چین: بازار غذاهای دریایی ووهان منشاء کرونا ویروس نبوده است

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اظهار داشته بازار غذاهای دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونای جدید در آن گزارش شد بیشتر نقش «قربانی» را برای این پاتوژن داشته است.

تا بحال بازار غذاهای دریایی هونان در ووهان چین عامل اصلی بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ اعلام شده است. با این حال تحقیقاتی که در ادامه انجام گرفت تردیدهایی را در رابطه با منشاء اصلی این ویروس و نحوه انتقالش به انسان به وجود آورد.

گائو فو رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین در این باره به نشریه دولتی گلوبال تایمز گفت:

در ابتدا تصورمان این بود که این ویروس در بازار غذاهای دریایی ووهان وجود داشته اما حالا به نظر می رسد که این بازار قربانی ویروس شده است.

در اسفندماه سال گذشته گائو اظهار داشت که کرونا ویروس جدید (با نام علمی SARS-CoV-2) از حیوانات وحشی که به صورت غیرقانونی در بازار غذاهای دریایی هونان فروخته می شوند نشات گرفته است.

بازار غذاهای دریایی ووهان

حالا اما او با استناد به نمونه های جمع آوری شده از حیوانات موجود در این بازار مدعی شده که هیچ نشانه ای از کرونا ویروس در آنها وجود ندارد هرچند که پاتوژن کرونا ویروس در برخی نمونه های محیطی نظیر فاضلاب این بازار پیدا شده است.

منشاء کرونا ویروس جدید هنوز ناشناخته است با این حال دانشمندان چینی مشغول بررسی این موضوع هستند و برای اعلام نتیجه به زمان بیشتری نیاز دارند. ووهان در استان هوبی اولین شهری بود که این ویروس را گزارش داد اما این مساله لزوما به معنای آغاز شیوع کووید ۱۹ از این منطقه نیست!

شواهدی که تا به الان به دست آمده نشان می دهند که کرونا ویروس جدید از خفاش ها نشات گرفته و در ادامه از طریق یک گونه حیوانی واسطه به انسان منتقل شده است. اینکه نخستین انتقال از آن حیوان میانی به انسان چه زمانی رخ داده هنوز نامعلوم است.

بازار غذاهای دریایی ووهان

تحلیلگران ضمن بررسی ۴۱ مورد اول مبتلا به کووید ۱۹ در دوم ژانویه ۲۰۲۰ (یعنی ابتدای همه گیری) دریافتند که ۲۷ نفر از این افراد گرچه با بازار غذاهای دریایی ووهان ارتباط دارند اما مابقی این افراد هیچ ارتباطی با آن نداشته اند.

این پژوهش که توسط جمعی از محققان چینی در نشریه The Lancet منتشر شد نشان می داد اولین مورد ابتلا به کووید ۱۹ فردی بوده که در یکم دسامبر بیمار شده و ارتباطی با این بازار نداشته است. علاوه بر این هیچ ارتباط اپیدمیولوژیکی میان اولین فرد و اشخاص دیگر وجود نداشته است.

این یعنی احتمال دارد ویروس کرونا بدون آنکه تشخیص داده شود در حال تکثیر شدن میان جمعیت انسانی بوده تا اینکه نهایتا وارد بازار غذاهای دریایی ووهان شده و تعدادی از افراد فعال در این بازار را آلوده کرده است.

مطالب مرتبط

زن چینی که ۱۶ سال پیش هویتش در گائوکائو به سرقت رفته بود به دانشگاه باز می گردد

در هفته ای که گذشت حدودا ۱۰ میلیون دانش آموز چینی آزمونی به نام گائوکائو را پشت سر گذاشتند؛ نوعی امتحان ورودی دانشگاه که مسیر آینده آنها را مشخص می کند.برای چن چانژیو گائوکائو آزمونی بود که میتوانست همه چیز را تغییر دهد. عملکرد خوب در این امتحان به معنای فرصتی برای این دختر کشاورز زاده... ادامه مطلب

جیغ کشیدن حین ترن سواری در شهربازی های ژاپن ممنوع شد [تماشا کنید]

آنچه قرار است در این خبر بخوانید شاید یکی از بزرگ ترین چالش های دوران شیوع کرونا ویروس باشد و حتی میتوان گفت برای خیلی ها از پوشیدن ماسک هم دشوارتر است؛ طبق گزارش نشریه وال استریت ژورنال مدیران شهربازی های ژاپن در خبری اعلام کرده اند افرادی که سوار ترن های هوایی می شوند... ادامه مطلب

شکایت هاروارد و MIT از دولت ترامپ به خاطر محدودیت جدید صدور ویزا برای دانشجویان خارجی

دانشگاه های هاروارد و MIT اعلام کرده اند که از دولت ترامپ به خاطر قانون جدید اداره مهاجرت و گمرک این کشور در مورد دانشجویان خارجی شکایت می کنند. چندی پیش اداره مهاجرت آمریکا اعلام کرد کلیه دانشجویان خارجی که کلاس هایشان در ترم پاییز به خاطر شیوع کرونا به صورت آنلاین برگزار می شود... ادامه مطلب

شروع فاز سوم آزمایش بالینی واکسن کرونا Sinovac

شرکت‌های مختلفی در حال توسعه واکسن کرونا هستند و حالا شرکت چینی «Sinovac Biotech» از شروع فاز سوم آزمایش بالینی واکسن خود در برزیل خبر می‌دهد.به گزارش الجزیره، این شرکت چینی اعلام کرده که این تحقیق با همکاری شرکت برزیلی تولیدکننده واکسن «Instituto Butantan» صورت می‌گیرد و در آن نزدیک به ۹ هزار متخصص مشارکت می‌کنند.... ادامه مطلب

آزمایش انسانی اولین واکسن کرونا کشور هند به زودی آغاز می‌شود

اولین واکسن بالقوه کووید-۱۹ کشور هند به نام «Covaxin» با همکاری مشترک شورای تحقیقات پزشکی هند (ICMR) و شرکت داروسازی Bharat Biotech ساخته شد و به زودی روی انسان‌ها آزمایش می‌شود.شورای تحقیقات پزشکی هند به ۱۲ موسسه پزشکی در این کشور دستور داده تا حداکثر تا امروز (۷ ژوئیه) مجوزهای لازم را از کمیته‌های داخلی... ادامه مطلب

پژوهشی جدید در اسپانیا ایده مصونیت جمعی در برابر کرونا را زیرسوال برد

یک تحقیق جامع در اسپانیا نشان می‌دهد که تنها ۵ درصد جمعیت این کشور آنتی بادی تولید کرده‌اند که بر این اساس، دستیابی به مصونیت جمعی غیرممکن به نظر می‌رسد.بر اساس گزارش CNN، پژوهش جدید نشان می‌دهد که ۹۵ درصد جمعیت این کشور اروپایی در برابر ویروس کرونا از خود مقاومتی نشان نمی‌‌دهند و مستعد... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟