همتای دشوارتر کنکور ؛ مروری بر عجیب‌ترین سوالات در آزمون سراسری Gaokao چین

هر سال در ابتدای ماه ژوئن میلادی، میلیون‌ها دانشجوی چینی در آزمون Gaokao شرکت می‌کنند که آزمون ملی ورودی دانشگاه‌های چین به حساب آمده و عملا همان کنکور خودمان است. با این همه، پاندمی کووید-۱۹ باعث شد Gaokao حدودا یک ماه به عقب بیفتد و به این ترتیب، طی این هفته بیش از ۱۰ میلیون دانش‌آموز در سراسر چین باید این آزمون را پشت سر بگذارند.

درست همانطور که دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی انتظار دارند، آزمون Gaokao تلاشی سخت برای ورود به دانشگاه‌های چین و آزمونی شدیدا پر ریسک است که آینده تمام شرکت‌کنندگان به آن بستگی دارد.

با سیستم امتیازی که نمره ۷۵۰ در آن بیشترین نمره ممکن به حساب می‌آید و سوالاتی که در هر ایالت متفاوت از ایالت دیگر ظاهر می‌شوند، Gaokao معمولا شامل سوالاتی در حوزه ادبیات چین، ریاضیات و زبان خارجی (عمدتا انگلیسی) می‌شود.

malltina

این آزمون که ۱۰ ساعت طول کشیده و برای دو یا سه روز دانش‌آموزان را درگیر سوالات چند گزینه‌ای، سوالات جاخالی و انشانویسی می‌کند، قرار است نتیجه تلاش ۱۲ ساله دانش‌آموزان در سیستم آموزشی باشد و تنها راه آن‌ها برای ورود به دانشگاه منتخب‌شان.

اما این آزمون دقیقا چقدر دشوار است؟ بیایید برخی از سوالات واقعی را که در آزمون‌های سال‌های پیش دیده شده‌اند را با یکدیگر مرور کنیم.

سوالات انشایی

افرادی که در آزمون شرکت می‌کنند معمولا با دو نوع انشا روبه‌رو می‌شوند: انشاهای بزرگ (حدودا ۷۰۰ الی ۸۰۰ کلمه) و انشاهای مایکرو (حدودا ۱۵۰ کلمه). سپس تصحیح‌کنندگان، به نوشته‌ها نمره می‌دهند.

در سال‌های اخیر، برخی از موضوعات انشای آزمون Gaokao به خاطر گیج‌کنندگی بیش از حدشان مورد انتقاد فراوان قرار گرفته‌اند. برای مثال دانش‌آموزان ایالت هونان در سال ۲۰۱۳ بعد از مشاهده موضوع انشای خود، مبهوت باقی مانده بودند: «به بالا پرواز می‌کند و یک صدا از او می‌پرسد که آیا خسته شده یا خیر. می‌گوید نه».

در همان آزمون، یک انشای دیگر چنین موضوعی داشت: «یک پدر در حال بریدن مقالات از یک روزنامه است و فرزندش به آغوشش می‌آید و می‌گوید: "من می خواهم تو را دقیقا به این شکل همراهی کنم".»

یکی از شهروندان این کشور در فروم‌های اینترنتی نوشته که «این دیوانگی محض است. آیا کسی می‌تواند به من توضیح دهد که این دو موضوع اصلا قرار است چه معنایی داشته باشند؟» اما این‌ها تنها سوالات انشایی شدیدا پیچیده در آزمون سراسری چین نیستند و در ادامه برخی دیگر را که در آزمون‌های سال‌های اخیر مشاهده شده‌اند را مرور می‌کنیم.

روابط

در جریان دوران تحصیلت در دبیرستان، قطعا چیزی بوده که نتوانی آن را فراموش کنی. چه موضوع صحبت یک جدل بالاگرفته با هم‌کلاسی‌ها باشد و چه الهام گرفتن از دیگران.

برخی موسسات به تحقیق روی روابط میان هم‌کلاسی‌ها در مدارس پرداخته‌اند. نتایج تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که ۶۰ درصد از دانش‌ آموزان از این روابط رضایت دارند، ۳۶ درصد از آن‌ها به نظرشان این روابط اوکی است و ۴ درصد هم هیچ رضایتی از آن‌ها به دست نمی‌آورند. دلیل این روابط نه‌چندان قوی می‌تواند خویشتن‌آگاهی بیش از حد، تقابلات شخصیتی یا رقابت باشد.

۷۲ درصد دیگر از دانش‌ آموزان اعتماد به نفس لازم برای ایجاد اتمسفری هارمونیک را دارند.

از زاویه دید و استایل خودت برای نوشتن مقاله‌ای راجع به موضوعات ارائه شده استفاده کن و از این موضوعات فاصله نگیر.

توماس ادیسون چه واکنشی نشان می‌داد؟

انشا موضوعی. مکالمه میان دو دانشمند. اگر توماس آلوا ادیسون به قرن بیست و یکم میلادی می‌آمد، چه واکنشی به تلفن‌های موبایل نشان می‌داد؟‌ کمتر از ۸۰۰ کلمه ننویس. تیتر مخصوص به خودت را انتخاب کن.

صدقه

انشایی راجع به «صدقه» بنویس.

یک شخص میلیاردر توانست از هیچ به ثروت خود برسد. اما آدمی بخشنده بود و خودش را وقف خیریه کرد. او سپس باخبر شد که سه خانواده فقیر در شرایطی بسیار سخت گذران زندگی می‌کنند. او دلش برای سه خانواده سوخت و تصمیم گرفت به آن‌ها صدقه دهد. یک خانواده بسیار سپاسگزار بود و صدقه او را پذیرفت. یک خانواده دیگر مردد بود اما در نهایت صدقه را پذیرفت و گفت که پول را به او برمی‌گرداند. خانواده سوم از او به خاطر سخاومت‌مندی‌اش تشکر کرد اما پول را نپذیرفت چون آن را نوعی ترحم به حساب می‌آورد.

جرج برنارد شاو

«برخی از مردان چیزها را آنطور که هستند می‌بینند و می‌پرسند چرا؟ من رویای چیزهایی را در ذهن می‌پرورانم که هیچوقت وجود نداشتند و می‌پرسم چرا که نه؟» - جرج برنارد شاو

انشایی بنویسید و بگویید که درباره سخن برنارد شاو چه فکر می‌کنید. انشا باید حدودا ۸۰۰ کلمه باشد.

«کار مهم‌تر»

مردم همیشه سرگرم انجام کاری هستند که به نظرشان مهم است، اما به نظر می‌رسد همواره کاری مهم‌تر برای انجام دادن در جهان وجود دارد. یک انشا بنویسید و نظرتان را راجع به این موضوع تشریح کنید.

یک زندگی متعادل

یک موضوع راجع به «یک زندگی متعادل» انتخاب کن و راجع به آن بنویس.

شن و مروارید

یک مرد جوان به خاطر راکد و بی تغییر بودن حرفه شغلی‌اش افسرده شده بود. او پیرمردی را در ساحل دید. پیرمرد مشتی شن برداشت و آن را در ساحل ریخت و سپس از مرد جوان پرسید «می‌توانی پیدایشان کنی؟» مرد جوان پاسخ منفی داد. بعد پیرمرد یک مروارید در ساخل انداخت و همان سوال را دوباره تکرار کرد. مرد جوان این بار پاسخ مثبت داد. سپس به یک کشف بزرگ رسید: هر فرد باید قبل از اینکه تشخیص داده شود، چیزی متفاوت باشد.

«فلسفه زیرکانه دایره و مربع»

محفظه‌های شیر همواره جعبه‌هایی مکعبی شکل هستند. محفظه‌های آب معدنی همواره بطری‌هایی گرد هستند. بطری‌های دایره‌ای شراب معمولا در جعبه‌های مکعبی شکل قرار می‌گیرند. یک انشا راجع به فلسفه زیرکانه دایره و مربع بنویسید.

انشاهای مایکرو

یک گزینه را انتخاب کرده و در ۱۵۰ کلمه یا کمتر به آن‌ پاسخ دهید:

۱) نقد یک اثر کلاسیک چینی

۲) نوشتن یک شعر راجع به دایره

۳) انتقاد بر رفتارهای غیرمتمدنانه در پکن

قهرمانان و عشق

یک انشا راجع به هر یک از این دو موضوع بنویسید که کمتر از ۷۰۰ کلمه نباشد:

۱) بی‌شمار قهرمان در تاریخ چین داریم که می‌توانند اسوه باشند. لطفا یک انشا با این عنوان بنویسید: «اگر من شانسی برای گذراندن یک روز با قهرمانم داشتم». یک قهرمان را انتخاب کرده و سپری کردن یک روز با او را متصور شوید.

۲) برای چه چیزی در روحتان عشقی عمیق دارید؟ می‌توانید یک گیاه، یک حیوان یا یک شی را انتخاب کرده و درباره آن بنویسید.

سحر

لطفا یک انشا راجع به موضوع پیش رو بنویسید:

به نظرتان چه کسی مسحورکننده‌ترین فرد است؟ یک زیست‌تکنولوژی‌دان که کمپانی‌اش را در تحقیقات بین‌المللی هدایت می‌کند، یک جوشکار معمولی که از طریق آثارش به شهرت بین‌المللی رسیده یا یک تصویربردار که به خاطر مجموعه‌ای از تصاویرش شدیدا مورد تمجید قرار گرفته؟

فغان اجتماعی

بعد از اینکه یک دختر در ترغیب پدرش به عدم برقراری تماس تلفنی حین رانندگی در اتوبان ناکام ماند، با پلیس تماس گرفت. پلیس از راه رسید و پدرش را توجیه کرد. سپس یک فغان اجتماعی بزرگ به راه افتاد. لطفا یک انشا راجع به اطلاعات ارائه شده از دختر، پدرش و مامور پلیس بنویسید که کمتر از ۸۰۰ کلمه نباشد.

خرد در برابر صداقت

یک شخص صادق شاید باهوش نباشد و یک شخص باهوش شاید خرد حقیقی نداشته باشد. لطفا یک انشا درباره این موضوع بنویسید که کمتر از ۸۰۰ کلمه نباشد.

پسرک کوچک در اتوبوس

بعد از سوار شدن به اتوبوس، پسرک کوچک از راننده می‌خواهد که برای مادرش صبر کند. یک دقیقه گذشت و مادر از راه نرسید. مسافرین با صدای بلند شکایت کردند و پسر به گریه افتاد. وقتی مادر به اتوبوس رسید، همه ساکت شدند. مادر معلول است. براساس اطلاعات ارائه شده، انشایی شامل ۸۰۰ کلمه یا بیشتر بنویسید.

مسیرها

لطفا یک انشا براساس سه جمله ارائه شده در پایین بنویسید:

۱) در ابتدا هیچ مسیری در جهان وجود نداشت، اما بعد از اینکه بسیاری از افراد در جایی قدم برداشتند، یک مسیر شکل گرفت.

۲) حتی اگر مسیری اشتباه انتخاب کنید، در هر صورت مسیری معنادار خواهد بود.

۳)‌ هیچ مسیری در جهان نیست که نتوانید در آن گام بردارید. صرفا مردمانی را داریم که جرئت پا گذاشتن در آن مسیرها را به دست نمی‌آورند.

آزادی

شما آزاد به حساب می‌آیید چون می‌توانید انتخاب کنید که چگونه از صحرا عبور کنید. شما آزاد به حساب نمی‌آیید چون در هر صورت باید از صحرا عبور کنید. یک انشای ۸۰۰ کلمه‌ای راجع به این موضوع بنویسید.

سوالات جاخالی

ریاضی

برای درک عملکرد آکادمیک ۱۰۰۰ دانش‌آموز، متد نمونه‌برداری سیستماتیک به‌گونه‌ای طراحی شده که ۴۰ نمونه را انتخاب می‌کند. معیار نمونه‌برداری باید چه باشد؟‌

ریاضی

با درنظرگیری فرمول f (x) = sinx - (2sqrt(3))(sin^2(pi/2))

الف) کوچک‌ترین گردش مثبت f(x) را بیابید

ب) با درنظرگیری اینکه گردش [0,2pi/3] باشد، کمترین مقدار f(x) را بیابید

ریاضی

طول لبه یک چهار وجهی ۲√ است و چهار نوک آن روی یک کره قرار گرفته‌اند، محیط کره چقدر است؟

ریاضی

همانطور که در تصویر بالا و در فرم xOy می‌توان دید، ما خط l :x-y-2=0 و نمودار سهمی C:y²=2px(p>0) را داریم

الف) اگر I از نقطه فوکوس نمودار سهمی C عبور کند،‌ معادله نمودار را بیابید

ب) با درنظرگیری اینکه دو نقطه P متفاوت داریم و Q متقارن با خط I است:

۱) اثبات کنید که مختصات نقطه میانی پاره خط PQ معادل (2-p,-p) است

۲) دامنه p را بیابید

شیمی

تحت تاثیر عامل کاتالیزگر، NH3 با O2 واکنش نشان می‌دهد، بنابراین معادله شیمیایی باید ـــــــــــــ باشد.

زبان انگلیسی

با هدف کاهش ازدحام در شلوغ‌ترین ایستگاه‌های کشور، قدم زدن روی پله‌‌های برقی ممنوع خواهد بود.

برای اولین بار، تمام مسافرین در متروی زیرزمینی لندن مجبور به ایستادن در دو طرف پله‌ برقی هستند تا ظرفیت ایستگاه‌ها در شلوغ‌ترین اوقات روز افزایش یابد.

یک آزمایش شش‌ماهه در ایستگاه هالبورن انجام خواهد شد که قانون ایستادن در راست و قدم زدن در چپ را کنار می‌گذارد. این حرکت که قرار است ساختاری مشابه در شهرهای شرق دور مانند هنگ کنگ را تقلید کند، طراحی شده تا تعداد افرادی که از پله برقی‌های طولانی در ساعات شلوغ استفاده می‌کنند را افزایش دهد.

بنابر آمار متروی لندن، تنها ۴۰ درصد از مسافران حاضر به گام برداشتن در تمام مسیر پله‌ برقی‌ها هستند و به این ترتیب، اکثریت افراد ترجیح می‌دهد در طرف «ایستادن» حضور داشته باشند.

یک آزمایش سه‌ هفته‌ای در هالبورن طی سال گذشته نشان داد تعدادی افرادی که در هر لحظه از پله برقی استفاده می‌کنند می‌تواند تا یک سوم افزایش یابد. پیتر مک‌ناوت، مدیر عملیات‌های متروی لندن گفت: «شاید درست به نظر نرسد که با ثابت ایستادن می‌توانید سریع‌تر مسیر را طی کنید، اما آزمایش‌ ما در هالبورن اثبات کرد که این موضوع می‌تواند حقیقت داشته باشد. آزمایش شش‌ماهه جدید به ما کمک می‌کند که دریابیم می‌توانیم مسافران را در طولانی‌مدت به ایستادن در دو طرف ترغیب کنیم یا خیر».

هالبورن برخی از طولانی‌ترین پله برقی‌های شبکه متروی لندن را دارد. مدیران این ایستگاه مدعی شده‌اند که ظرفیت محدود بود چون افراد کمی حاضر به قدم برداشتن به سمت بالا بودند - این یعنی تنها یک طرف پله‌های برقی در تمام اوقات استفاده می‌شد. تحقیقات نشان می‌دهد که با ممنوعیت قدم برداشتن،‌ بهینگی پله‌های برقی تا ۱۸.۵ درصد افزایش می‌یابد.

آزمایش‌های قبلی نشان دادند که پله‌های برقی ایستگاه‌ها به صورت معمول در ساعت ۸:۳۰ الی ۹:۳۰ صبح، ۲۵۰۰ نفر را جا به جا می‌کنند و در برهه آزمایش جدید، این رقم به ۳۲۵۰ نفر رسید.

در آزمایش جدید که از روز ۱۸ آپریل آغاز می‌شود، یکی از سه پله برقی‌های رو به بالا تنها برای ایستادن خواهد بود و در پله برقی دوم، طی ساعات شلوغ روز قدم زدن ممنوع می‌شود. پله برقی سوم هم ترکیبی از قدم زدن و ایستادن خواهد بود.

به سوالات زیر با کمتر از ۱۰ کلمه انگلیسی پاسخ دهید:

۱. مشکل فعلی پله‌های برقی در صورت ایستادن در راست و راه رفتن در چپ چیست؟

۲. آزمایش سه‌هفته‌ای سال گذشته در ایستگاه هالبورن چه چیزی را اثبات کرد؟

۳. در رویکرد جدید، علاوه بر اینکه راه رفتن روی یک پله برقی در ساعات شلوغ روز ممنوع می‌شود، دیگر پله‌های برقی رو به بالا برای ـــــــــــــــ استفاده می‌شوند.

تاریخ

بعد از یک کلاس درسی، یک دانش‌آموز که درباره سیستم قانون‌گذاری روم باستان مطالعه کرده، می‌خواهد بداند که آیا بردگان -بنابر با قوانین- «از قوانین مبرا بوده و هیچ حقی نداشته‌اند» یا خیر. بعد از مطالعه چندین منبع مختلف، او چنین یادداشت‌هایی برداشته:

۱) در جامعه روم، برده به کسی گفته می‌شود که آزادی نداشته و به عنوان یک جسم شناخته می‌شود: یک شخص می‌تواند از بدو تولد هویت برده داشته باشد، به عنوان مجازات تبدیل به برده شود یا در جنگ به اسارت گرفته شود. برده‌ها را ضمنا می‌توان آزاد کرد.

۲) آزادی برده‌ها عنصری مهم در قوانین روم باستان بوده است.

۳) قانون دوازده لوحه در روم تمام مقررات را در بر می‌گرفته است.

۴) تمام این‌ها نشان می‌دهد که پدیده برده‌داری در روم مشاهده می‌شده است.

از پایان برهه جمهوری‌خواهی و گذار به سیستم امپراتوری، آزادی بردگان همزمان با گسترش قلمروی روم رواج بیشتری یافت. در متون تاریخی، شواهد زیادی راجع به آزادی تعداد بسیار زیادی از بردگان به چشم می‌خورد.

تاریخ‌شناسان می‌گویند: یک نقطه نظر رایج در سیستم قانون روم اینست که گرچه برده‌داری یک سیستم اجتماعی مشروع است،‌ اما با «طبیعت» در تضاد است. بعد هم وکلای روم باستان را داریم که می‌گفتند از منظر قوانین مدنی، بردگان هیچ ارزشی ندارند. اما از منظر قوانین طبیعی،‌ این موضوع حقیقت ندارد چون تمام انسان‌ها برابر آفریده شده‌اند.

منابع:

۱) لغت‌نامه قوانین روم باستان

۲) قوانین دوازده لوحه، لوح پنجم، بند هشتم

۳) نامه‌های پلینی جوان راجع به آزادی بردگان

۴) تاریخ روم باستان به قلم کفالوف

بنابر این اطلاعات، به سوالات زیر پاسخ دهید:

۱) کدام یک از «منابع» اطلاعات تاریخی هستند؟ (در تضاد با اطلاعات تاریخی دست دوم)

۲) در یادداشت‌های دانش‌آموز، کدام بخش‌ها بنیان حقیقی دارند؟ و کدام بخش‌ها گمانه‌زنی‌های خود دانش‌آموز هستند؟

۳) به دانش‌آموز کمک کنید که دلایل نفوذ قوانین امپراتوری روم را تشریح کند.

جغرافی

شکل‌گیری شرایط آب و هوایی در آمریکای شمالی، ارتباطی نزدیک به جغرافیای طبیعی آن دارد. تصویر پایین را به دقت بررسی کنید و به سوال زیر پاسخ دهد:

بنابر تحلیل سه دسته‌بندی عناصر جغرافیای طبیعی (تصاویر A و B و C در بالا)، سه نوع اقلیم مختلف در آمریکای شمالی را نام برده و توصیف کنید.

مطالب مرتبط

در سالگرد ۷۵ سالگی بمباران ژاپن: معدن فراموش‌شده‌ای که بمب‌‌های اتم را ساخت

«کلمه Shinkolobwe درونم را پر از غم و اندوه می‌کند». این را سوزان ویلیامز، تاریخ‌شناس انستیتوی مطالعات کشورهای مشترک‌المنافع در بریتانیا می‌گوید: «این کلمه‌ای شاد نیست، این کلمه‌ایست که من با غم و زنجری عظیم مرتبط می‌دانم».افرادی کمی می‌دانند که Shinkolobwe چیست یا کجاست. اما این معدنی کوچک در جنوب ایالت کاتانگا -در جمهوری دموکراتیک... ادامه مطلب

چرا فضانوردان به جای مداد، از «قلم فضایی» استفاده می‌کنند؟

از یک نت‌برداری سریع گرفته تا خطاطی‌هایی که دل بیننده را می‌ربایند، ما انسان‌ها معمولا نوشتن را دست کم می‌گیریم. اما در فضا که قواعدی بسیار متفاوت از کره زمین وجود دارد، فضانوردان چطور قادر به نوشتن هستند؟ هرچه نباشد، گرانشی وجود ندارد که جوهر خودکار را پایین نگه دارد، بنابراین چطور می‌توان سر و... ادامه مطلب

اپل و دانشگاه UCLA تحقیق سه ساله در مورد افسردگی و اضطراب را شروع کردند

یکی از دانشگاه‌های آمریکا در همکاری با اپل تحقیق سه ساله‌ای را آغاز کرده تا از تأثیر فاکتورهایی مثل خواب و ورزش بر علایم افسردگی و اضطراب آگاه شود.دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) می‌خواهد به کمک اپل از تأثیرات عواملی مثل خواب و فعالیت جسمانی بر افسردگی و اضطراب مطلع شود. این مطالعه از هفته... ادامه مطلب

چرا نباید از مایکروویو برای گرم کردن چای استفاده کرد؛ علم توضیح می دهد

دستگاه های مایکروویو به خاطر سرعت عمل بالایی که دارند این روزها بسیار پرکاربرد شده اند و برخی حتی برای دم کردن چای نیز از آنها استفاده می کنند. البته هواداران چای معتقدند که این نوشیدنی وقتی در کتری حاضر شود طعم دیگری دارد و حالا پژوهشی انجام شده که نشان میدهد این گفته چندان... ادامه مطلب

توییتر امکان توییت کردن را از حساب کاربری کمپین انتخاباتی ترامپ سلب کرد

روز گذشته توییتر علیه حساب کاربری رسمی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ وارد عمل شد و اعلام کرد تا زمانی که اکانت TeamTrump@ ویدیوی مربوط به ادعاهای گمراه کننده رئیس جمهور آمریکا در رابطه با کووید ۱۹ را حذف نکند، امکان توییت کردن نخواهد داشت.در این ویدیو که از مصاحبه دونالد ترامپ با شبکه خبری فاکس نیوز... ادامه مطلب

نیروی هوایی آمریکا احتمالا ناوبری با میدان مغناطیسی را جایگزین GPS می‌کند

نیروی هوایی ایالات متحده با در نظر داشتن احتمال قطع شدن شبکه سراسری مسیریابی GPS در هنگام جنگ، دنبال راه حلی ثانویه و پایدار می‌گردد و به همین ترتیب می‌خواهد از نقشه میدان مغناطیسی زمین برای مسیریابی استفاده کند.به گزارش Defense One دقت و پایداری نقشه‌های میدان مغناطیسی به قدری بالاست که می‌توان در میدان... ادامه مطلب

نظرات ۲۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟