ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

دانشمندان به راهی جدید برای تولید متان و سوخت راکت در مریخ دست پیدا کردند

اگر بخواهیم در آینده به مریخ سفر کنیم، سوخت راکت از اهمیت بالایی برخوردار است و دانشمندان راه‌های مختلفی را برای آن بررسی می‌کنند. حالا پژوهشگران دانشگاه «کالیفرنیا، ارواین» راهی جدید برای تولید متان و ...

اگر بخواهیم در آینده به مریخ سفر کنیم، سوخت راکت از اهمیت بالایی برخوردار است و دانشمندان راه‌های مختلفی را برای آن بررسی می‌کنند. حالا پژوهشگران دانشگاه «کالیفرنیا، ارواین» راهی جدید برای تولید متان و سوخت راکت در این سیاره سرخ پیدا کرده‌اند.

ایلان ماسک و مهندسان اسپیس ایکس به روشی تئوری برای ترکیب آب از یخ مریخ و دی اکسید کربن برای دستیابی به میزان کافی کربن و هیدروژن برای تولید متان اشاره می‌کنند. زمانی که فضانوردان به مریخ برسند، احتمالا از این روش برای تبدیل منابع سیاره سرخ مانند کربن دی اکسید و یخ به سوخت راکت و بازگشت به زمین استفاده خواهند کرد.

در حالی که تنها با یک اثبات مفهوم روبه‌رو هستیم، این روش جدید در تست‌های آزمایشگاهی موفق ظاهر شده. فیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا، ارواین به نام «هولین شین» در بیانیه‌ای گفته:

«مهندسی و آزمایش‌های بی‌شماری پیش از امکان استفاده از چنین روشی وجود دارد، با این حال نتایج امیدوارکننده هستند.»

سوخت راکت

برای مهندسی روش جدید، این تیم به سراغ روش موجود برای تبدیل آب به اکسیژن قابل تنفس در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) رفته و آن را به یک فرایند تک مرحله‌ای تبدیل کرده. یک کاتالیزور تک اتم «روی» باعث دستیابی به این موفقیت شده است. طبق گفته شین روی اساسا یک کاتالیزور بی‌نظیر است.

به گفته شین پژوهشگران برای اینکه بتوانند این فرایند دو مرحله‌ای را تک مرحله‌ای کنند، یک روش قابل‌ حمل‌تر و کامپکت‌تر توسعه دادند. در این روش، روی که از نظر اتمی پراکنده شده، در یک فرایند یکسان نقش کاتالیزور را بازی می‌کند و از دی اکسید کربن، متان تولید می‌کند. این فرایند با کاتالیزور تخصصی، بطور کارآمد دی اکسید کربن را به متان تبدیل می‌کند.

راکت‌های مدرن از سوخت جت مبتنی بر متان استفاده نمی‌کنند، بنابراین فرایند جدید باید با تکنولوژی‌های پیشرانش آینده سازگار باشند. با این وجود سوخت مبتنی بر متان نسبت به هیدروژن مایع چندین مزیت دارد. هیدروژن مایع در موتورهای راکت کربن باقی می‌گذارد که پیش از استفاده مجدد از موتورها باید تمیز شوند، کاری که روی مریخ ساده نخواهد بود.

برخی کمپانی‌ها به سراغ استفاده از سوخت راکت مبتنی بر متان رفته‌‌اند که برای مثال می‌توان به موتورهای «رپتور» در راکت استارشیپ اشاره کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی