وقتی هوش مصنوعی سر طاس داور را با توپ فوتبال اشتباه می‌گیرد [تماشا کنید]

وقتی هوش مصنوعی سر طاس داور را با توپ فوتبال اشتباه می‌گیرد [تماشا کنید]

بسیاری از لیگ‌های فوتبال مسابقات را برای طرفداران پخش می‌کنند و شیوع کرونا باعث شده لیگ‌های کوچکتر به سراغ دوربین‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بروند که همیشه عملکرد مناسبی ندارند.

با شیوع کرونا در سراسر جهان، بسیاری از مسابقات ورزشی تعطیل شدند و پس از مدتی شاهد برگزاری آن‌ها بدون حضور تماشاگران بودیم. عدم وجود تماشاگران باعث شده که لیگ‌های مختلف دست به ابتکارات متفاوتی بزنند که یکی از آن‌ها استفاده از دوربین‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است.

در حالی که این دوربین‌ها ایده مناسبی به نظر می‌رسند و استفاده زیادی برای باشگاه‌های کوچک دارند، هوش مصنوعی می‌تواند به مشکلاتی نیز دچار شود. در اسکاتلند باشگاه فوتبال «اینورنس کالدنیون تیسل» برای بازی در مقابل تیم «Ayr United» از چنین دوربین‌هایی استفاده کرده که البته همه چیز طبق برنامه پیش نرفته است.

این دوربین با استفاده از هوش مصنوعی باید به صورت خودکار توپ فوتبال را دنبال می‌کرد تا کاربران در یوتیوب به دید مناسبی از بازی دست پیدا کنند. با این حال این هوش مصنوعی سر طاس کمک داور را به اشتباه توپ فوتبال درنظر می‌گیرد و در مسابقه بجای توپ، این داور را دنبال می‌کند. طرفداران از چنین موضوعی ابزار نارضایتی کردند و حتی نتوانستند تنها گل تیم خود را نیز ببیند.

همانطور که در ویدیو قابل مشاهده است، تمرکز این دوربین مبتنی بر هوش مصنوعی از توپ به کمک داور تغییر می‌کند. اگر چنین مشکلی در یکی از لیگ‌های فوتبال مطرح در سطح جهان رخ می‌داد، مسئولین مجبور به پاسخگویی درباره مشکلات بودند و مورد بازخواست طرفداران و رسانه‌ها قرار می‌گرفتند.

مشکل اخیر در لیگ فوتبال اسکاتلند نشان می‌دهد که با وجود استفاده گسترده از فناوری ردیابی توپ مبتنی بر هوش مصنوعی در ورزش‌های مختلف، هنوز امکان خطا در آن وجود دارد. تولیدکننده دوربین مورد استفاده در این مسابقه این باگ را برطرف خواهد کرد تا در آینده مشکل مشابهی رخ ندهد.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.