معرفی فناوری کنترل نویز فعال ؛ یکی از بهترین دستاوردهای صنعت خودرو

معرفی فناوری کنترل نویز فعال ؛ یکی از بهترین دستاوردهای صنعت خودرو

«نرم افزار کنترل نویز فعال» یا (Active Acoustics software) در حال حاضر تبدیل به یکی از امکانات اساسی خودروهای روز دنیا تبدیل شده است و یکی از هسته های اصلی خودروهای امروزی به شمار می رود.

سیستم های اولیه «حذف نویز صدا» در دامنه فرکانس نسبتا کمی موثر هستند. به طور مثال این سیستم ها در بخش کنترل لرزش و ارتعاش موتور عملکرد خوبی دارند اما از حذف صدای جاده و یا باد ناتوان هستند.

jaguar-xf-rt-2015-ac-0056_0

حال بسته نرم افزاری جدیدی توسط شرکتی با نام «Silentiun» معرفی شده است که امکان حذف صدای جاده با استفاده از سیگنال های تولید شده توسط میکروفون‌ها و حسگرهای که بر روی سیستم تعلیق خودرو نصب شده‌اند را دارد.

این سیستم جدید بر روی محصولات گروه جگوار لندرور از جمله جگوار XF، جگوار F-Pace و رنجرور ولار نصب شده است. همچنین این سیستم می‌تواند نویز تولید شده را در طیف وسیعی از فرکانس ها از ۲۰ هرتز تا ۱ کیلو هرتز (۱۰۰۰ هرتز) دریافت کند.

جدای از سر و صدای جاده، نرم افزار «Active Acoustics» می‌تواند به گونه‌ای تنظیم شود تا با تشخیص طیف وسیعی از صداهای ناخواسته تنها صدای مطلوب را در اتاق خودرو پخش کند.

کنترل نویز فعال

در واقع این نرم افزار عملکرد مشابه‌ای با «کنترل نویز فعال» دارد. همچنین این فناوری قادر است تا سر و صدای دلپذیر از خود تولید کند. حتی امکان هشدار دادن به راننده و تولید صدای آمبولانس، خودروی آتش نشانی و پلیس نیز وجود دارد.

در حال حاضر این فناوری مراحل تکامل خود را طی می‌کند و هدف نهایی آن این است که قابلیت دستکاری حرف زدن سرنشینان را داشته باشد.

این شرکت توانسته با ایجاد یک فضای کروی با قطر ۳۳۰ میلی متر، صدا و کیفیت هر فرد را به صورت جداگانه کنترل کند به گونه‌ای که صدای هر سرنشین به یکدیگر نرسد و هر فرد در حباب صوتی خود قرار بگیرد.

البته تا رسیدن به این سطح حداقل به ۳ سال زمان برای تحقیق و توسعه نیاز است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato