عارف: برای شروع سال تحصیلی جدید در فضای مجازی، آمادگی لازم را نداریم

عارف: برای شروع سال تحصیلی جدید در فضای مجازی، آمادگی لازم را نداریم

«محمدرضا عارف» نماینده پیشین مجلس و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی باور دارد با وجود اینکه به‌زودی آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها برقرار می‌شود و حضور فیزیکی دانش آموزان و دانشجویان به طور کامل اجرا نخواهد شد اما تاکیداتی که روی مسئله فضای مجازی و آموزش مجازی می‌شود نیز چندان معتبر نیست چرا که کشور هنوز در این زمینه به آمادگی کامل نرسیده است.

صبح امروز جلسه هم‌اندیشی دبیر و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. «محمدرضا عارف» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سال تحصیلی جدید اعلام کرد که کشور هنوز در زمینه آموزش در فضای مجازی آمادگی ندارد: «باید به‌صورت فورس ماژور به این موضوع بپردازیم و پیشنهاد می‌کنم بیاییم هدف سال آینده را حفظ کیفیت موجود در نظر بگیریم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.»

عارف در این جلسه تاکید کرد که خیلی کشورها و حتی دانشگاه‌های بزرگ نتوانستند در مواجهه با این وضعیت کار را پیش ببرند و مساله آموزش مجازی یکی از چالش‌های امروزه دنیا به شمار می‌رود که گریبانگیر مراکز آموزشی کشور نیز شده است. او می‌گوید مسئولان و نهادهای مرتبط با این موضوع نیز آسیب‌شناسی عملکرد نیمسال دوم تحصیلی سال گذشته را باید انجام دهند تا با به دست آوردن چالش‌ها، راه‌حل‌های مناسبی برای آن ایجاد نمایند:

«باید راهبردهای مشترک برای مدارس و دانشگاه‌ها تعریف کنیم و همچنین ارزیابی از دانشگاه‌های برتر جهان داشته باشیم و در یک بازه زمانی دو یا سه‌هفته‌ای این مسئله در یک کارگروه چند نفره با حضور مسئولان ذی‌ربط آن را حل کنیم.»

گفتنیست صبح امروز وزیر ارتباطات کشورمان نیز طی یک نظرسنجی اینستاگرامی از مردم خواست تا در برابر پرسش‌هایی پیرامون مسئله آموزش مجازی و برنامه شاد که برای دانش‌آموزان کشور پیاده‌سازی شده پاسخ دهند. نتایج نظرسنجی صفحه شخصی اینستاگرام «محمد جواد آذری جهرمی» نشان داد که ۷۳ درصد کاربرانی که با آموزش درگیر هستند (معلمین و دانش آموزان) از این سرویس بومی برای آموزش مجازی استفاده نمی‌کنند و از سایر سرویس‌های پیام‌رسان برای پیشبرد این مساله استفاده می‌کنند.

همچنین ناگفته نماند موضوع آموزش مجازی برای دانشگاه‌ها و سایر مراکز آموزشی کشور نیز چالش‌های جداگانه‌ای دارد؛ از اینترنت مصرفی دانشجویان گرفته تا خدمات ارائه آموزش آنلاین که در هر دانشگاه متفاوت است. پیش‌تر وزارت ارتباطات اعلام کرده بود که امسال برخلاف پارسال اینترنت مصرفی این کلاس‌ها احتمالا رایگان نخواهد بود و در عوض این وزارتخانه قصد دارد هزینه مصرف اینترنتی مراکز دانشگاهی را به صورت ترجیحی (کمتر از حالت معمول) محاسبه کند.

نظرات ۱۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato