روسیه از واکنش «هیستریک» ترامپ به پرتاب موفق اسپیس ایکس انتقاد کرد

روسیه از واکنش «هیستریک» ترامپ به پرتاب موفق اسپیس ایکس انتقاد کرد

سازمان فضایی روسیه از رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ به علت واکنش بیش از حد هیجانی خود به پرتاب موفق فضانوردان ناسا توسط اسپیس ایکس از خاک این کشور انتقاد کرد. این سازمان در کنار انتقاد از ترامپ، از ایجاد راه جدیدی برای سفر به فضا ابراز خرسندی کرده است.

چهارشنبه هفته پیش ناسا با همکاری شرکت خصوصی اسپیس ایکس قصد داشت دو تن از فضانوردان خود را از خاک ایالات متحده آمریکا روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) کند که به علت شرایط جوی این ماموریت لغو شد، اما شنبه شب این ماموریت با موفقیت انجام شد. علاوه بر فرود موفق فالکون ۹، کپسول کرو دراگون نیز به ISS متصل شد.

دونالد ترامپ که در حال مشاهده این پرتاب بود، اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا رهبری خود در حوزه فضایی را پس گرفته و فضانوردان آمریکایی در آینده نزدیک پا روی مریخ می‌گذارند. ترامپ همچنین خبر از این داد که واشنگتن به بهترین سلاح‌های تاریخ دست پیدا خواهد کرد.

ناسا از زمان آخرین پرتاب شاتل خود در سال ۲۰۱۱ تا پرتاب اسپیس ایکس، فضانوردان خود را توسط سازمان فضایی روسیه، «Roscosmos» روانه ISS می‌کرد. پرتاب موفقیت آمیز راکت اسپیس ایکس باعث می‌شود که Roscosmos در آینده با کاهش درآمدهای خود مواجه شود. این سازمان در سال‌های اخیر بلیط فضاپیمای خود را با قیمت بسیار گزافی به ایالات متحده آمریکا فروخته بود.

اسپیس ایکس

سخنگوی Roscosmos، «ولادیمیر اوستیمنکو» در توییتی نوشت:

«درک واکنش هیستریک پس از پرتاب موفق فضاپیمای کرو دراگون دشوار است. آنچه اتفاق افتاده باید مدت‌ها پیش رخ می‌داد. حالا دیگر تنها روسیه به ISS پرواز نمی‌کند و آمریکایی‌ها نیز می‌توانند چنین کاری را انجام دهند که عالی است.»

رئیس آژانس فضایی روسیه، «دیمیتری راگوزین» نیز در توییتی به رئیس ناسا، «جیم برایدنستاین» تبریک گفته:

«آفرین! می‌دانم برای موفقیت این ماموریت بزرگ تا چه اندازه استرس داشتید.»

راگوزین خبر از این داده که روسیه دو راکت جدید را امسال آزمایش می‌کند و سال آینده به برنامه سفر به ماه خود ادامه می‌دهد.

نظرات ۱۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato