ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

آیا کانن پنل لمسی را جایگزین دکمه فیزیکی شاتر می‌کند؟

پتنت جدید کانن نشان می‌دهد که این شرکت به فکر تغییر یکی از قسمت‌های نمادین دوربین‌های حرفه‌ای است. این پتنت که هفته گذشته در ژاپن به ثبت رسیده، جزئیات دکمه‌ای لمسی را توضیح می‌دهد که ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰

پتنت جدید کانن نشان می‌دهد که این شرکت به فکر تغییر یکی از قسمت‌های نمادین دوربین‌های حرفه‌ای است.

این پتنت که هفته گذشته در ژاپن به ثبت رسیده، جزئیات دکمه‌ای لمسی را توضیح می‌دهد که قادر به تشخیص جهت حرکت و همچنین میزان فشار انگشت است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید این پنل جایگزین دکمه فیزیکی شاتر شده است:

در ادامه توضیحات پتنت نوشته شده که این پنل لمسی می‌تواند طول مدت فشار را نیز تشخیص دهد، بنابراین احتمالاً می‌توان با فشار کم نقطه فوکوس را پیدا کرد و سپس با فشار کامل شاتر را آزاد کرد. از آنجا که دیگر نیازی به سوراخ کردن بدنه دوربین برای قرار دادن دکمه فیزیکی و قطعات متحرک آن نیست، این دکمه لمسی احتمالاً مقاومت بدنه در برابر نفوذ آب را بیشتر خواهد کرد.

مزیت دیگر تعویض دکمه فیزیکی شاتر با پنل لمسی این است که دیگر برای تغییر تنظیمات عکسبرداری نیازی به چرخاندن دکمه‌های چرخشی دوربین نخواهد بود که البته برای عملکرد صحیح نیاز به حساسیت و دقت بالا دارد.

در حال حاضر در برخی از دوربین‌های کنونی از جمله محصولات جدید کانن می‌توان با ضربه زدن روی نمایشگر LCD از سوژه عکس گرفت، بنابراین ایده جایگزینی دکمه فیزیکی با پنل لمسی چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد. البته با توجه به اینکه دکمه شاتر به یکی از‌ بخش های جدایی ناپذیر تمام دوربین‌های حرفه‌ای تبدیل شده، ممکن است عادت کردن کاربران به آن مدتی طول بکشد.

بسیاری از عکاسان حرفه‌ای نیز به حسی که دکمه شاتر القا می‌کند حساس هستند، به همین خاطر جایگزینی آن با نمونه لمسی می‌تواند دنیای عکاسی را به دو نیم تقسیم کند. با این وجود همانطور که گفته شد کانن تنها پتنت این دکمه را ثبت کرده و ممکن است هرگز رنگ واقعیت به خود نبیند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی