ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بازار غذاهای دریایی ووهان
علمی

چین: بازار غذاهای دریایی ووهان منشاء کرونا ویروس نبوده است

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اظهار داشته بازار غذاهای دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونای جدید در آن گزارش شد بیشتر نقش «قربانی» را برای این پاتوژن داشته است. تا بحال ...

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اظهار داشته بازار غذاهای دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونای جدید در آن گزارش شد بیشتر نقش «قربانی» را برای این پاتوژن داشته است.

تا بحال بازار غذاهای دریایی هونان در ووهان چین عامل اصلی بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ اعلام شده است. با این حال تحقیقاتی که در ادامه انجام گرفت تردیدهایی را در رابطه با منشاء اصلی این ویروس و نحوه انتقالش به انسان به وجود آورد.

گائو فو رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین در این باره به نشریه دولتی گلوبال تایمز گفت:

در ابتدا تصورمان این بود که این ویروس در بازار غذاهای دریایی ووهان وجود داشته اما حالا به نظر می رسد که این بازار قربانی ویروس شده است.

در اسفندماه سال گذشته گائو اظهار داشت که کرونا ویروس جدید (با نام علمی SARS-CoV-2) از حیوانات وحشی که به صورت غیرقانونی در بازار غذاهای دریایی هونان فروخته می شوند نشات گرفته است.

بازار غذاهای دریایی ووهان

حالا اما او با استناد به نمونه های جمع آوری شده از حیوانات موجود در این بازار مدعی شده که هیچ نشانه ای از کرونا ویروس در آنها وجود ندارد هرچند که پاتوژن کرونا ویروس در برخی نمونه های محیطی نظیر فاضلاب این بازار پیدا شده است.

منشاء کرونا ویروس جدید هنوز ناشناخته است با این حال دانشمندان چینی مشغول بررسی این موضوع هستند و برای اعلام نتیجه به زمان بیشتری نیاز دارند. ووهان در استان هوبی اولین شهری بود که این ویروس را گزارش داد اما این مساله لزوما به معنای آغاز شیوع کووید ۱۹ از این منطقه نیست!

شواهدی که تا به الان به دست آمده نشان می دهند که کرونا ویروس جدید از خفاش ها نشات گرفته و در ادامه از طریق یک گونه حیوانی واسطه به انسان منتقل شده است. اینکه نخستین انتقال از آن حیوان میانی به انسان چه زمانی رخ داده هنوز نامعلوم است.

بازار غذاهای دریایی ووهان

تحلیلگران ضمن بررسی ۴۱ مورد اول مبتلا به کووید ۱۹ در دوم ژانویه ۲۰۲۰ (یعنی ابتدای همه گیری) دریافتند که ۲۷ نفر از این افراد گرچه با بازار غذاهای دریایی ووهان ارتباط دارند اما مابقی این افراد هیچ ارتباطی با آن نداشته اند.

این پژوهش که توسط جمعی از محققان چینی در نشریه The Lancet منتشر شد نشان می داد اولین مورد ابتلا به کووید ۱۹ فردی بوده که در یکم دسامبر بیمار شده و ارتباطی با این بازار نداشته است. علاوه بر این هیچ ارتباط اپیدمیولوژیکی میان اولین فرد و اشخاص دیگر وجود نداشته است.

این یعنی احتمال دارد ویروس کرونا بدون آنکه تشخیص داده شود در حال تکثیر شدن میان جمعیت انسانی بوده تا اینکه نهایتا وارد بازار غذاهای دریایی ووهان شده و تعدادی از افراد فعال در این بازار را آلوده کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (11 مورد)
 • حمید
  حمید | ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

  این ویروس توسط دولت ها برای کنترل جمعیت جهان و گرمایش جهانی درس شده

 • imaliw
  imaliw | ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

  خفه شید اشغالخور ها منشا ووهان نبوده ازمایشگاه بیولوژیک چینی های کثیف بوده

 • Erfaan Zandii
  Erfaan Zandii | ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

  منم‌میگم‌که این بیماری منشاش ممکنه چین نباشه..

 • آریا
  آریا | ۹ خرداد ۱۳۹۹

  اونجای آدم دروغگو ? ? ?

 • فراز
  فراز | ۹ خرداد ۱۳۹۹

  کووید و سارس و خدا می‌دونه چندین بیماری دیگه آزمایشگاه های تسلیحاتی چینِ خلاص، این فیلما هم دیگه دورش گذشته

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی