ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تولید «ریه‌های کوچک» در آزمایشگاه به منظور درک بهتر بیماری کووید-۱۹

محققان با تولید «ریه‌های کوچک» در آزمایشگاه به یافته‌های جدیدی در مورد چگونگی بیمار شدن و صدمه دیدن ریه‌ها توسط کووید-۱۹ دست یافتند. گروهی از محققان کره‌ای و بریتانیایی با انتشار مقاله‌ای در ژورنال Cell ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۶ آبان ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۰

محققان با تولید «ریه‌های کوچک» در آزمایشگاه به یافته‌های جدیدی در مورد چگونگی بیمار شدن و صدمه دیدن ریه‌ها توسط کووید-۱۹ دست یافتند.

گروهی از محققان کره‌ای و بریتانیایی با انتشار مقاله‌ای در ژورنال Cell Stem Cell، جزئیات یافته‌های جدید خود از ساز و کار پنهانی ویروس کرونا را شرح دادند.

تاکنون بیش از ۴۰ میلیون نفر از مردم دنیا به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری از ۱ میلیون نفر عبور کرده است، اما محققان هنوز نفهمیده‌اند که این ویروس دقیقاً چه تأثیری بر بدن انسان می‌گذارد.

«Joo-Hyeon Lee»، یکی از نویسندگان مقاله و رییس مرکز تحقیقاتی سلول بنیادی دانشگاه کمبریج (Wellcome-MRC Cambridge Stem Cell Institute) می‌گوید: «اطلاعات ما در مورد نحوه آلوده شدن ریه‌ها توسط ویروس کرونا به طور شگفت انگیزی کم است. ما با پرورش مدل‌های سه بعدی از قسمت مهمی از بافت ریه یا به عبارتی ساخت ریه‌های کوچک در آزمایشگاه، اتفاقاتی که با آلوده شدن ریه‌ها رخ می‌دهند را مطالعه کردیم.»

محققان به منظور آگاهی بهتر از نحوه آلوده شدن ریه‌ها توسط ویروس کرونا و ایجاد شدن بیماری کووید-۱۹، سلول‌هایی به نام «کیسه هوایی نوع دو» (Alveolar type 2) را از بافت‌ها استخراج کردند. محققان با دستکاری سلول‌های کیسه هوایی نوع دو و بازگرداندن آن‌ها به مرحله «سلول بنیادی»، موفق شدند ساختارهایی سه بعدی شبیه به کیسه‌های هوایی با رفتاری مشابه تولید کنند.

محققان سپس این ارگان‌های مصنوعی را به ویروس کرونا آلوده کردند و با استفاده از تصویربرداری فلورسانس و تحلیل ژنتیکی تک سلولی نحوه واکنش سلول‌ها به ویروس را مطالعه کردند. محققان می‌گویند با استفاده از این ریه مصنوعی می‌توان به سوالات بی‌پاسخ متعددی مثل میزان آسیب‌پذیری ژنتیکی فرد به ویروس کرونا، میزان بیماری‌زایی جهش‌های ویروس و نحوه آسیب زدن کرونا به سلول‌های کیسه هوایی جواب داد و مهم‌تر از همه داروهای جدید برای مقابله با این بیماری توسعه داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی