اسپیس اکس ماهواره GPS نیروی فضایی آمریکا را به مدار برد [تماشا کنید]

اسپیس اکس ماهواره GPS نیروی فضایی آمریکا را به مدار برد [تماشا کنید]

اسپیس اکس غروب سه شنبه به وقت محلی آمریکا یک ماهواره GPS نظامی متعلق به نیروی فضایی این کشور را با راکت فالکون ۹ از دماغه کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب کرد.

به گزارش Cnet، این سومین پرتاب پس از مأموریت ارسال فضانوردان ناسا با فضاپیمای کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی به شمار می‌رود. این شرکت موفق شد برای اولین بار پس از حمل یک ماهواره نظامی به مدار زمین، مرحله اول بوستر راکت فالکون ۹ را با موفقیت روی زمین فرود آورد. اسپیس اکس همچنین از بازیابی سپرهای حرارتی راکت جهت استفاده در مأموریت‌های آینده خبر داد.

اسپیس اکس با این مأموریت برای دومین بار پس از سال ۲۰۱۸ یک ماهواره GPS را به فضا حمل کرد. این ماهواره که «GPS III SV03» نام دارد، به مجموعه ماهواره‌هایی موسوم به GPS III ساخت شرکت «لاکهید مارتین» ملحق شد. لاکهید مارتین می‌گوید ماهواره های GPS III نسبت به ماهواره‌های قدیمی «سه برابر دقت بیشتری داشته و قابلیت‌های ضدپارازیت آنها تا هشت برابر بهبود پیدا کرده است.»

این ماهواره از قابلیت‌های جدیدی همچون مخابره سیگنال برای کمک به مردم عادی و کاربران تجاری ماهواره‌ها و همچنین قابلیت برقراری ارتباط با دیگر ماهواره‌های ناوبری همچون سیستم «گالیلئو» اروپا برخوردار است. بنابراین افرادی که از سیستم GPS III استفاده می‌کنند توانایی وصل شدن به تعداد بیشتری ماهواره در فضا را خواهند داشت. طول عمر این ماهواره‌ها نیز در مقایسه با نسل قبل بیشتر بوده و برای مدت زمان بیشتری در فضا باقی خواهند ماند.

اسپیس اکس با این مأموریت یازدهمین پرتاب در سال ۲۰۲۰ را نیز انجام داد و اگر پرتاب‌های فشرده با این سرعت ادامه پیدا کنند، رکورد جدیدی در انجام بیشترین پرتاب در یک سال را بر جای خواهد گذاشت. اسپیس اکس سال ۲۰۱۸ با ۲۱ پرتاب فعال ترین سال این شرکت را رقم زد و قصد دارد در سال ۲۰۲۰ با حدود ۳۸ پرتاب رکورد قبلی را بشکند.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato