نیروی هوایی آمریکا از آزمایش مخفیانه جنگنده نسل ششم پرده برداشت

نیروی هوایی آمریکا از آزمایش مخفیانه جنگنده نسل ششم پرده برداشت

یکی از مقامات عالی‌رتبه نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا اخیرا فاش کرده نمونه اولیه جنگنده نسل ششم در دنیای واقعی مورد آزمایش قرار گرفته است.

این جنگنده با نام «Next Generation Air Dominance» یا NGAD به عنوان جایگزین جنگنده پنهانکار نسل پنجمی «لاکهید مارتین F-22» از راه خواهد رسید. در حال حاضر لاکهید مارتین و بوئینگ در حال کار روی نمونه‌های مفهومی جت‌‌های جنگنده هستند، با این حال نیروی هوایی آمریکا هنوز پیمانکاری انتخاب نکرده و همچنین به صورت رسمی رقابتی برای آن شروع نشده. علاوه بر این، هنوز شرایط لازم برای این جنگنده نیز اعلام نشده است.

با وجود این موارد، یکی از مقامات عالی رتبه نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، «ویلیام روپر» در کنفرانس سالانه «Air, Space & Cyber Conference» از آزمایش ن جنگنده نسل ششم خبر داده و گفته:

«NGAD به اندازه‌ای پیشرفت کرده که نمونه اولیه آن در مقیاس کامل در دنیای فیزیکی پرواز کرده و بسیاری از رکوردها را شکسته است. بسیاری از سیستم‌های ماموریتی موردنیاز برای جنگنده نسل ششم مورد تست قرار گرفته‌اند، بنابراین برنامه‌ها به خوبی پیش می‌روند و به نظر می‌رسد مهندسی دیجیتال به کارها سرعت بخشیده است.»

نسل ششم جت‌های جنگنده

این مقام عالی‌رتبه اطلاعات بیشتری درباره نمونه اولیه این جنگنده منتشر نکرده و حتی نمی‌دانیم این جنگنده چه زمانی مورد آزمایش قرار گرفته. علاوه بر این موارد، اطلاعاتی از فناوری‌های مورد استفاده در آن و همچنین شرکت‌های حاضر در این پروژه منتشر نشده. روپر در نهایت اعلام کرده:

«تنها چیزی که می‌توانم به شما بگویم، این است که پروازهای آزمایشی NGAD شگفت‌انگیز بودند.»

گفته می‌شود مرکز تحقیقات سری لاکهید مارتین در حال توسعه فناوری‌های موردنیاز برای یک جنگنده خودران با امکان حمل سلاح‌های ابرصوت (هایپرسونیک) است. روپر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که هوش مصنوعی یکی از فناوری‌های مهم در جنگنده نسل ششم محسوب می‌شود. روپر به دنبال هوش مصنوعی است که بتواند نقاط ضعف و قوت خود را تشخیص دهد.

این مقام عالی‌رتبه در گذشته به این موضوع اشاره کرده بود که نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا از تکنیک‌های دیجیتالی برای توسعه نمونه مجازی این جنگنده پیش از تولید و پرواز با نمونه اولیه استفاده می‌کند.

نسل ششم جت‌های جنگنده

در این میان نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا نیز برنامه خود برای توسعه نسل ششم جنگنده‌ها را دنبال می‌کند که جایگزین بوئینگ «F/A-18 Super Hornets» می‌شوند که البته از نوع پنهانکار نیستند.

با وجود اینکه اطلاعات زیادی از جت‌های جنگنده نسل ششم منتشر نشده، بدون هیچ شکی هوش مصنوعی در آن نقش مهمی خواهد داشت و به سمت جت‌های خودران و بدون نیاز به خلبان می‌رویم. نیروی هوایی آمریکا قصد دارد پهپاد بدون سرنشین به نام «اسکای بورگ» بسازد که شاید جایگزین جنگنده F-16 شود.

ایالات متحده آمریکا تنها کشوری نیست که در حال توسعه جت‌های جنگنده پنهانکار پیشرفته است، ژاپن نیز قصد دارد یکی از پیشرفته‌ترین نمونه‌های آن را تولید کند. با توجه به این موارد، در آینده شاهد رقابت سنگینی میان جنگنده‌ها خواهیم بود، رقابتی که احتمالا هوش مصنوعی در آن نقش اساسی خواهد داشت.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato