخته است.نتایج این پژوهش که جمعه این هفته در نشریه The Lancet منتشر شد نشان می دهد فاز... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟