هاچبک برقی هیوندای آیونیک 5 با دو موتور الکتریکی و برد حرکتی 550 کیلومتر در راه است

هاچبک برقی هیوندای آیونیک 5 با دو موتور الکتریکی و برد حرکتی 550 کیلومتر در راه است

شرکت هیوندای خود را برای معرفی یک اتومبیل برقی جدید آماده می‌کند. این خودرو که در حقیقت نسخه تولیدی کانسپت EV 45 محسوب می‌شود، با نام آیونیک ۵ راهی بازار شده و در زمان کنونی تست‌های جاده‌ای را پشت سر می‌گذارد. در رابطه با مشخصات فنی آیونیک ۵ اطلاعات رسمی منتشر نشده، اما از طریق پلتفرم آنلاینی که شاخه اتریشی هیوندای برای پیش‌خرید نسخه First Edition این خودرو طراحی کرده، برخی جزئیات آن را به بیرون درز کرده است که شامل صحت گذاری به استفاده از دو موتور برقی مجزا برای این خودرو می شود.

هاچبک برقی هیوندای آیونیک 5
تصویر منتسب به آیونیک ۵

نکته جالب اینکه اندکی بعد از درز جزئیات، دست‌اندرکاران سایت هیوندای اتریش اقدام به حذف صفحه مربوطه کردند، ولی با وجود این سایت TheKoreanCarBlog با گرفتن اسکرین‌شات اطلاعات موجود را ذخیره‌سازی نموده است!

بر اساس اسکرین‌شات‌های گرفته شده، نسخه First Edition جزو مجهزترین نسخه‌های هیوندای آیونیک ۵ خواهد بود. این نسخه نیروی خود را از پیشرانه‌ای مشتمل بر دو موتور الکتریکی دریافت کرده و هر چهار چرخ آن از نیروی تولیدی بهره‌مند خواهند شد. گفته می‌شود این پیشرانه دو موتوره در مجموع قدرتی برابر با ۳۰۸ اسب بخار داشته و در عرض ۵.۲ ثانیه سرعت خودرو را به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت خواهد رساند.

هیوندای وظیفه تامین انرژی پیشرانه آیونیک ۵ نسخه First Edition را بر عهده باتری ۵۸ کیلووات ساعتی خواهد گذاشت. این باتری طبق استاندارد WLTP تا ۲۸۰ مایل (۴۵۰ کیلومتر) مسافت دوام می‌آورد.

برای کسانی که دنبال برد حرکتی بیشتر باشند، هیوندای باتری ۷۳ کیلووات ساعتی را به عنوان یک آپشن پیشنهاد خواهد کرد، این باتری هم تا ۳۴۲ مایل (۵۵۰ کیلومتر) مسافت نیاز به شارژ مجدد نخواهد داشت. به غیر از باتری حجیم‌تر، سقف مجهز به پنل خورشیدی که قبلا برای سوناتای هیبریدی عرضه شده، دیگر آپشن پیشنهادی به مشتریان آیونیک ۵ نسخه First Edition خواهد بود.

هاچبک برقی هیوندای آیونیک 5

آنطور که برخی منابع ذکر کرده‌اند، هیوندای آیونیک ۵ از سیستم شارژ ۸۰۰ ولتی پشتیبانی نموده و در عرض ۱۸ دقیقه تا ۸۰ درصد از ظرفیت باتری آن پر می‌شود. جالب اینکه این خودرو مثل برخی از موبایل‌های هوشمند که به قابلیت شارژ معکوس مجهز هستند، خواهد توانست با نرخ حداکثر ۳.۵ کیلووات انرژی سایر لوازم و دستگاه‌ها را تامین کند. برای مثال این خودرو قادر خواهد بود یک سیستم تهویه سایز متوسط و یا تلوزیون ۵۵ اینچی را تا ۲۴ ساعت روشن نگه دارد.

شایان ذکر است شاخه اتریشی هیوندای تا تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۲۱ سفارشات مشتریان را ثبت خواهد کرد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato