ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

چگونه با وجود استرس شدید قدرت تمرکز را حفظ کنیم؟

شیوع ویروس کرونا، وضعیت اقتصادی، ترس از بیکاری، سیاست و موارد دیگر باعث شده بیش از گذشته استرس داشته باشیم و نتوانیم چندان روی کارها و وظایف خود تمرکز کنیم، اما با چندین راهکار امکان ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۰

شیوع ویروس کرونا، وضعیت اقتصادی، ترس از بیکاری، سیاست و موارد دیگر باعث شده بیش از گذشته استرس داشته باشیم و نتوانیم چندان روی کارها و وظایف خود تمرکز کنیم، اما با چندین راهکار امکان رفع این مشکل وجود دارد.

اگر فکر می‌کنید شما تنها فردی در جهان هستید که با مشکلات استرس دست و پنجه نرم می‌کنید که برای تمرکز کردن روی کارها با مشکل مواجه شده‌اید، در اشتباه هستید چرا که تحقیقات نشان می‌دهد که توانایی کارکنان برای تمرکز و تکمیل وظایف در ماه آگوست ۳۱‍ درصد نسبت به پیش از شیوع ویروس کرونا کاهش پیدا کرده است.

زمانی که مجبور باشید یک کار را در زمان خاصی تحویل دهید، نمی‌توانید شیوع ویروس کرونا را یک بهانه درنظر بگیرید و آن را مقصر جلوه دهید، در این هنگام باید دست بکار شوید و برای تمرکز مجدد تلاش کنید. در ادامه ما چهار راهکار برای این کار به شما پیشنهاد می‌کنیم.

کنترل وضعیت را به دست بگیرید

زمانی که بیش از حد نگران باشید و استرس داشته باشید، بدن شما اجازه نمی‌دهد روی موارد مختلف تمرکز کند. بدن ما معمولا با پمپاژ هورمون استرس «کورتیزول» به وضعیت واکنش نشان می‌دهد. اگر برای مدت زمان طولانی این هورمون ترشح شود، روی عملکرد بخش‌های مختلف بدن مانند مغز و قلب تاثیر می‌گذارد و کاهش تمرکز را در پی دارد.

در اولین قدم باید موضوعی که باعث استرس شما می‌شود را شناسایی کرده و با آن روبه‌رو شوید. اگر از وضعیت جهان نگران، ناراحت یا عصبانی هستید، اطلاعات دریافتی خود را محدود کنید. اگر نمی‌توانید عوامل تاثیرگذار روی شرایط کنونی را کنترل کنید، بطور موقت توجهی به آن‌ها نداشته باشید تا بدن و مغزتان استراحت کنند.

وظایف خود را مدیریت کنید

در مرحله بعدی باید به سراغ وظایفتان بروید. بسیاری از ما قربانی عدم توانایی خود در نه گفتن می‌شویم. لیست وظایف خود را برداشته و مواردی که نباید انجام دهید را حذف کنید. زمانی که چندین کار روی سرتان ریخته باشد، استرس زیادی را تجربه می‌کنید، بنابراین حذف وظایفی که مربوط به شما نمی‌شوند، قدم مثبتی در این زمینه محسوب می‌شود و می‌توانید با کاهش تعداد آن‌ها حس کنترل روی شرایط را تجربه کنید.

از خودتان مراقبت کنید

مراقبت از بدن باعث می‌شود که بهتر تمرکز کنید. شما نمی‌توانید بدن خود را از چیزهایی که نیاز دارد، محروم کنید و دنبال تمرکز روی کارها باشید. این مراقبت مربوط به محیط و افراد اطراف شما نیز می‌شود. زمانی را برای افراد درنظر بگیرید یا ارزشمند بودن آن‌ها را نشان دهید. این کار استرس بد را کاهش داده و افزایش استرس خوب را در پی دارد.

خودتان را بشناسید

شناخت و محافظت از خودتان در زمانی که انرژی بالایی دارید و می‌توانید تمرکز کنید، اهمیت بالایی دارد. اگر در صبح بهترین عملکرد را دارید، در همین زمان شروع به کار کنید، در غیر اینصورت دنبال زمان مناسب خود باشید.

برای برخی افراد مدیتیشن یکی از کلیدهای اصلی برای تمرکز محسوب می‌شود و بعضی برای افزایش قدرت تمرکز از محیط خود خارج شده و در فضای آزاد یک فنجان چای یا قهوه می‌نوشند. باید خودتان را بشناسید و بر اساس این شناخت، کارها را انجام دهید. اگر احساس استرس می‌کنید، چندین دقیقه تنفس کرده و آرام شوید و سپس دنبال علت آن باشید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی