آیا ایجاد تابلوی اختصاصی بورس برای استارتاپ‌ها ایده درستی است؟

ورود استارتاپ‌ها به بورس کلیدواژه مهمی در این روزهای کم رمق اقتصادی برای کسب‌وکارهای نوپا و گامی است که می‌تواند تحول مهمی را در آنها ایجاد کند. رییس جمهوری کشورمان در جلسه روز گذشته خود از وزیر اقتصاد خواست تا شرایط ورود این شرکت‌ها به بورس راحت‌تر شود و پیشنهاد داد که آنها وارد یک تابلوی اختصاصی و مجزا (بازار اختصاصی) بشوند؛ پیشنهادی که برخی از کارشناسان بورسی آن را چندان موفق آمیز نمی‌دانند و برخی دیگر با توجه به شرایط و قوانینی که قرار است برای آن تعیین شود، آن را اتفاقی خوب می‌دانند.

رگولاتور باید ماهیت استارتاپ‌ها را درک کند

«مسعود حمیدزاده» کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری‌های جسورانه گروه مالی فیروزه با اشاره به پیش‌نویسی که درباره تابلوی اختصاصی استارتاپ‌ها انجام شده می‌گوید که در این پیش‌نویس هنوز خیلی از موارد مشخص نیست و هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت که شرایط برای آنها چطور رقم خواهد، و آیا اساسا این روند به نفع آن‌ها خواهد بود یا خیر. حمیدزاده اما تاکید دارد که رگولاتوری باید ماهیت استارتاپ‌ها را درک کند. او در همین رابطه به دیجیاتو می‌گوید:

«استارتاپ‌ها، شرکت‌هایی هستند که ممکن است به طور ناگهانی سهم بزرگی از بازار را با یک سرویس ارزنده بگیرند و با شرکت‌هایی که سابقا رگولاتوری بورسی با آنها آشنا بوده متفاوت هستند؛ آینده صنعت ایران در دست استارتاپ‌ها است و در یک افق پانزده ساله ما هم مسیر دنیا را طی خواهیم کرد و باور داریم که شرکت‌های حوزه فناوری پتانسیل موفقیت زیاد در بورس را دارند.»

حمیدزاده تاکید دارد که وجود یک تابلوی اختصاصی بورسی برای استارتاپ‌ها در شرایطی خاص می‌تواند مثمر ثمر باشد؛ او در پاسخ به این سوال که این شرایط چه چیزهایی می‌تواند باشد به دیجیاتو می‌گوید:

«استارتاپ‌ها برایشان مهم است که آزادی معاملات برای سرمایه‌گذاران وجود داشته باشد و همچنین امکان نقد شوندگی برای آنها فراهم شده باشد. همچنین دسترسی برای همه سهامداران باید مهیا باشد؛ یعنی هم اینکه سهامداران حقیقی هم بتوانند فعالیت داشته باشند و فقط سرمایه‌گذاران نهادی خرید و فروش نکنند.»

او می‌گوید رگولاتوری بورس به این نکات و مسائل واقف است و در پیش‌نویسی هم که تهیه شده بسیاری از این نکات رعایت شده است. او ابراز امیدواری می‌کند که آنها بینش خوبی در زمینه ورود استارتاپ‌ها به بورس دارند.

حمیدزاده باور دارد که برندهای بزرگی در اکوسیستم استارتاپی کشور داریم که نمی‌توان آنها را در کنار دیگر استارتاپ‌ها قرار داد چرا که در آنها تلاش زیادی شده و الان به نقطه‌ای رسیدند که تاب‌آوری خود را ثابت کردند و خودشان را نشان داده‌اند: «چالش پیش روی این تیم‌های بزرگ این است که باید در قالب سیستم رگولاتوری قرار بگیرند اما استارتاپ‌های دیگر و کوچکتر چالش‌های بیشتری دارند و با مشکلات پایه‌ای روبرو هستند. استارتاپ‌هایی که در مراحل اولیه هستند باید به شکل دیگری با چالش‌های رشد خود مبارزه کنند.»

او در پاسخ به این سوال که آیا توجیه و منطقی برای ورود همه استارتاپ‌ها به بورس ولو با یک بازار جدا وجود دارد یا خیر به دیجیاتو می‌گوید: «بعید می‌دانم که در نهایت روزی برسد که همه یا عمده استارتاپ‌ها بتوانند وارد بازار بورس بشوند و قوانین بورسی این اجازه را نمی‌دهد و نباید اینطور فکر کنیم که همه استارتاپ‌ها از فردا روزی بتوانند وارد بورس بشوند.»

او می‌گوید که استارتاپ‌ها باید در حد ارزیابی سهامداران خرد قابل ارزیابی باشند می‌توانند با ورود به بورس یک فرصت ایجاد کنند اما اگر ارزیابی ریسکی آنها انجام پذیر نباشد بهتر است که مستقیما وارد بورس نشوند و مراحل پیش‌تر رشد و توسعه را طی کنند.

به عقیده او، در نهایت هم استارتاپ‌های بزرگ وارد فرابورس خواهند شد و هم استارتاپ‌های متوسط رو به بالا که توانسته‌اند به نقطه‌ای از قوت برسند.

تابلوی اختصاصی بورس کار درستی نیست

«محمد قاسمی» مدیرعامل شرکت سوشیانت (شرکت حوزه فناوری فعال در بورس) در گفتگو با دیجیاتو اذعان دارد که تجربه یک بازار و تابلوی جدا در وادی‌های مختلف رقم خورده: «تابلو‌های SME را داشته‌ایم و تجربه خوبی نبوده است و همه فعالان بورسی می‌دانند که مجزا بودن الزاما با شرایط بهتر بودن نیست.» از نظر او تابلوی مربوط به استارتاپ‌های دانش‌بنیان هم تجربه خوشایندی به همراه نخواهد داشت: «دسته بندی کردن کمکی به حل مساله نمی‌کند.»

او با اشاره به ابعادی که دیجی کالا، اسنپ، تپسی، کافه بازار و شیپور و دیگر استارتاپ‌هایی که قصد ورود به بورس دارند و برندی که خلق کرده‌اند به دیجیاتو می‌گوید: «این مساله برایشان چندان خوب نیست چون هم اعتبار آنها را خدشه‌دار می‌کند و هم کمتر توسط آحاد مردم دیده می‌شوند.»

قاسمی باور دارد که این استارتاپ‌ها باید در جایی باشند که همه آنها را می‌بینند و تابلوی جداگانه برای معاملات آنها چندان جالب نخواهد بود، او در پاسخ به این پرسش که آیا این موضوع برای تیم‌های کوچکتر فرصت مناسبی خواهد بود یا خیر به دیجیاتو می‌گوید: «آنها باید به همان تابلوهای SME بروند که مورد بخت و اقبال هم قرار نگرفته است.»

بورس را با محل جذب سرمایه اشتباه نگیریم

او می‌گوید نباید بورس را با مساله تامین مالی برای استارتاپ‌های کوچک و بذری اشتباه گرفت و تاکید دارد این مساله باید در مراحلی چون سرمایه‌گذاری جمعی حل شود: «استارتاپ‌ها نباید فکر کنند که با ورود به بورس می‌توانند سرمایه‌ جذب کنند و باید مراحل ورود به بورس را طی کنند، آنها یا باید به سود برسند یا جریان نقدینگی خوبی داشته باشند تا توان ورود به بورس را داشته باشند. در حالت عادی بورس اجازه ورود به آنها نمی‌دهد چرا که باید پاسخگوی انبوهی از سرمایه‌گذاران باشند.»

قاسمی تاکید می‌کند که این مساله تنها در بورس ایران نیست و در تمام دنیا فلسفه بورس این چنین است: «استارتاپ‌های کوچک باید به رشد کافی برسند و سپس وقتی به رشد رسیدند، خود بورس دنبال آنها خواهد بود.»

malltina

مطالب مرتبط

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

چرا ایران مدرن به سمت شفافیت پیش نمی‌رود؟ معاون وزیر ارتباطات پاسخ می‌دهد

رییس سازمان فناوری اطلاعات در سمینار «ریشه‌های اداری و اجتماعی مقابله با شفافیت»، درباره موانع رشد شفافیت در نظام‌های اداری صحبت کرد. او توضیح داد چرا برخی نهادها در دنیای مدرن امروزی همچنان به محرمانه‌سازی اعتقاد دارند و چرا باید شفافیت را به عنوان راه اصلی انتخاب کرد.«امیر ناظمی» در این نشست با طرح این... ادامه مطلب

کرونا هم مشترکین اینترنت ثابت را بیشتر نکرد؛ ضریب نفوذ ۱۴۴ درصدی موبایل در کشور

بر اساس آخرین آمار رگولاتوری، تا پایان خرداد ۹۹ تعداد ۱۲۱ میلیون و ۹۲ هزار و ۲۳۲ سیم‌کارت در کشور فعال بوده و ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران به بیش از ۱۴۴ درصد (دو درصد بیشتر از اسفند ۹۸) رسیده است.رگولاتوری به شکل فصلی گزارش‌های کاملی را از بخش‌های مختلف تحت نظارت خود منتشر... ادامه مطلب

فیلیمو باکس معرفی شد؛ ورود اولین سخت افزار هلدینگ صبا ایده به بازار

هلدینگ صبا ایده امروز از اولین سخت‌افزار خود تحت عنوان «فیلیمو باکس» رونمایی کرد. این گجت اندرویدی به کاربران اجازه می‌دهد تا در تلویزیون‌های خود، تجربه‌ی استفاده از محتوای فیلیمو را با کیفیت 4K داشته باشند.مشخصات سخت‌افزاری فیلیمو باکسفیلیمو باکس که با کد FB-101 معرفی شده، از فناوری 4K HDR بهره می‌برد. در واقع کاربران... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟