پیام رمزی زودیاک قاتل بعد از 51 سال رمزگشایی شد

با تلاش مشترک دو برنامه نویس کامپیوتر، یک ریاضیدان و یک متخصص ابر رایانه، پیام مرموز 340 کاراکتری قاتل زنجیره‌ای زودیاک رمزگشایی شد.

«دیوید اورانچاک»، برنامه نویس آمریکایی به همراه «جارل ون ایکه» متخصص ابر رایانه بلژیکی و «سام بلیک» ریاضی‌دان استرالیایی موفق شدند پرده از اسرار رمز زودیاک قاتل بردارند.

زودیاک قاتل اسم مستعار یک قاتل زنجیره‌ای در کالیفرنیا است که طی سال‌های 1960 و 1970، به خاطر جنایت‌های سریالی معروف شده بود. هویت وی هنوز شناسایی نشده اما قربانیانش افراد جوان بین سن 16 تا 29 سال بودند. وی بعد از هر قتل نامه‌هایی عجیب برای مطبوعات ارسال می‌کرد. همچنین وی بیش از 20 نامه برای پلیس نوشته است که در آنها از نمادها و علایمی کدگذاری شده استفاده می‌کرده است.

بعد از گذشت 51 سال متن رمزگذاری شده وی، بالاخره رمزگشایی شد. یکی از این نامه‌ها که به صورت کدنویسی نوشته بود رمزگشایی شده است:

«امیدوارم تلاش برای دستگیری من برایتان سرگرم کننده باشد. آن کسی که در شو تلویزیونی نکاتی را درباره من گفت من نبودم. از اتاق گاز نمی‌ترسم چون مرا زودتر به بهشت می‌فرستد. حالا برده‌های زیادی دارم [که در بهشت] برایم کار کنند. دیگران به این خاطر از مرگ می‌ترسند چون در بهشت چیزی ندارند. من از مرگ نمی‌ترسم چون می‌دانم که زندگی جدیدم در بهشت [بعد از] مرگ آسان خواهد بود.»

متخصصان رمزگشایی بیش از 650 هزار شبیه سازی انجام داده‌اند تا بتوانند رمز متن را بازگشایی کنند. آنها در نهایت متن را به سه قسمت جداگانه تقسیم کردند. در نهایت متوجه عبارت‌هایی مانند «تلاش برای دستگیری من» و «اتاق گاز» شدند و درنهایت رمز زودیاک قاتل رمزگشایی شد.

این سه نفر درنهایت نتیجه را برای  FBI ارسال كردند و مشخص شد که معمای زودیاک حل شده است. البته این رمزگشایی منجر به دستگیری قاتل نمی‌شود ولی می‌‌تواند وضعیت ذهن آشفته وی را به تصویر بکشد.

سرور ابری

ویجیاتو

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟