قیمت واکسن کرونا شرکت چینی «سینوفارم» مشخص شد؛ فراتر از انتظار

قیمت واکسن کرونا شرکت چینی «سینوفارم» مشخص شد؛ فراتر از انتظار

قیمت واکسن کرونا شرکت چینی «سینوفارم» مشخص شد؛ فراتر از انتظار

یکی از واکسن‌های احتمالی کووید-۱۹ که توسط شرکت «سینوفارم» توسعه پیدا کرده، حداکثر ۱۴۴ دلار برای دو دوز قیمت خواهد داشت که گرانتر از واکسن کرونا شرکت‌های رقیب است.

سینوفارم اعلام کرده که واکسن آن می‌تواند تا پایان سال جاری میلادی آماده استفاده برای عموم مردم شود. این واکسن اخیرا وارد آخرین فاز آزمایش بالینی خود در امارات متحده عربی شده تا بتواند به مدارکی برای کسب تاییدیه از سوی سازمان‌‌ها دست پیدا کند.

«لیو جینگژن»، رئیس هیئت مدیره این کمپانی چینی اعلام کرده:

«قیمت این واکسن بسیار بالا نخواهد بود. انتظار می‌رود قیمت یک دوز آن صدها یوان باشد و برای دو دوز، هزینه آن به کمتر از ۱۰۰۰ یوان (۱۴۴.۲۷) دلار برسد.»

کشورها و دولت‌های مختلفی در سراسر جهان در حال تلاش برای ساخت واکسن کرونا هستند و هم اکنون بیش از ۲۰۰ واکسن در دست ساخت قرار دارند که ۲۰ نمونه آن آزمایش‌های بالینی را پشت سر می‌گذارند.

واکسن کرونا

قیمت اعلام شده از سوی سینوفارم بسیار بالاتر از نمونه‌های آمریکایی و اروپایی است. برای مثال چند وقت پیش قیمت واکسن آکسفورد نزدیک به ۱۴ دلار پیش‌بینی شد. شرکت «مدرنا» اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد قیمت واکسن آن در محدود ۳۲ تا ۳۷ دلار به ازای هر دوز قرار خواهد گرفت. ماه قبلی دولت ایالات متحده آمریکا قراردادی برای خرید ۵۰ میلیون دوز واکسن با شرکت «فایزر» امضا کرد و قیمت هر دوز آن ۴۰ دلار اعلام شد.

رئیس هیئت مدیره سینوفارم در صحبت‌های خود به این موضوع اشاره نکرده که بیمه دولتی در چین این واکسن را تحت پوشش قرار می‌دهد یا خیر. این احتمال وجود دارد که دولت پکن واکسن کرونا را به صورت رایگان در اختیار شهروندان چینی قرار دهد، البته هنوز چنین موضوعی مشخص نشده است.

شرکت سینوفارم هم اکنون در حال آزمایش بالینی دو واکسن است. کارخانه‌های این کمپانی در ووهان و پکن قادر به ساخت سالانه بیش از ۲ میلیون دوز از این واکسن خواهند بود. اخیرا اولین واکسن کرونا چینی حق اختراع دریافت کرده و روسیه نیز ساخت واکسن خود را آغاز کرده است، با این حال هنوز قیمت این واکسن‌ها به صورت رسمی اعلام نشده‌اند.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل