آینده ماینرها پس از استخراج تمام ۲۱ میلیون بیت ‌کوین چگونه خواهد بود؟

آینده ماینرها پس از استخراج تمام ۲۱ میلیون بیت ‌کوین چگونه خواهد بود؟

۲۱ میلیون بیت کوین در شبکه وجود دارد و هنگامی که تمام آن‌ها نزدیک به سال ۲۱۴۰ استخراج شوند، دیگر بیت کوین جدیدی وارد چرخه نخواهد شد. در این زمان چه بلایی سر این ارز دیجیتال و ماینرها خواهد آمد؟

بلاکچین بیت‌کوین برپایه اصل منابع کنترل شده توسعه پیدا کرده که به معنای آن است که سالانه تنها به مقدار ثابتی می‌توان این رمزارز را استخراج کرد تا اینکه تمام ۲۱ میلیون واحد آن استخراج شود. پس از این زمان تغییر چندانی در فعالیت‌های شبکه ایجاد نمی‌شود، با این حال یک تفاوت بزرگ برای ماینرها وجود خواهد داشت.

تقریبا هر ۱۰ دقیقه، ماینرها با حل یک معمای رمزنگاری شده بلوکی را استخراج کرده و آن را به زنجیره بلاکچین اضافه می‌کنند. این بلوک توسط معاملاتی پر می‌شود که قبلا در استخر حافظه بیت کوین انتظار می‌کشیدند. این معاملات معمولا بر اساس کارمزدی که برای ماینرها در پی دارد، انتخاب می‌شوند.

با کشف هر بلوک، ماینر پاداش می‌گیرد. زمانی که بیت کوین برای اولین بار راه‌اندازی شد، این پاداش برابر با ۵۰ بیت کوین بود اما به صورت منظم و در دوره‌های چند ساله این پاداش پس از کشف ۲۱۰ هزار بلوک، کاهش پیدا کرد. هاوینگ یا نصف شدن ارزش پاداش معمولا هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد که جدیدترین آن ماه گذشته میلادی اتفاق افتاد و پاداش استخراج به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت.

این پاداش تنها تا زمانی که ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود، برقرار خواهد بود و پس از آن، رمزارز جدیدی به این شبکه وارد نمی‌شود. در حال حاضر نزدیک به ۱۸.۴ میلیون بیت‌کوین یا به عبارتی ۸۷.۶ درصد از حداکثر منابع استخراج شده‌اند، اما برای اتمام آن تقریبا به ۱۲۰ سال دیگر زمان نیاز است.

بیت کوین

پس از این زمان ماینرها همچنان می‌توانند در بازار حضور داشته باشند اما دیگر جایزه بلوک دریافت نخواهند کرد. با این وجود، همچنان هزینه‌ای بابت تراکنش‌ها دریافت خواهند کرد که البته بخش بسیار کمی از درآمد آن‌ها را تشکیل می‌دهد. تقریبا روزانه نزدیک به ۹۰۰ بیت کوین استخراج می‌شود که ارزشی برابر با ۸.۵ میلیون دلار دارد، که ۳۰ تا ۵۰ بیت کوین (۲۸۵ تا ۴۷۵ هزار دلار) دریافتی ماینرها است. در حقیقت کارمزد تراکنش‌ها تنها ۳.۳ درصد از درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهند که تا سال ۲۱۴۰ باید به ۱۰۰ درصد برسد.

کسب درآمد تنها از طریق کارمزد تراکنش‌ها می‌تواند تعداد ماینرها را کاهش دهد، اما احتمالا با افزایش استفاده از شبکه، رقابت برای فضای بلوک افزایش پیدا می‌کند که نتیجه آن می‌تواند افزایش کارمزد تراکنش‌ها برای ماینرها باشد، موضوعی که در سال ۲۰۱۷ شاهدش بودیم.

در دسامبر ۲۰۱۷ میزان معاملات بیت کوین به اوج رسید و روزانه ۱۴۹۵ بیت کوین با ارزش هرکدام ۱۴ هزار دلار معامله می‌شد که کارمزد تراکنشی معادل ۲۱ میلیون دلار برای ماینرها در پی داشت. در نهایت باید گفت این احتمال وجود دارد که تا پیش از استخراج آخرین بیت‌ کوین، مکانیزم پاداش این ارز دیجیتال نیز تغییر کند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato