زن چینی که ۱۶ سال پیش هویتش در گائوکائو به سرقت رفته بود به دانشگاه باز می گردد

در هفته ای که گذشت حدودا ۱۰ میلیون دانش آموز چینی آزمونی به نام گائوکائو را پشت سر گذاشتند؛ نوعی امتحان ورودی دانشگاه که مسیر آینده آنها را مشخص می کند.

برای چن چانژیو گائوکائو آزمونی بود که میتوانست همه چیز را تغییر دهد. عملکرد خوب در این امتحان به معنای فرصتی برای این دختر کشاورز زاده بود تا به دانشگاه رویاهایش قدم بگذارد و شکست در آن یعنی باقی ماندن در مزرعه و ادامه به همان زندگی مشقت بار قبلی!

چانژیو امتحان را رد شد. بعد از رد شدن در گائوکائو او شغل های مختلفی را امتحان کرد که از کارگری در کارخانه گرفته تا پیشخدمتی را شامل می شد و نهایتا هم به عنوان مربی مهد مشغول به کار شد.

malltina

۱۶ سالی از شرکت کردن این خانم در آزمون گائوکائو می گذرد و حالا مشخص شده که او توانسته در دانشگاه تکنولوژی شاندونگ قبول شود و ظاهرا حتی در این دانشگاه درس خوانده. اما خانمی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده چن نبوده و در واقع نمره و هویت او توسط دختری از یک خانواده پولدار به سرقت رفته؛ خانواده ای که با زد و بند با مقامات برگزار کننده حوزه امتحانی مسیر را برای ورود دخترشان به دانشگاه هموار کردند.

اما چن تنها یکی از ۲۴۲ نفری است که بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ هویت شان در استان شاندونگ به سرقت رفته است و حالا این پرونده به جریان افتاده و حتی مجلس نمایندگان چین نیز به ماجرا ورود پیدا کرده است.

خانواده ای که نام دخترشان در هفته های اخیر نقل محافل خبری چین شده است امید بسیاری به موفقیت او داشتند. آنها در فقر زندگی می کردند و تنها میتوانستند هزینه های آموزش یک فرزندشان را تامین کنند. برای همین هم از برادر بزرگتر چن که کمتر در درس و تحصیل موفق بود خواستند که دیگر ادامه تحصیل ندهد تا مسیر را برای خواهر باهوش خود هموار کند. این مساله در مناطق روستایی چین که عموما آموزش پسران بر تحصیل دختران اولویت دارد به ندرت رخ می دهد اما خانواده چن خانواده روشنفکری بودند.

با همین دیدگاه چن در گائوکائوی سال ۲۰۰۴ شرکت کرد. در آن زمان دانشجویان چینی نامه ای مبنی بر رد شدن در دانشگاه دریافت نمی کردند و اگر فرد نامه قبولی نمی گرفت به معنای پذیرفته نشدن قلمداد می شد.

چن تا ماه سپتامبر (اواخر شهریورماه) صبر کرد؛ درست زمانی که دانشگاه ها باز می شوند و وقتی نامه ای از دانشگاه نگرفت تصمیم گرفت که به دنبال کار بگردد.

دو ماه پیش او تصمیم گرفت که آزمون بزرگسالان را پشت سر بگذارد. زمانی که اطلاعات شخصی خود را درون وبسایت رسمی دولت وارد کرد متوجه شد که نامش به عنوان فردی که سال ۲۰۰۴ وارد دانشگاه شده و در سال ۲۰۰۷ فارغ التحصیل شده ذکر شده است. اما عکسی که در سایت نمایش داده می شد او نبود. کم کم حقیقت آشکار شد و او به جعل و کلاهبرداری بزرگی پی برد که رویاهایش را ویران کرده بود.

طبق گزارش رسمی خبرگزاری شینهوا عموی دانشجوی کلاهبرداری که به جای چن وارد دانشگاه شده و از مقامات محلی است حالا متهم است که با کمک یکی از مدیران برگزاری گائوکائو به اطلاعات آزمون چن دسترسی پیدا کرده است. چن در آن سال نمره ۵۴۶ از ۷۵۰ را دریافت کرده و خانمی که به جای او به دانشگاه رفته نمره ۳۰۳ را گرفته است.

گفته می شود پدر دانشجوی کلاهبردار با رهگیری نامه های پذیرش چن در اداره پست مانع از رسیدن آنها به دست این خانم نگون بخت شده است و سپس با کمک مدیر دبیرستان خانم چن، سوابق تحصیلی جعلی را براساس نمرات چن برای دخترش درست کرده است.

آشنایان دانشجوی جعلی حتی همکاری های گسترده ای را با رئیس پلیس شاندونگ و کارکنان دانشگاه انجام دادند تا مطمئن شوند که دخترشان حتما وارد دانشگاه می شود. فرد خاطی که نام واقعی اش چن یانپینگ است سپس با هویت جعلی چن چانژیو وارد دانشگاه شده است و تا به امروز همکارانش او را با اسم جعلی اش می شناسند. از زمان فاش شدن این جعل اسناد و کلاهبرداری مدرک این خانم باطل شده و از کارش نیز برکنار شده است.

چن واقعی در مصاحبه با شبکه CCTV چین گفت:

فقط می خواستم شخصا با او صحبت کنم و بپرسم چرا هویت مرا سرقت کرد؟ بگویم تو خودت را به جای من جا زدی. فکر نکردی چه اتفاقی برای من می افتد؟ تا این اندازه خودخواه هستی؟

مطالب مرتبط

مدارگرد، فرودگر و کاوشگر چین عازم مریخ شدند [تماشا کنید]

در ساعات اولیه بامداد امروز چین راکت قدرتمند Long March 5 را به همراه یک مدارگرد، فرودگر و کاوشگر به سفر ۷ ماهه مریخ فرستاد؛ به این ترتیب دومین ماموریت از سه ماموریت مهم این کشور به سمت سیاره سرخ کلید خورد و در صورتی که پرتاب صبح امروز چین با موفقیت انجام شود این کشور... ادامه مطلب

شکایت هاروارد و MIT از دولت ترامپ به خاطر محدودیت جدید صدور ویزا برای دانشجویان خارجی

دانشگاه های هاروارد و MIT اعلام کرده اند که از دولت ترامپ به خاطر قانون جدید اداره مهاجرت و گمرک این کشور در مورد دانشجویان خارجی شکایت می کنند. چندی پیش اداره مهاجرت آمریکا اعلام کرد کلیه دانشجویان خارجی که کلاس هایشان در ترم پاییز به خاطر شیوع کرونا به صورت آنلاین برگزار می شود... ادامه مطلب

اعلام هشدار در چین پس از ابتلای یک نفر به طاعون خیارکی

مقامات یکی از مناطق خودمختار در شمال چین پس از مبتلا شدن یکی از کشاورزان این منطقه به طاعون خیارکی به مردم هشدار دادند.مقامات بهداشتی شهر «Bayan Mur» واقع در منطقه مغولستان داخلی، روز یکشنبه پس از مبتلا شدن یکی از کشاورزان این منطقه به طاعون خیارکی (Bubonic plague) زنگ خطر را به صدا درآوردند.... ادامه مطلب

کشف آلودگی شدید به کرونا ویروس جدید در بازار عمده فروشی غذای پکن

چین در بخش خرید و فروش گوشت و غذاهای دریایی بازار عمده فروشی غذای پکن آلودگی شدید به کرونا ویروس جدید را شناسایی کرده است. مقامات چینی اعلام کرده اند که دمای پایین و رطوبت بالای این بازار احتمالا از جمله علل آلودگی شدید آن به کرونا ویروس جدید بوده است.گزارش اولیه چین در مورد... ادامه مطلب

هراس از شیوع موج دوم کرونا در چین به دنبال قرنطینه پکن

چین از مدتی قبل و با کاهش شمار بیماران مبتلا به کرونا معیارهای قرنطینه را کاهش داده بود اما در روزهای اخیر پایتخت این کشور شاهد ابتلای مجدد ده‌ها نفر به کووید-۱۹ بود و در پی آن تصمیم به قرنطینه بخش‌‌هایی از پکن گرفته شده است.زندگی عادی در پکن تنها ۵۵ روز دوام داشت، چرا... ادامه مطلب

سناریوی فاجعه آمیز؛ اگر کشورها قرنطینه نمی‌شدند چه اتفاقی رخ می‌داد؟

مطالعات جدید نشان می‌دهند اگر کشورها پس از شیوع ویروس کرونا اقدامات پیشگیرانه را انجام نمی‌دادند و مردم قرنطینه را رعایت نمی‌کردند، صدها میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس مبتلا می‌شدند.محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (University of California at Berkeley)، تأثیرات بیش از ۱۷۰۰ اقدام پیشگیرانه برای مبارزه با ویروس کرونا را در شش کشور... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟